کد خبر: 4218602
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۸
مشاور رئیس‌جمهور در امور روحانیت:

شهید آیت‌الله رئیسی در تمام مسائل اخلاق‌مدار و ولایت‌مدار بود

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی ضمن برشمردن برخی از خصایص و ویژگی‌های شهید آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی بر این نکته تأکید کرد که ایشان در تمام مسائل اخلاق‌مدار، مردم‌دار و ولایت‌مدار بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی، مشاور رئیس جمهور در امور روحانیتبه گزارش ایکنا از فارس، مراسم بزرگداشت هفتمین روز شهادت شهدای خدمت با عنوان «مجاهدان شهید» به‌منظور تکریم یاد شهید آیت‌الله رئیسی و هیئت همراه، شب گذشته، ششم خردادماه در حرم مطهر حضرت سیدعلاءالدین حسین(ع) شیراز با حضور جمعی از مسئولان و اقشار مختلف مردم برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی، مشاور رئیس‌جمهور در امور روحانیت در این مراسم ضمن تکریم یاد شهدای خدمت گفت: مردم از زمانی که خبر تأسف‌بار شهادت رئیس‌جمهور و همراهانشان را شنیدند به شکل‌های مختلف علاقه و پشتیبانی خود را نسبت به نظام و رهبری و این شهدا ابراز کردند که جای تقدیر دارد.

وی افزود: سیدالشهدای عرصه خدمت، شهید آیت‌الله رئیسی و همراهانش، هر کدام یک سرمایه عظیمی برای کشور بودند. ما شهید جمهور را نشناختیم و هنوز هم باید زمان زیادی بگذرد تا ایشان را بشناسیم. در زمان حیاتش بسیاری از مسائل را نگفتیم و اکنون رسانه‌ها، پرده‌هایی از زندگی این سید بزرگوار را به نمایش می‌گذارند.

مشاور رئیس‌جمهور در امور روحانیت با اشاره به آشنایی 20 ساله‌ خود با خادم‌الرضا(ع) اظهار کرد: شخصیتی مانند شهید آیت‌الله رئیسی را بیش از نیم قرن حوادث متنوعی که در جامعه به‌وجود آمد، ساخته بود. این‌گونه شخصیت‌ها در طول تاریخ ساخته می‌شوند و چیزی نیست که با یک آمپول، کپسول یا شربت ساخته شود. باید این ریل در زندگی ما بگذرد و فرازها و فرودها، تلخی‌ها و شیرینی‌ها و حوادث و طوفان‌ها در زندگی به‌وجود آید تا انسان ساخته شود، چرا‌که انسان‌ها در سختی‌ها ساخته می‌شوند.

تقوی با بیان اینکه شهید رئیسی و همراهانش انسان‌های ساخته‌شده‌ای بودند، افزود: این حوادث، شخصیتی از شهید آیت‌الله رئیسی ساخت که توانست یک کشور را در عرصه اجرا مدیریتی، عاشقانه، عارفانه و صادقانه کند. ایشان خود را در همه زمینه‌ها ساخته بود و همیشه پست‌های حساس داشته است.

مشاور رئیس‌جمهور در امور روحانیت با یادآوری اینکه یک حاشیه که در اذهان مسئله‌ساز باشد در زندگی ایشان مشاهده نمی‌شود و یقیناً اگر چنین بود، دشمنان در رسانه‌ها، دنیا را پر می‌کردند، گفت: ایشان سالم زندگی کرد و یک سرمایه برای نظام بود.

وی با بیان اینکه مکتب امام راحل شهدایی نظیر سیدالشهدای خدمت و همراهانش را تربیت کرد، افزود: انسان مؤمن سعی می‌کند، مشکلات را حل کند و تسلیم آنان نمی‌شود و شخصیت شهید آیت‌الله رئیسی در چنین فضایی شکل گرفت.

تقوی برخی از خصوصیات شهید آیت‌الله رئیسی را برشمرد و گفت: نخستین ویژگی ایشان اخلاق‌محوری بود که در تمام زمینه‌ها اخلاق را رعایت می‌کرد. یک انسان تربیت‌شده مکتب اهل بیت(ع) باید همین‌گونه باشد. این اخلاق‌مداری را به خصوص در ایام انتخابات ریاست جمهوری که برخی‌ها بداخلاقی‌ها، تهمت‌ها و توهین‌هایی کردند، مشاهده کردیم. همیشه اخلاق را در رفتار و گفتارش مدنظر قرار می‌دهد.

مشاور رئیس‌جمهور در امور روحانیت ویژگی دیگر شهید آیت‌الله رئیسی را تواضع دانست و افزود: ایشان به دنبال حل مشکلات مردم بود نه اینکه به نام ایشان پروژه‌ای افتتاح شود. از زمانی که رئیس‌جمهور شدند تأکید کردند که دنبال این نیستیم که پروژه جدیدی افتتاح کنیم مگر به اضطرار و باید تمام پروژه‌های نیمه‌تمام تکمیل شوند. بسیاری از صنایع تعطیل شده را راه انداخت. چرخ‌های صنعت به حرکت درآمد و بسیاری از مسائل و مشکلات کارگری حل شد.

وی با بیان اینکه شهید آیت‌الله رئیسی تمام این مسائل و اقدامات را با اخلاق پیش می‌برد و تأکید داشت که باید در صحنه باشیم، اظهار کرد: سیل و زلزله و هر حوادثی که رخ می‌داد ایشان در کنار مردم حضور می‌یافت و مردم احساس می‌کردند رئیس‌جمهورشان هم با آن‌هاست.

تقوی با تصریح اینکه شهید آیت‌الله رئیسی به مردم دل داده بود و مردم هم به او دل داده بود. کسی که مردمی باشد معلوم است که مردم به او دل می‌دهند و این را در مراسم تشییع پیکرشان مشاهده کردیم، گفت: ایشان واقعا و حقیقتاً خستگی‌ناپذیر بود و شهید آیت‌الله رئیسی حقیقتاً خستگی را خسته کرده بود. در میان همه این مسائل اهل نماز و عبادت بود و هیچ‌گاه نماز شبش ترک نشده بود و یک عارف و عاشق بود.

مشاور رئیس‌جمهور در امور روحانیت ویژگی دیگر شهید آیت‌الله رئیسی را ولایت‌مداری دانست و افزود: ایشان در خط رهبری بود و معتقد بود که حجت ما در پیشگاه خداوند، سخنان امام و رهبری است و با استناد به رهنمودهای امام و رهبری حجت تمام است. اگر بخواهیم از زندگی خسته نشویم و کارمان محتوای الهی داشته باشیم سعی کنیم این عشق را در نهاد خود به‌وجود آوریم که البته کار سختی است.

وی همچنین پاکدستی شهید آیت‌الله رئیسی را به‌خصوص در حفظ بیت‌المال یادآور شد و گفت: ایشان شخصیت دوم مملکت بود، اما اجازه نمی‌داد هزینه‌های شخصی‌شان از مخارج مملکت استفاده شود. یک آدم به معنی تمام ساخته شده و مسلط بر نفس و نفسانیت بود.

انتهای پیام
captcha