کد خبر: 4008530
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۲

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با بیان اینکه از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا امروز، ۴۷۳ هزار و ۲۹۶ بیمار کووید ۱۹ در فارس شناسایی شده است، تازه‌ترین آمارهای کروناویروس در استان از ابتدای شیوع تاکنون را اعلام کرد.

عبدالرسول همتی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیرازبه گزارش ایکنا از فارس، عبدالرسول همتی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز امروز، 5 آبان در استودیو سلامت فارس گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، یک میلیون و ۶۳۴ هزار و ۵۴۰ تست کرونا شامل یک میلیون و ۴۱۹ هزار و ۸۴۸ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۴۲۳ هزار و ۷۳۴ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

وی افزود: همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون، ۲۱۴ هزار و ۶۹۲ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۴۹ هزار و ۵۶۲ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۴۷۳ هزار و ۲۹۶ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین از بهبودی ۴۵۹ هزار و ۷۷۲ نفر از ابتدا تاکنون خبر داد که از بیمارستان‌ها مرخص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده‌اند.

همتی در ادامه با اعلام جان‌باختن ۱۲ هم‌استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان‌باختگان ناشی از کووید۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون را ۶ هزار و ۹۳۴ نفر اعلام کرد.

وی با بیان اینکه ۲۱۰ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند، افزود: هم‌اکنون یک هزار و ۶۴۱ بیمار مثبت و مشکوک دارای علایم در بیمارستان‌های فارس بستری هستند که از این تعداد، ۱۹۰ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: در شبانه‌روز گذشته یک هزار و ۴۲۴ بیمار نیز به صورت سرپایی در مراکز منتخب شانزده ساعته استان تحت درمان و مداوا قرار گرفته‌ا‌ند.

وی با بیان اینکه مجموع تزریق واکسن کرونا در فارس به چهار میلیون و ۹۷۹ هزار و ۳۳۲ دُز رسیده است، گفت: در روز گذشته مدافعان سلامت حوزه بهداشت استان فارس ۴۶ هزار و ۹۵۸ دُز واکسن در پایگاه‌های تجمیعی واکسیناسیون در شیراز و شهرستان‌ها، به مردم استان تزریق کرده‌اند و تاکنون دو میلیون و ۹۴۹ هزار و ۸۴۷ دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۲۹ هزار و ۴۸۵ دُز دوم واکسن کرونا به جمعیت هدف در فارس تزریق شده است و ۷۸ و دو دهم درصد حداقل یک دُز واکسن و معادل ۵۳ و هشت دهم درصد نیز علاوه بر دُز اول، دُز دوم واکسن کرونا را نیز دریافت کرده‌اند.

همتی با اشاره به آغاز تزریق دُز سوم واکسن کرونا در فارس برای گروه‌های هدف، گفت: تزریق دُز سوم واکسن کرونا برای کارکنان حوزه‌های بهداشت و درمان از چند روز گذشته آغاز شده و تزریق دُز سوم برای سایر گروه‌های هدف و افراد با ریسک بالا شامل افراد کم توان ذهنی و جسمی، جانبازان بالای ۵۰ درصد و جانبازان شیمیایی که در مراکز و آسایشگاه‌ها نگه‌داری می‌شوند و افراد با ضعف ایمنی مانند بیماران خاص و مبتلا به سرطان و بیماران پیوند اعضا نیز با هماهنگی سازمان‌های مربوطه از فردا بر اساس اولویت‌های تعیین شده، انجام می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: