آرامستان دارالسلام ظرفیت تبدیل شدن به مجموعه گردشگری در بُعد ملی را دارد
کد خبر: 4220631
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۷

آرامستان دارالسلام ظرفیت تبدیل شدن به مجموعه گردشگری در بُعد ملی را دارد

نائب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز بر ضرورت توجه به ظرفیت آرامستان دارالسلام این کلان‌شهر تأکید کرد و گفت: این مکان، امکان تبدیل شدن به یک مجموعه گردشگری در بعد ملی را دارد.

آرامستان دارالسلام، شیرازبه گزارش ایکنا از فارس، محمدتقی تذروی،‌ نائب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز بعدازظهر امروز، 20 خردادماه در نطق پیش از دستور جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: آرامستان دارالسلام شیراز یکی از قدیمی‌ترین آرامستان‌های ایران واقع در کلان‌شهر شیراز به‌ شمار می‌رود که هزاران کتیبه، سنگ، نقش برجسته تاریخی از قرن ششم هجری تا دوران معاصر نیز در آن به چشم می‌خورد.

وی افزود:‌ این آرامستان با سابقه تاریخی بیش از یک‌هزار سال که طی سالیان متمادی مدفن صدها تن از علما، عرفا، مشاهیر، هنرمندان و دانشمندان بزرگ در صور مختلف بوده است، می‌تواند بی‌تردید سند هویت شیراز باشد. مکانی که معنایی آشنا در مجموعه خاطرات جمعی مردم شهر شیراز دارد که اسناد گرانقدر فرهنگی این شهر در لایه لایه‌های خاکش مدفون است ولی متاسفانه در گذر زمان رو به فراموشی سپرده شده است لذا با توجه به قدمت قبرستان و ارزش‌های تاریخی، فرهنگی و هنری مجموعه، امکان تبدیل شدن به یک مجموعه ارزشمند گردشگری در بعد ملی وجود دارد.

تذروی پیشنهاد داد تا اجرای طرح‌های کلان که در خصوص این آرامستان صورت می‌گیرد جهت خرسندی شهروندان شیرازی و دوستداران میراث و فرهنگ این شهر و همچنین در راستای معرفی و شناساندن این مکان با ارزش تاریخی به گردشگران،‌ به صورت تابلو و کتیبه در ورودی این قبرستان تاریخی نصب شود.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز اظهار کرد: کلان‌شهر شیراز دارای آرامستان‌های محلی است که جهت دفن متوفیان بومی محل فعال بوده و از سوی خیرین محلی، آمبولانس‌هایی به منظور حمل و نقل و انتقال متوفی به این آرامستان‌ها اهدا شده است که هم‌اکنون جابه‌جایی متوفیان توسط این آمبولانس‌ها در محلاتی نظیر گویم، قصر قمشه، قصردشت، پودنک، ابیوردی و ... متوقف شده است و باید این انتقال توسط شرکت‌های حمل و نقل متوفی صورت گیرد که این امر خود علاوه بر اینکه موجب تحمیل هزینه‌های گزاف به خانواده‌های متوفیان شده، احتمال دارد شرکت‌ها نیز در انحصار افراد خاصی قرار گرفته باشد، بنابراین خواهشمند است جهت رفاه حال شهروندان خصوصا اقشار ضعیف جامعه دستورات لازم را جهت از سرگیری فعالیت این‌گونه آمبولانس‌ها صادر شود.

وی همچنین گفت: با توجه به اینکه ظرفیت دارالرحمه شیراز در حال تکمیل بوده و دیگر عملیات تغسیل، کفن و دفن اموات در این مکان انجام نگرفته و به آرامستان بهشت احمدی منتقل شده است ولی از آنجایی که برخی از شهروندان دارای قبوری در آرامستان دارالرحمه جهت دفن متوفیان خود هستند، درخواست می‌شود جهت پیشگیری از تحمیل هزینه‌های گزاف جابه‌جایی به خانواده چنین متوفیانی، با هماهنگی اوقاف و مجموعه مدیریت دارالرحمه عملیات تغسیل اموات در همان محل آرامستان دارالرحمه صورت گیرد.

انتهای پیام
captcha