کد خبر: 3902207
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵
مدیرکل تأمین اجتماعی استان فارس با اشاره به تعطیلی دانشگاه‌ها در ایام كرونا گفت: دانشجویان در زمان شیوع کرونا و تعطیلی دانشگاه‌ها می‌توانند بیمه شوند.

به گزارش ایكنا از فارس، ابراهیم کشاورز، مدیركل تأمین اجتماعی فارس امروز، 11 خردادماه در جمع خبرنگاران با بیان اینكه  دانشجویان در زمان شیوع کرونا و تعطیلی دانشگاه‌ها می‌توانند بیمه شوند، گفت: به‌منظور گسترش پوشش بیمه در جامعه، طرح بیمه دانشجویان از سال گذشته آغاز شده و همه دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی می‌توانند با مراجعه به مراکز تأمین اجتماعی بیمه شوند.

وی، داشتن بیمه در دوران تحصیل و بهره‌مندی از آن به‌عنوان سابقه بازنشستگی را یکی از نیازها و دغدغه‌های جامعه برشمرد و گفت: با فراهم شدن این مزیت، دانشجویان می‌توانند دوران تحصیلی را در قالب سوابق بیمه‌ای و بازنشستگی خود درآورند و بخشی از دغدغه‌های آتی خویش را رفع کنند.

مدیرکل تأمین اجتماعی استان فارس در ادامه به معرفی نرخ‌های سه گانه 12و 14 و 18 درصدی بیمه دانشجویی پرداخت و افزود: این نوع بیمه با سه مبلغ 242 و 283و 363 هزار تومان بنا به انتخاب دانشجویان در نظر گرفته شده است و بر اساس میزان حق بیمه پرداختی آنان تعهداتی از قبیل مستمری ماهیانه بازنشستگی،پرداخت مستمری به بازماندگان و پرداخت ماهیانه مستمری ازکارافتادگی به بیمه‌شدگان ارائه خواهد شد.

کشاورز در خصوص ارائه خدمات درمانی به آن دسته از دانشجویانی که در زمان تحصیل تحت تکفل والدین خود هستند نیز گفت: اگر در این حالت دانشجویی در کارگاهی مشغول به کار نباشد، می‌تواند هم زمان با بیمه دانشجویی دفترچه درمانی خود را از طریق بیمه والدین خویش دریافت کند در غیر این صورت با پرداخت سرانه درمان، دفترچه درمانی او از سوی تأمین اجتماعی  صادر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه خدمات تأمین اجتماعی به دانشجویان داخل کشور با دانشجویان خارج از کشور از نظر مبلغ و مدت زمان بیمه‌پردازی تفاوتی ندارد، گفت: علاوه بر این موضوع سوابق بیمه‌پردازی دانشجویان در آینده قابل انتقال به سایر صندوق‌های بیمه‌ای و بازنشستگی است.

مدیرکل تأمین اجتماعی فارس در ادامه با برشمردن شرایط برخورداری از بیمه دانشجویی تأکید کرد: دانشجویان با دارا بودن شرایط سنی 18 تا 50 سال و تنها با ارائه کارت دانشجویی معتبر و یا گواهی اشتغال به تحصیل در یکی از مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه‌های داخل و یا خارج کشور به نزدیکترین شعبه و یا کارگزاری‌های رسمی تأمین اجتماعی محل تحصیل و یا زندگی خود می‌توانند از مزایای این طرح استفاده كنند.

 کشاورز در مورد درخواست دانشجویان بالای 50 سال سن نیز گفت: این افراد حداقل باید معادل مازاد سنی نسبت به ۵۰ سال دارای سابقه بیمه باشند، یعنی اگر ۵۶ سال سن دارند، باید ۶ سال سابقه بیمه‌پردازی ارائه كنند.

وی در خصوص آن دسته از دانشجویانی که در حین تحصیل مشمول دریافت مستمری بازماندگان هستند نیز گفت: این افراد می‌توانند هم مستمری بگیر باشند و هم بیمه دانشجویی پرداخت كنند چون پرداخت بیمه دانشجویی، مغایر با دریافت مستمری  بازماندگان نیست.

مدیرکل تأمین اجتماعی فارس در پاسخ به این سئوال که آیا سال‌های تحصیلی دانشجویی در گذشته نیز مشمول این طرح هستند یا خیر، گفت: زمان مراجعه دانشجویان به شعب و کارگزاری‌های تأمین اجتماعی و انعقاد قرارداد، ملاک آغاز این نوع بیمه است و توصیه ما به علاقه‌مندان بیمه دانشجویی این است که در اولین فرصت برای بهره‌مندی از آن اقدام كنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: