کد خبر: 4066362
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۶
عوامل جذب نسل جدید به قرآن / ۴

معلمان قرآن پاسخگوی سؤالات روز جوانان باشند

رئیس اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی فارس در تبیین عوامل جذب نسل جدید به فعالیت‌های قرآنی، گفت: یکی از مسائلی که در این عرصه باید به آن توجه شود، سطح علمی معلمان قرآن است چراکه سطح علمی جوانان امروز بسیار ارتقا یافته است.

سیدحمید موسوی، رئیس اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی فارسسیدحمید موسوی، رئیس اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی فارس، در گفت‌وگو با ایکنا از فارس، با اشاره به عوامل جذب نسل جدید به فعالیت‌های قرآنی گفت: چند عامل در این قضیه نقش دارد که قطعاً برای دستیابی به این هدف به این عوامل توجه جدی باید داشته باشیم.

وی افزود: نسل جوان امروز از نظر سطح علمی حتی نسبت به 10 سال گذشته بالاتر هستند و هر مطلبی را به راحتی نمی‌پذیرند لذا لازم است از معلمان قرآنی استفاده شود که سطح سواد و علم بالایی دارند تا بتوانند پاسخگوی سؤالات روز جوانان باشند و با استدلال و منطق جوانان را راهنمایی کرده و جواب قانع‌کننده برای سؤالات آنان داشته باشند.

موسوی بیان کرد: متأسفانه در بسیاری از کلاس‌های قرآن، معلمان این توانایی لازم را ندارند که بتوانند پاسخگوی سؤالات روز جوانان باشند که البته بخشی از این کار وظیفه دستگاه‌های فرهنگی است که کلاس‌های توانمندسازی معلمان قرآن را برگزار کنند چنانچه ما در روزهای اخیر کارگاه توانمندسازی مربیان قرآن را با همکاری مؤسسه ملائکه مهر به صورت مجازی با حضور 140 نفر از معلمان قرآن برگزار کردیم.

رئیس اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی فارس با تأکید بر اینکه قطعاً باید چنین اقداماتی برای معلمان قرآن انجام شود، افزود: معلمان و اساتید و مدیران تشکل‌های قرآنی هم اگر می‌خواهند کمیت و کیفیت کار خود را افزایش دهند، باید خود را ملزم به شرکت در این دوره‌ها بدانند و در این دوره‌ها شرکت کنند.

کاهش عوامل انگیزشی فعالیت‌های قرآنی

وی عامل دیگر زمینه‌های انگیزشی برای نسل جدید دانست و گفت: متأسفانه این مسئله در سال‌های گذشته بسیار کاهش داشته است و در 10 سال قبل زمینه‌های انگیزشی برای فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی وجود داشت به عنوان مثال انتخاب برگزیدگان کلاس‌های قرآن، تجلیل از برگزیدگان و اهدای جوایز یا حتی برگزاری اردوهای معلمان و متعلمین برگزیده قرآنی و غیره که در گذشته انجام می‌شد که عمدتاً این مباحث هم از سوی دستگاه‌های فرهنگی برگزار نمی‌شد بلکه همت مردم هم دخیل بود.

موسوی تأکید کرد: لازم است مدیران، مربیان و متعلمین قرآنی تشویق شوند تا احساس کنند کاری که انجام می‌دهند ارزشمند است؛ درست است هر کسی هر قدمی در راه دین خدا برمی‌دارد برای خودش است اما جوان نیاز به تشویق دارد و این مسئله برای نسل جدید یک امر ضروری است.

رئیس اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی فارس ادامه داد: اگر بتوانیم دوباره زمینه این مسائل را ایجاد کنیم هم ارتقای علمی سطح معلمان و اساتید و هم در ایجاد زمینه‌های تشویقی گام برداریم و مقداری هم نظم و انضباط به برنامه‌های قرآنی به خصوص مسابقات قرآن دهیم، قطعاً بهتر می‌توانیم نسل جدید را به این عرصه جذب کنیم.

وی اظهار کرد: یکی از مسائل مهم در برنامه‌های قرآنی توجه به مسئله نظم و انضباط است به ویژه در مسابقات قرآن که معمولاً وقتی افراد در آن‌ها شرکت می‌کنند بیشتر به دلیل بی‌انضباطی و بی‌نظمی‌ها و پرداخت جوایز و این مسائل گلایه‌مند هستند.

ضرورت نظم‌دهی بیشتر به فعالیت‌های قرآنی

موسوی با تأکید بر اینکه باید مدیران قرآنی مقداری دغدغه‌مندتر در این کار ورود کنند و به برنامه‌های قرآنی نظم بیشتری بخشند، گفت: عامل دیگری که موجب ایجاد انگیزه بیشتر نسل جدید برای شرکت در برنامه‌های قرآنی می‌شود، ارتقای هدایای قرآنی است. معمولاً هدایای برنامه‌های قرآنی هدایایی نیست که از نظر مالی ارزش چندانی داشته باشند تا بتوانند مخاطب را جذب کنند، به خصوص در مسابقات و جشنواره‌ها معمولاً ممتازان قرآنی کمترین سهم را نسبت به ممتازان سایر جشنواره‌های فرهنگی و ورزشی و غیره دارند.

رئیس اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی فارس اضافه کرد: باید برای جوان مسلمان نظام جمهوری اسلامی بتوانیم این باور را به وجود آوریم که در کشورمان اولویت با فعالیت‌های قرآنی است؛ درست است اگر کسی به سراغ قرآن رود برای آخرت خودش است اما دستگاه‌های فرهنگی هم باید به این مسئله توجه کنند و به نحو شایسته جوانان را به سوی این عرصه سوق دهند و این‌گونه نباشد که جوانان احساس کنند قرآن در اولویت آخر است.

وی در پایان تصریح کرد: متأسفانه وجود برخی از مسئولانی که دغدغه قرآنی ندارند، ضرر زیادی می‌تواند به فعالیت‌های قرآنی و حضور مخاطب در صحنه‌های قرآنی بزند که باید به همه این مسائل توجه ویژه شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :