کد خبر: 3978987
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۴
انتظار فعالان قرآنی از دولت جدید / ۲

دولت برای توسعه فرهنگ قرآنی برنامه ویژه داشته باشد

رئیس جهاددانشگاهی فارس بر ضرورت نگاه ویژه دولت جدید به فعالیت‌های قرآنی تأکید کرد و گفت: می‌طلبد دولت جدید برای توسعه فرهنگ قرآنی برنامه ویژه‌ای داشته باشد زیرا این مسئله نیاز امروز جامعه است.

مظاهر بابایی، رئیس جهاددانشگاهی فارس، در گفت‌وگو با ایکنا، ضمن تبریک حماسه 28 خرداد و لبیک دوباره ملت به رهبر عظیم‌الشأن نظام مقدس جمهوری اسلامی گفت: مردم بار دیگر ثابت کردند که همواره در حساس‌ترین زمان پای نظام و انقلاب خویش ایستاده‌اند و این مسئله جای تقدیر و تشکر دارد و امیدواریم که دولت منتخب از این اتفاق خوب و مشارکت بالایی که اتفاق افتاده است، استفاده کرده و بتواند نگاه انقلابی خویش را پیاده کند.

وی با بیان اینکه امروز توسعه فرهنگ انقلابی دغدغه مسئولان نظام است و امیدواریم که نگاه ویژه‌ای به این حوزه شود، افزود: طی 4 دهه عمر انقلاب اسلامی، فعالان حوزه قرآنی دستاوردهای خوبی در این حوزه داشتند ولی انتظارها بیش از این‌هاست.


بیشتر بخوانید:


بابایی بر ضرورت نگاه ویژه دولت جدید به فعالیت‌های قرآنی تأکید کرد و گفت: می‌طلبد دولت جدید برای توسعه فرهنگ قرآنی برنامه ویژه‌ای داشته باشد زیرا این مسئله نیاز امروز جامعه است و هر چقدر که بتوان اقشار مختلف مردم را با این فرهنگ آشنا کرد، به همان میزان نیز شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی خواهیم بود.

رئیس جهاددانشگاهی فارس ظرفیت‌های قرآنی کشور را یادآور شد و گفت: مؤسسات قرآنی و ظرفیت‌ها و امکانات خوبی در این حوزه در سطح کشور و استان فارس وجود دارد که همراه و یک جهت کردن این ظرفیت‌ها و پرهیز از موازی‌کاری و برنامه‌ریزی افزایش بهره‌وری از آن‌ها می‌تواند فرهنگ قرآنی در زندگی اقشار مختلف مردم ساری و جاری کند.

وی یادآور شد: طی سال‌های گذشته پیشرفت‌های خوبی در حوزه حفظ قرآن، قرائت تحقیق و ترتیل و حتی تفسیر و مفاهیم قرآن کریم شاهد بوده‌ایم و گرچه این‌ها لازم است اما کافی نیست و نیاز داریم که آموزه‌های این کتاب آسمانی به صورت محسوس در زندگی‌ها احساس شود چرا که اسلام به عنوان یک دین اجتماعی تمام نیازمندی‌های انسان را چه در زندگی فردی چه اجتماعی مدنظر قرار داده و برای آن‌ها دستور ارائه کرده است و برای بهره‌مندی از این آموزه‌ها باید به سوی قرآن و عترت روی آوریم.

بابایی با بیان اینکه مشکلاتی که امروز در حوزه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مشاهده می‌کنیم همگی به دلیل کم‌رنگ شدن آموزه‌های قرآن در زندگی‌هاست، گفت: ترویج سبک زندگی قرآنی و گرایش مردم به سمت قرآن و عمل به آموزه‌های می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات کشور باشد.

رئیس جهاددانشگاهی فارس تأکید کرد: عمل به قرآن باعث ایجاد روحیه همدلی، همکاری، ایثار و پرهیز از هرگونه نفاق، دورویی، تهمت و غیره خواهد بود که می‌تواند در توسعه فرهنگ اخلاق اسلامی که دومین معجزه اسلام و پیامبر مکرم اسلام(ص) بسیار تأثیرگذار باشد.

رئیس خبرگزاری ایکنا شعبه فارس با تأکید بر اینکه دولت جدید با برنامه‌ریزی و تخصیص بودجه‌های لازم به فعالیت‌های قرآنی قطعاً تأثیر بسیار شگرفی در این عرصه دارد، گفت: امروز با بررسی عملکردهای قبل و احصای نقاط قوت و ضعف در گذشته می‌توان برنامه‌های خوب توسعه فرهنگ قرآنی را برنامه‌ریزی و اجرا کرد.

وی با بیان اینکه در حوزه قرآن زیرساخت‌های خوبی وجود دارد و می‌توان با توسعه و استفاده از آن‌ها، اقدامات اثربخشی در حوزه قرآن انجام داد، گفت: نهادهای مختلف آموزش عالی، آموزش و پرورش، سازمان‌ها و اداراتی که در حوزه قرآن فعالیت دارند، وظیفه دارند به صورت جد برای ترویج و توسعه فعالیت‌های قرآنی در عصر حاضر که عصر ارتباطات است، برنامه‌ریزی‌های مثمر ثمری داشته باشند.

بابایی همچنین بر ضرورت توجه به رسانه‌های قرآنی هم تأکید کرد و گفت: حمایت از رسانه‌های تخصصی قرآنی مانند ایکنا می‌تواند به توسعه فرهنگ قرآنی در کشور کمک شایانی کند.

رئیس جهاددانشگاهی فارس در پایان ابراز امیدواری کرد: در دولت جدید با روحیه انقلابی و دغدغه‌ای که دارد، شاهد اتفاقات و رویدادهای خوبی در حوزه فرهنگ قرآنی باشیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha