کد خبر: 3931117
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۲
امروز مصادف با سالروز شهادت امام حسن عسكری(ع) است. آن حضرت مانند سایر ائمه اطهار(ع) دارای سیره و شخصیتی ممتاز است و از ایشان نیز احادیث گهرباری به جای مانده است كه در این نوشتار به مضامين یكی از حدیث‌های این امام همام پرداخته شده است.

8 ربیع‌الاول مصادف با سالروز شهادت یازدهمین اختر تابناك آسمان امامت و ولایت امام حسن عسكری(ع) است. در این نوشتار نگاهی به 8 سفارش واپسین آن امام همام به شیعیان در قالب یك حدیث از ایشان را می‌خوانیم.

امام حسن عسكری(ع) فرمودند أوصِیكُمْ؛ شما را وصیت می‌کنم به:

1- بِتَقْوَى اللَّهِ؛ تقوای الهی را مراعات کنید؛

2- وَ الْوَرَعِ فِی دِینِكُمْ؛ مواظب دین خود باشید؛

3- وَ الِاجْتِهَادِ لِلَّهِ؛ برای خدا کار و تلاش کنید؛

4- وَ صِدْقِ الْحَدِیثِ؛ سخن راست بگویید؛

5- وَ أَدَاءِ الْأَمَانَةِ إِلَى مَنِ ائْتَمَنَكُمْ مِنْ بَرٍّ أَوْ فَاجِرٍ؛ امانت‌ را به کسی که شما را امین کرده است، برگردانید، چه نیکوکار باشد و چه فاجر.

6- وَ طُولِ السُّجُودِ؛ سجده‌های طولانی کنید.

7- وَ حُسْنِ الْجِوَارِ فَبِهَذَا جَاءَ مُحَمَّدٌ ص؛ همسایه‌داران خوبی برای همسایگانتان باشید که پیامبر به این مبعوث شد. (سفارش پیامبر بود)

8- صَلُّوا فِی عَشَائِرِهِمْ وَ اشْهَدُوا جَنَائِزَهُمْ وَ عُودُوا مَرْضَاهُمْ وَ أَدُّوا حُقُوقَهُمْ‏؛ (دربارة مخالفان و منکران ولایت اهل بیت. شما را سفارش می‌کنم که) در میان آنان نماز بخوانید؛ در تشییع جنازه آنان حاضر شوید؛ به عیادت بیمارانشان بروید و حقوقشان را ادا کنید...

از سوی دیگر امام حسن عسكری(ع) در طول عمر مبارك و پربركت خویش، همواره نویددهنده ظهور مهدی موعود(عج) بوده‌اند و شیعیان را برای این كار آماده می‌كردند. چنانچه در حدیثی از آن حضرت می‌خوانیم: وَ اللَّهِ لَیَغِیبَنَّ غَیْبَةً لَا یَنْجُو فِیهَا مِنَ الْهَلَکَةِ  إِلَّا مَنْ ثَبَّتَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ عَلَى الْقَوْلِ بِإِمَامَتِهِ وَ وَفَّقَهُ فِیهَا لِلدُّعَاءِ بِتَعْجِیلِ فَرَجِهِ؛ به‌خدا سوگند او (امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه) آنچنان غیبتى خواهد داشت كه در آن هیچكس از هلاكت رهایى نمى‌یابد، مگر کسانی که خداوند آن‌ها را بر اعتقاد به امامت وی ثابت قدم نگه دارد و به دعا برای تعجیل فرج توفیقشان دهد.

در این زمان تنها راه ما برای نجات از این گرفتاری‌های آخرالزمان، دعای زیاد و مداوم برای تعجیل در ظهور منجی عالم بشریت، حضرت ولیعصر(عج) است.

هشتم ربیع‌الاول در وهله اول شهادت امام حسن عسکری(ع) است، که مصیبتی دیگر از خاندان نبوی در دل‌ها تازه می‌شود و قلب امام زمان(عج) حزن‌آلود است، اما به امامت رسیدن ایشان و پرچمداری ولایت جشنی است که طعم شیرین «ربیع» را به همه می‌چشاند.

حجت‌الاسلام علی‌رضا حدادیان، مدرس حوزه و دانشگاه

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: