کد خبر: 4012737
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۸
مؤسسات قرآنی فارس؛ ظرفیت‌ها و چالش‌ها / ۹

مؤسسه فرهنگی ـ قرآنی «ملائک مهر» شیراز یکی از مؤسسات شیراز است که اهتمام ویژه‌ای به بحث برگزاری سبک زندگی اسلامی و همچنین دوره‌های تدبر در قرآن کریم دارد.

مؤسسه «ملائک مهر»، سبک زندگی اسلامیبه گزارش ایکنا از فارس، مؤسسه فرهنگی ـ قرآنی «ملائک مهر» یکی از مؤسسات قرآنی شیراز است که با برگزاری کارگاه‌های سبک زندگی، حفظ و تدبر در قرآن فعالیت می‌کند.

مریم‌سادات هاشمی‌راد، مدیر مؤسسه «ملائک مهر» در گفت‌وگو با ایکنا، به تشریح فعالیت‌هایش پرداخت و گفت: از سال ۹۲ فعالیت قرآنی را شروع کردم اما در سال ۹۷ از سازمان تبلیغات اسلامی مجوز گرفتم و مؤسسه را تأسيس کردم.

وی با بیان اینکه از سال ۹۲ با استفاده از اساتید متخصص و  متعهد، دوره‌های آموزشی سبک زندگی را برگزار می‌کنیم، این نکته را متذکر شد که اساتید ما روانشناسان ماهری هستند که به لحاظ اعتقادی در سطح خوبی هستند.

هاشمی‌راد با تصریح اینکه اغلب دوره‌های ما در مبحث سبک زندگی اسلامی به خصوص برای کودکان، نوجوانان و والدین آنهاست، گفت: همچنین در کنار آن دوره‌های تدبر در قرآن و حفظ را برگزار می‌کنیم.


بیشتر بخوانید:


این فعال قرآنی با یادآوری اینکه اساتید دوره‌های تدبر در قرآن از مؤسسه تدبر در کلام وحی قم هستند، افزود: علاوه بر این‌ها دوره تربیت مربی تدبر در قرآن را هم برگزار کرده‌ایم و تاکنون 70 مربی را در این عرصه تربیت کرده‌ایم.

وی با اشاره به شاخص‌ترین دوره‌ای که در مبحث سبک زندگی برگزار کرده‌اند، بیان کرد: شاخص‌ترین دوره‌ای که برگزار کردیم، دوره رشد فعالان فرهنگی استان به نام «فراز» بود که تقریباً سه سال پیش برگزار شد و مؤسسه ما آموزش جبهه فرهنگی ـ مردمی انقلاب اسلامی فارس را به عهده داشت و بین تمام استان‌هایی که این دوره را برگزار کردند توانستیم مقام برتر در کشور را کسب کنیم.

هاشمی‌راد اظهار کرد: در این دوره موضوع‌های مختلفی نظیر توانمندسازی مؤسسات، چگونگی داشتن یک مؤسسه پویا، اعتماد به نفس اعضا، مخاطب‌شناسی و... را آموزش دادیم.

وی با بیان اینکه تاکنون 80 عنوان کارگاه را در مؤسسه خویش برگزار کرده‌ایم، به تأثیر شیوع کرونا بر روند فعالیت‌هایش مؤسسه اشاره کرد و گفت: محل برگزاری دوره‌ها قبل از شیوع کرونا در دانشکده پزشکی بود و پس از شیوع کرونا اغلب به صورت مجازی است و گاهی به صورت حضوری در سازمان تبلیغات برگزار می‌شود.

مهم‌ترین چالش فعالیت‌های قرآنی مردمی

مدیر مؤسسه «ملائک مهر» شیراز در بخش دیگری از سخنانش مهم‌ترین چالش فعالیت‌های قرآنی مردمی را عدم شناخت قرآن دانست و افزود: آن‌طور که باید قرآن را به مردم معرفی نکردیم و مردم قرآن را نشناختند که بدانند قرآن برای تمام ارکان زندگی دستور دارد. فقط به ظاهر قرآن بسنده می‌شود و از بحث تدبر در قرآن بسیار غفلت شده است.

هاشمی‌راد بیان کرد: اگر بحث تدبر در قرآن را گسترش دهیم، مردم علاقه‌مند و متوجه می‌شوند قرآن واقعاً معجزه است و این‌گونه نیست که قرآن فقط برای یک عصر کاربرد داشته باشد، بلکه برای عصر ما که یکی از پیشرفته‌ترین عصرها و عصر رسانه است، دستورالعمل‌های بسیاری دارد. به عنوان مثال سوره فیل که در برهه‌ای از زمان نازل شده است اگر با زمان ما تطبیق نداشته باشد، معجزه بودن قرآن زیر سؤال می‌رود در صورتی که با تدبر متوجه شویم، همین آیات سوره فیل درباره جامعه امروز هم صدق می‌کند. اگر بحث تدبر در قرآن بین مردم گسترش پیدا کند، آموزه‌های قرآن در میان زندگی مردم ترویج می‌یابد.

وی تصریح کرد: مباحث تدبر و تأمل در قرآن بسیار شیرین است و پیشنهاد می‌شود که این مبحث در واحدهای درسی گنجانده شود، البته نه به این صورتی که اکنون در مدارس و دانشگاه‌ها تدریس می‌شود، یعنی بسیاری از آموزش‌های تدبر در قرآن مخصوص برای دانشجویان و دانش‌آموزان باشد که پایه‌اش مباحث قرآنی و تدبر در آیات وحی باشد ولی اسمش این نباشد.

مؤسسات فعال را دریابیم

این فعال قرآنی در پاسخ به اینکه آیا تاکنون تسهیلات یا کمک هزینه‌ای از سوی ادارات قرآنی دریافت کرده‌اید، گفت: خیر، فقط از کمک هزینه پانصد هزار تومان یا یک میلیون تومانی که تسهیلات کرونایی بود، استفاده کرده‌ایم که به مؤسسات فعال و زیان دیده در دوره کرونا تعلق گرفت.

هاشمی‌راد تصریح کرد: بسیاری از مؤسسات نیاز به بودجه دارند ولی همین که مکان رایگان در اختیارشان قرار می‌گیرد و سازمان تبلیغات بدون هیچ هزینه‌ای مکان در اختیارشان قرار می‌دهد، حداقل بخشی از کار را مرتفع می‌کند اما واقعاً بیشتر از اینها به کمک مالی برای مؤسسات نیاز داریم.

مدیر مؤسسه «ملائک مهر» شیراز همچنین در پاسخ به اینکه آیا از بیمه فعالان قرآنی هم استفاده می‌کنید، گفت: خیر، فکر نمی‌کنم هیچ مؤسسه‌ای بیمه شده باشد، هنوز استفاده نکردیم، گفته‌اند در شرف پیگیری است و گویا به زودی شروع می‌شود.

وی در پایان از مسئولان امر خواست تا به مؤسسات قرآنی فعال، واقعا بها دهند و اگر کمبود امکانات دارند، بررسی شود و بودجه‌ای به آنان اختصاص دهند و اگر مکان ندارند، حداقل مکانی برای آن اختصاص دهند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: