کد خبر: 4077933
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۷
فعالیت قرآنی دانشگاه‌ها؛ چالش‌ها و راهکار‌ها / ۸

مسابقات قرآن دانشجویی محدود به ارائه گزارش نباشد

منصوره شهریاری، داور مسابقات قرآن با تأکید بر استفاده از قالب‌های مختلف هنری در مسابقات قرآن دانشجویی گفت: باید با دست پر وارد مسابقات شویم تا اینکه نتیجه فقط به گزارش برگزاری منتهی نشود.

مسابقات قرآنمنصوره شهریاری، داور مسابقات قرآن کریم در گفت‌وگو با ایکنا از فارس، با اشاره به مهم‌ترین چالش‌های فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌ها در پاسخ به اینکه آیا صرفاً برگزاری مسابقات قرآن دانشجویی می‌تواند عاملی برای جذب جوانان به این عرصه باشد یا خیر، گفت: فقط برگزاری مسابقات قرآن دانشجویی نمی‌تواند عاملی برای جذب جوانان باشد.

وی تصریح کرد: مسابقه یک عامل بیرونی است و افراد در یک مدتی تحت تأثیر جو این کار را انجام می‌دهند اما اگر در قالب‌های پژوهش، انیمیشن و هنری باشد چون دانشجویان به این زمینه‌ها علاقه دارند اگر از این قالب‌ها برای آن‌ها استفاده شود، تأثیر بیشتری می‌گذارد.

شهریاری اظهار کرد: قالب ارائه کار مهم است، به‌طور مثال در قالب مسابقات قرآن می‌توانیم از کسانی استفاده کنیم که متعهد هستند و در فضای تصویری و هنری می‌توانند باشند اما با پوشش مناسبی که باید در قالب قرآن باشد سبب جذب شوند چون این موارد نیز مؤثر است و در حقیقت قرآن را ترویج می‌دهد.

وی ادامه داد: در بحث مهجور بودن قرآن مشخص می‌شود که افراد متعهد ما در  بحث هنری ضعیف هستند یعنی اگر این اتفاق بیفتد که افراد ببیند که به طور مثال یک فرد با پوشش مناسب، کار رسانه انجام دهد تأثیرگذار خواهد بود چون اکنون حرف، حرف رسانه است و شاید بتوان گفت الفبای جذب، رسانه باشد؛ رسانه و امثال آن بسیار مهم و در ترویج اینکه افراد بدانند حلاوت خواندن قرآن چقدر است، مؤثر هستند.

این داور مسابقات قرآن گفت: مراوداتی که قشر دانشجو با اساتید می‌توانند داشته باشند یا شرکت در اردوهای آموزشی در این عرصه، مؤثر است؛ یعنی فقط مسابقه نباشد و اردوهای آموزشی در قالب حفظ قرآن، تجوید، عرصه هنری، پژوهشی و حتی بحث تصویری با اساتیدشان نیز برگزار شود.

وی در پایان اظهار کرد: اگر بتوانیم در این زمینه‌ها کلاس‌های متعدد برگزار کنیم، مفید است؛ چون دانشجویان بسیار به کارهای هنری و عرصه هنر علاقه  دارند و اگر بتوانیم این فضا را برقرار کنیم به نظر می‌رسد که بسیار می‌تواند در این فضا پیشرفت کند یعنی قبل از مسابقات در عرصه‌های مختلف هنری، نمایشی و... آموزش را انجام دهیم و بعد با دست پر وارد مسابقات شویم که کیفیت بسیار خوبی داشته باشد نه فقط در قالب این باشد که بخواهیم گزارش دهیم.  

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha