کد خبر: 3949849
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۳
رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس با بیان اینكه مشكلی از بخش خصوصی حل نشده است، گفت: فعالان اقتصادی و بخش خصوصی با علاقه و عشق به کشور در میدان حضور دارند و علی‌رغم تمام سختی‌ها، به عنوان سربازان اقتصادی این مرز و بوم به وظایف خود عمل می‌کنند، اما حمایت نمی‌شوند.

به گزارش ایكنا از فارس، خسرو فروغان، عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس امروز، 6 بهمن‌ماه در جلسه این كمیسیون که به‌صورت وبینار برگزار شد، گفت: مسئولان ادعا می‌کنند که با تصمیمات خود، حوزه صادرات کشور را بهبود بخشیده‌اند، اما واقعیت این‌طور نیست و نه تنها مشکلی از بخش خصوصی حل نشده، بلکه روز به روز بر مشکلات افزوده می‌شود.

وی با بیان اینكه در حال حاضر تفاوت قیمت ارز بازار آزاد و نیمایی ضربه بزرگی را به تولید و صادرکنندگان ما وارد کرده است، افزود: در شرایط فعلی بسیاری از صادرکنندگان و تولیدکنندگان بزرگ و باسابقه، ضررهای فراوانی کرده‌اند، در حالی که فعالان اقتصادی و بخش خصوصی با علاقه و عشق به کشور در میدان حضور دارند و علی‌رغم تمام سختی‌ها به وظایف خود به عنوان سربازان اقتصادی این مرز و بوم عمل می‌کنند، اما حمایت نمی‌شوند.

فروغان بیان كرد: سربازان اقتصادی بخش خصوصی به دنبال نفوذ در بازارهای بین‌المللی و ارائه کالاهای باکیفیت ایرانی هستند، اما با تصمیم‌های غیرکارشناسی و صدور بخشنامه‌های متعدد داخلی گره‌هایی بر سر کار این‌ها قرار داده می‌شود و فعالیت‌های آن‌ها قفل می‌شود.

وی با تصریح اینکه هیچ اقدام قاطعی برای راهگشایی صادرات در کشور انجام نشده است، گفت: باید راهی برای گشایش در امر صادرات کشور اتخاذ شود، در غیر این صورت وضعیت صادرات کشور دچار مشکلات اساسی خواهد شد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس یادآور شد: تاکنون اتاق بازرگانی فارس به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی نامه‌نگاری‌های متعددی را در حوزه مشکلات ارزی صادرکنندگان به همراه ارائه راهکارهای عملیاتی و کاربردی به اتاق ایران و مسئولان ارشد دولتی کشور انجام داده است.

وی با بیان اینکه متأسفانه تاکنون هیچ اقدام قاطع و راهگشایی برای تسهیل در فرآیند تجارت خارجی در کشور انجام نشده است، افزود: انتظار بخش خصوصی استان پیگیری مشکلات ارزی صادرکنندگان استان از سوی استاندار فارس در سطح کشور و طرح با مسئولان ارشد کشور از جمله وزیر صمت است. شاید رئیس بانک مرکزی نخواهد صدای فعالان اقتصادی و بخش خصوصی را بشنود، اما وزیر صنعت، معدن و تجارت شنونده صدای بخش خصوصی است.

رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: همچنین نیاز است جلسه کارگروه توسعه صادرات استان با فوریت در خصوص مشکلات ارزی صادرکنندگان و تولیدکنندگان استان برگزار شود تا بتوانیم مسایل این بخش استان را احصا و شناسایی کنیم.

فروغان با بیان اینکه حتی ارائه کوتاژ صادراتی از سوی صادرکنندگان به واردکنندگان نیز نتوانسته از مشکلات ارزی کشور را تسهیل کند، تصریح کرد: متأسفانه فرصت‌های بسیاری از دست رفته و ضررهای بخش خصوصی و تجار را کسی نمی‌بیند و پاسخگو نیست.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: