کد خبر: 4218163
تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۰

نگاهی به اقدامات دولت شهید آیت‌الله رئیسی در حوزه زنان

مدیر‌کل دفتر امور زنان و خانواده استانداری فارس به تشریح اقدامات دولت شهید آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در حوزه زنان پرداخت.

زهرا یقطین، مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری فارسزهرا یقطین، مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری فارس، در گفت‌وگو با ایکنا از فارس، ضمن تسلیت به مناسبت شهادت آیت‌الله رئیسی، شهید جمهور و همراهان صدیقشان، شهدای خدمت گفت: در دولت شهید آیت‌الله رئیسی، حرکت‌های تحولی، عمیق و بنیادی در حوزه زنان آغاز شده بود، اما چون این قبیل فعالیت‌ها زمان‌بر هستند و احتیاج به ایجاد زیرساخت‌های فکری، محتوایی و ساختارهای اداری دارند، اکنون تمام این فعالیت‌ها در نیمه راه هستند.

وی با بیان اینکه شهید آیت‌الله رئیسی به حوزه زنان و خانواده به‌عنوان یک مسئله نگاه نمی‌کردند، ادامه داد: این شهید فقید، عقیده داشت که زنان فرصتی هستند که سایر مسائل، موارد و مشکلات جامعه می‌تواند با نگاه ظریف زنانه، هم خوب دیده و روایت شود و هم با خلاقیت و ابتکار راه‌حل پیدا شود، به‌صورت کلی بسیاری از مشکلات می‌تواند به دست بانوان حل شود.

یقطین ادامه داد: ایشان زنان را جامعه‌ساز می‌دانستند. این تفاوت نگاه به حوزه زنان و خانواده باعث شده بود که کارهای عمیقی رقم بخورد و آغاز شود. اکنون اتفاقات مملوس و به هر حال قابل عدد و رقم کردن برای کل زنان جامعه و خانواده داریم. کما‌اینکه در گزارش‌های قبلی دیدیم که اتفاقات بزرگی رقم خورده است. ایشان با نگاه عمیقی که داشتند کارهای بزرگی را آغاز کرده و امیدواریم خداوند برایمان جبران کند و جایگزین آن را ایجاد کند. این ضایعه برای حوزه زنان بسیار دردناک‌تر است.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری فارس تصریح کرد: شهید آیت‌الله رئیسی در سازمان ملل موضوع توجه به خانواده را به‌عنوان یک نسخه قابل اعتنا برای حل بحران‌هایی که امروز تمام جوامع با آن درگیر هستند، مطرح کرد. ناهنجاری‌ها، بی‌اخلاقی‌ها، جرم و جنایاتی که دنیا در حوزه‌های مختلف با آن مواجه است و در آخر برگشتن به موضوع خانواده، تشکیل، تحکیم و تعالی آن از نگاه عمیق ایشان بلند می‌شد.

یقطین با بیان اینکه ایشان سعی داشت در حوزه خانواده اتفاقات خوبی رقم بخورد و برای تسهیل‌گری مباحث ازدواج جوانان و اعطای وام‌های ازدواج تلاش کرد، افزود: در استان فارس در سال گذشته ۲۵ هزار و اندی ازدواج داشتیم، اما بالغ بر ۴۰ هزار وام ازدواج دادیم و این نشان‌دهنده آن است که تمرکز ویژه روی این بحث و مباحث مرتبط داشتند.

وی در بحث فرزندآوری نیز تصریح کرد: می‌توان گفت فرزند شرایط تحکیم خانواده و امید به آینده را فراهم می‌کند. قطعاً زوجین به خاطر فرزندان تلاش می‌کنند مهارت‌های بیشتری پیدا کنند. تمرکز جدی به حوزه فرزندآوری، پیشگیری از طلاق، حمایت‌های بسیار ویژه در حوزه مشاوره‌های مختلف و فرایندهای زیادی که در اصلاح و پیشنهادهای متعددی که از طلاق پیشگیری می‌کنند از جمله اقداماتی است که در دولت شهید آیت‌الله رئیسی رقم خورد و نتیجه آن هم کاهشی شدن آمار طلاق در استان فارس بود که به یک و هفت دهم درصد رسید. این‌ها همه از نگاه عمیق ایشان نسبت به مسئله خانواده و تمرکز به روی این موضوع بود.

یقطین گفت: مسئله مهمی که در این زمان اتفاق افتاد شناسایی زنان تأثیرگذار و مؤثر در سطوح مختلف فارغ از تعاریف سخت و پیچیده که شاید دسترسی به آن تعاریف در جامعه سخت بود، است. هر زنی با هر تحصیل و توان علمی و مالی در محیط پیرامون خودش می‌تواند تأثیرگذاری در عرصه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی داشته باشد و به‌عنوان زن تأثیرگذار تعریف شود.

وی ادامه داد: این کار به‌صورت کنگره‌های ملی و بین‌المللی انجام شد و این ظرفیت در استان‌ها با همکاری مجموعه‌های مختلف غیر دولتی اتفاق افتاد که محله به محله فرایند الگوسازی زنان مؤثر و فعال در حوزه‌های مختلف را انجام می‌داد. این یک کار بسیار عمیق و دقیقی بود برای معرفی الگوی زن مسلمان ایرانی که لازم نیست حتماً استعداد درخشان باشد، لازم نیست نخبه خارج رفته باشد، حتی ممکن است بی‌سواد باشد، اما با کاری که ارائه می‌دهند محیط پیرامون خودش را مورد تأثیر قرار می‌دهد.

مدیر‌کل امور زنان و خانواده استانداری فارس از شناسایی زنان تأثیرگذار عشایر و روستایی گفت و افزود: در دو سال قبل‌ کار شناسایی زنان تأثیرگذار از همه شهرستان‌ها و مناطق استان داشتیم، اهل تسنن و تشیع، هیئت‌های علمی دانشگاه، بی‌سواد، مجرد، متأهل. نگاه همه‌جانبه نسبت به تأثیرگذاری زنان در سطوح مختلف نگاه دقیقی بود که آیت‌الله رئیسی آن را خوب تبیین کرده بود و تبیین آن در معاونت زنان و مرکز زنان و خانواده وزارت کشور ساری و جاری بود.

یقطین تصریح کرد: تمرکز ویژه دیگر در بحث مدیریت اقتصادی زنان آسیب‌دیده و سرپرست خانوار بود. به این نحو که آن‌ها را به سمت یک شرایط پایدار اقتصادی حرکت دهیم. این کار منابع زیادی را لازم داشت، اما شروع خوبی در سطح کشور رقم زد.

وی افزود: از سال ۱۴۰۰ با حمایت از بانوان کارآفرینی که چرخه تولید و عرضه کامل دارند، با توجه به شرایط و گسترش فعالیتشان، پیشنهاد شد، با به‌کارگیری زنان آسیب‌دیده و دختران فارغ‌التحصیل، فعالیتشان را گسترش دهند.

یقطین ادامه داد: بر همین اساس یک طرح را به‌صورت پایلوت عملیاتی و اجرایی کردند و امسال آن را به‌صورت یک دستورالعمل درآورده و قرار بود سهم ویژه‌ای در کارگروه‌های اشتغال برای این مدل فعالیت‌ها اتفاق بیفتد. به جای اینکه وام‌های خرد مشاغل خانگی به زنان سرپرست خانواده داده شود آن‌را به بانوان کارآفرین بدهیم و از آن‌ها بخواهیم که این افراد را به‌کار بگیرند، در قبال یک حقوق ثابت و بیمه کردن، شرایط کار را فراهم کنند، که به لطف شهید بزرگوارمان در استان توفیقات خوبی در این بخش داشتیم.

انتهای پیام
captcha