کد خبر: 4087296
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۵

تشکیل کارگروه اختصاصی تدوین دانشنامه دفاع مقدس در فارس

مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوب کشور از تشکیل کارگروهی اختصاصی برای گردآوری و تدوین اسناد، تاریخ شفاهی و دانشنامه دفاع مقدس فارس در هفته دفاع مقدس خبر داد و گفت: این کارگروه پایگاهی کارآمد برای انجام فعالیت‌های تخصصی، علمی و پژوهشی و آموزشی و تولید و نشر دانش در زمینه دفاع مقدس خواهد بود.

جعفر ترک‌زاده، مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوب کشوربه گزارش ایکنا از فارس، جعفر ترک‌زاده، مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوب کشور امروز، 31 شریورماه در بازدید از مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان فارس که به مناسبت هفته دفاع مقدس انجام شد، گفت: دفاع مقدس پس از انقلاب اسلامی، مهمترین واقعه تاریخی عصر حاضر است.

وی افزود: دفاع ‌مقدس ما تمام جلوه‌های اعتقادی و دینی، انقلابی و فرهنگی ملی و میهنی ما را یک جا در خود جای داده است و از این حیث یک سرمایه معنوی برای تمام اعصار است.

ترک‌زاده با بیان اینکه این سرمایه معنوی همان‌گونه که رهبرمعظم انقلاب اسلامی مکرراً فرموده‌اند باید به انحای مختلف حفظ شود، گفت: ساده‌ترین راه برای حفظ این سرمایه معنوی، زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا و ایثارگران و حماسه دفاع مقدس و نقل و نشر آن به نسل‌های دیگر است.

مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوب کشور افزود: باید قابلیت‌ها و ظرفیت‌های این واقعه مهم تاریخی، به دقت و ظرافت شناسایی، کشف، بازنمایی، بازگویی و به‌روزآوری شود و برای نسل حاضر و نسل‌های آینده که این واقعه را درک نکرده‌اند بازگویی و بیان شود و از این ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها استفاده شود.

وی اضافه کرد: در مدیریت اسناد و کتابخانه ملی جنوب کشور وظیفه و رسالت خود می‌دانیم که در این زمینه نقش‌آفرینی کنیم. در این راستا با حمایت و هدایت مدیرکل و برخی مسئولان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس و تائید و ابلاغ مسئولیت توسط استاندار فارس، موفق شدیم کارگروهی اختصاصی برای گردآوری و تدوین اسناد، تاریخ شفاهی و دانشنامه دفاع مقدس استان تشکیل دهیم و امیدواریم با شروع فعالیت رسمی آن در هفته دفاع مقدس، پایگاهی کارآمد برای انجام فعالیت‌های تخصصی، علمی و پژوهشی و آموزشی و تولید و نشر دانش در زمینه دفاع مقدس شکل گیرد.

مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوب کشور اظهار کرد: در هفته دفاع مقدس با برنامه‌ریزی و همکاری که با مدیر واحد ادبیات و تاریخ دفاع مقدس اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس صورت گرفته اقدام به برگزاری نمایشگاه آثار و انتشارات دفاع مقدس کردیم که رونمایی از آثار تازه منتشر شده و معرفی سایر آثار منتشر شده در زمینه دفاع مقدس در دستور کار این نمایشگاه است.

ترک‌زاده افزود: این اتفاق با افتتاح و راه‌اندازی تالار اطلاع‌رسانی مدیریت اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوب کشور مقارن شده است و به برکت خون شهدا و به مناسبت هفته دفاع مقدس افتتاح این تالار با برگزاری نمایشگاه آثار و مکتوبات دفاع مقدس همزمان خواهد بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha