کد خبر: 4089537
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۳
همگام با شهدای فارس / 58

شفاعت شهدا تنها شامل پیروان ولایت می‌شود

در بخشی از وصیت‌نامه شهید «آزاد خشنود» یکی از شهدای شاخص مدافع حرم استان فارس که به حبیب‌بن مظاهر نیز مشهور است، تأکید شده است: « شفاعت شهدا شامل حال کسانی که پیرو ولایت نیستند نمی‌شود، هرچند اقوام نزدیک باشند».

شهید آزاد خشنود، شهید مدافع حرم استان فارسدر طی بیش از دو سال گذشته در روزهای دوشنبه، با شهدای مجموعه سلامت فارس در طول سال‌های دفاع مقدس که در کنار خدمات پشتیبانی در جبهه‌های حق علیه باطل و خدمت به رزمندگان غیور میهن در بهداری‌ها و بیمارستان‌های صحرایی، شهدای گرانقدری را به این انقلاب تقدیم کرده‌اند، آشنا شدیم و این بخش با معرفی شهدای استان فارس ادامه یافت. همچنین در ادامه با شهدای مدافع سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز که در روزهای بحران کرونا، با از جان گذشتگی در سنگر سلامت، برای حیات بیماران جنگیدند آشنا شدیم و ۹ شهید مدافع سلامت دانشگاه را در این بخش معرفی کردیم. در ادامه با شهدای مدافع حرم آشنا می‌شویم که مطلب امروز بخش همراه با شهدا به شهید «آزاد خشنود»، از شهدای مدافع حرم استان فارس اختصاص دارد.

شهید آزاد خشنود

تاریخ و محل تولد: ۲۹/۸/۱۳۴۱ شهر کوهنجان شهرستان سروستان

تاریخ و محل شهادت: ۸/۱/۱۳۹۶ استان حماه در سوریه

شهید «آزاد خشنود کوهنجانی» فرزند علمدار در بیست و نهم آبان ماه سال ۱۳۴۱ در شهر کوهنجان از توابع شهرستان سروستان دیده به جهان گشود. وی کوچک‌ترین پسر خانواده از یک خانواده 10 نفری بود که دوران تحصیل ابتدایی و راهنمایی‎‌اش را در کوهنجان سپری کرد و برای ادامه تحصیل به شیراز رفت و همزمان با مبارزات انقلاب و تعطیلی مدارس مجبور به ترک تحصیل شد.

بعد از پیروزی انقلاب و همزمان با آغاز جنگ تحمیلی به جبهه اعزام شد و از همان ابتدا به استخدام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد. در طی سال‌های جنگ مرتب در جبهه حضور داشت که در طی این ایام، چندین مرتبه مجروح شد. در سال ۱۳۶۵ با خواهر شهید «لطف‌‌الله کامران» ازدواج کرد که حاصل این ازدواج سه فرزند به نام‌های زینب، حسین و زهرا بود.

شهید آزاد خشنود کوهنجانی در تمام سال‌های زندگی و خدمات خالصانه‌ هیچگاه در زندگی دنیوی غرق نشد و بیشتر مال و دارایی خود را وقف بی بضاعتان می‌کرد.

بعد از پایان جنگ به گروه توپخانه ۵۶ یونس منتقل شد و تا پایان خدمت در دسته مخابرات ادامه خدمت داد تا اینکه در سال ۱۳۹۱ به شرف بازنشستگی نائل آمد.

سردار خشنود در طول دوران زندگی خود علاقه زیادی به قرائت قرآن، ادعیه و همچنین نمازهای نافله داشت و بسیار مقید به نماز اول وقت و شرکت در نماز جمعه و جماعت بود. سردار خشنود کوهنجانی با شروع فتنه تکفیری‌ها با هدف دفاع از حرم اهل بیت(ع) به عنوان مستشار نظامی به صورت داوطلبانه و از لشکر عملیاتی ۱۹ فجر استان به سوریه اعزام شد. وی سرانجام در مرحله دوم اعزام خود در تاریخ هشت فروردین ماه سال ۱۳۹۶ در منطقه حماه، پس از مقاومت جانانه به دست تکفیری‌های ملعون به درجه رفیع شهادت نائل آمد. پیکر او در ۱۴ فروردین ماه سال ۱۳۹۶ در جوار همرزمان شهیدش در گلزار شهدای کوهنجان به خاک سپرده شد.

شهید آزاد خشنود در بین رزمندگان مدافع حرم به «حبیب‌بن مظاهر» معروف است؛ چرا که او از دوران هشت سال دفاع مقدس تا دفاع از حرم حضرت زینب(س) را تجربه کرده بود و از خود رشادت و ایثارگری‌های فراوانی را به جا گذاشته بود.

فرازی از وصیت‌نامه شهید:

به نام خداوندی که اول می‌‌بخشد و بعد مهربان است، ضمن اینکه می‌‌بخشد، مهربان هم هست.

با صلوات بر محمد و آل محمد(ص)

سلام علیکم

بدون مقدمه وصیت من اجرای وصیت امام خمینی قدس ‌سره می‌‌باشد.

۱. برادران و خواهران گرامی؛ پیرو ولایت باشید هر چند به ضرر شما باشد از لحاظ دنیوی؛ ولی بدانید اجر دنیا و آخرت دارد. پست و مقام امور دنیوی شما را فریب ندهد، پیرو ولایت یعنی پیرو حضرت صاحب‌‌الامر و الزمان(عج) یعنی پیرو امر و مطیع فرمان الهی.

۲. مسجد، نماز جمعه و جماعات، مخصوصاً نماز اول وقت، قرائت قرآن کریم با معنی هر روز را ترک نکنید، با جماعت باشید که دست خدا با جماعت هست.

۳. زیر بار ظلم نروید چون اول خود شما در دنیا و آخرت ضرر می‌‌کنید، چون اگر شما مظلوم واقع نمی‌‌شدید ظالم، ظلم نمی‌‌کرد، طبق روایات خداوند از شما سؤال می‌کند.

۴. بصیرت و آگاهی داشته باشید. نگویید به ما چه، یا اینکه کاری از دست ما بر نمی‌‌آید. خیر، خداوند از هر کس در حد توان خود او تکلیف می‌‌‌خواهد. به دیگران آگاهی بدهید و این آگاهی جهت تفرقه و جدائی نباشد، آگاهی دینی و مذهبی باشد نه فقط سیاسی و دنیوی، که به درد نمی‌خورد. البته بصیرت دینی و سیاسی در کنار هم چون دین و سیاست با هم هستند و جدا نیست.

۵. شفاعت شهدا شامل حال کسانی که پیرو ولایت نیستند نمی‌شود، هرچند اقوام نزدیک باشند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha