کد خبر: 3889581
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۲
نهضت نهج‌البلاغه‌خوانی با محوریت مردم روستای علی‌آباد شهرستان قیر و كارزین به‌عنوان روستای دوستدار نهج‌البلاغه از ماه رجب آغاز شده و تا عید فطر ادامه خواهد داشت كه با توجه به ایام شیوع كرونا، این طرح به‌صورت مجازی اجرا می‌شود.

حجت‌الاسلام محمد دهقان، مسئول طرح «نهضت نهج‌البلاغه‌خوانی» در گفت‌وگو با ايكنا از فارس، با اشاره به اجرای اين طرح گفت: طرح بزرگ «نهضت نهج‌البلاغه‌خوانی» به‌صورت خودجوش و مردمی با محوریت روستای علی‌آباد از توابع شهرستان قیر و كارزین استان فارس از ماه رجب آغاز شد.

وی با بیان اینكه این روستا با اجرای این طرح به‌عنوان روستای دوستدار نهج‌البلاغه معرفی شده است، افزود: این طرح تا پایان ماه مبارك رمضان به‌صورت روزانه ادامه خواهد داشت و اختتامیه طرح هم در عید سعید فطر برگزار خواهد شد.

دهقان یادآور شد: در این طرح به نیابت از 18 شهید گرانقدر روستای علی‌آباد، 18 نفر به نیابت از شهدای همان خطه، به‌عنوان سرگروه یا «خادم‌الشهید» به عضویابی مشغول شده و در مجموع 380 نفر به‌صورت روزانه و در یک طرح درس منسجم، به قرائت روزانه نهج‌البلاغه مشغول هستند.

مسئول طرح «نهضت نهج‌البلاغه‌خوانی»  تأکید کرد: این طرح، اگرچه به صورت مشابه در بعضی نقاط کشور اجرا شده است اما با این رویکرد و با این وسعت جمعیتی، اولین بار است كه اجرا می‌شود.

دهقان با تصریح اینکه با فرصت خانه‌نشینی که به دلیل شیوع ویروس کرونا برای هموطنان پیش آمد، این طرح با استقبال بیشتری روبه‌رو شد، گفت: ما از طریق فضای مجازی، برنامه می‌دهیم که امروز فلان صفحات نهج‌البلاغه را می‌خوانیم و این صفحات، با روش‌های شش‌گانه مطالعه می‌شود و اطلاعاتی را که طبق دستورالعمل جامعه آموزش داده شده، به سرگروه‌هایی كه در رابطه با این طرح تشكیل شده است، ارائه می‌شود.

وی با بیان اینكه در این طرح شش نکته کاربردی نهج‌البلاغه‌خوانی آسان مدنظر قرار گرفته است، گفت: نكته اول فارسی خواندن است و نكته بعد هم این است كه از میان تمام ترجمه‌ها فعلاً ترجمه استاد دشتی آسان‌ترین ترجمه است و نكته سوم هم این است كه روزی 10 دقیقه بخوانید، در این صورت ظرف 4 ماه یک دور نهج‌البلاغه را خوانده‌اید.

مسئول طرح «نهضت نهج‌البلاغه‌خوانی» ادامه داد: نكته چهارم این است كه از آخر به اول بخوانید. یعنی از خواندن حکمت‌ها آغاز كنید. بعد از دوبار خواندن حکمت‌ها، نامه‌ها و سپس خطبه‌ها را بخوانید. نامه‌ها و خطبه‌ها را از آخر به اول بخوانید، چون آخرین نامه‌ها و خطبه‌ها کوتاه‌تر و آسان‌تر است.

دهقان اظهار كرد: نكته پنجم این است كه در دور اول هیچ  نیازی به حفظ و  یادداشت نیست، چون فرسایشی و طولانی خواهد شد و خسته خواهید شد و نكته آخر اینكه در دور اول به همان مقدار که با ترجمه مرحوم دشتی متوجه شدید، اکتفا كنید. هر چه را متوجه نشدید در دور بعد خواندن و مراحل بعد متوجه خواهید شد، ولی به شما تضمین می‌دهم هر کس با این روش نهج‌البلاغه را بخواند، حداقل 60 تا 70 درصد مطالب را خیلی آسان متوجه خواهد شد.

وی همچنین به اهداف اجرای این طرح اشاره كرد و گفت: این طرح با هدف ترویج فرهنگ علوی و انس و الفت با سخنان حضرت علی(ع) برنامه‌ریزی شده است زیرا انس با نهج‌البلاغه را یکی از کارهایی است که قطعاً در دو موضوعی که مقام معظم رهبری می‌فرمایند هم دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شود و هم دعا و نیایش برای از بین بردن شرایط خاص کنونی تاثیرگذار است، مثمرثمر است.

مسئول طرح «نهضت نهج‌البلاغه‌خوانی» گفت: با توجه به اینکه این روزها فضا، یک فضای اجتماعی نیست و امكان برگزاری تجمع وجود ندارد، پس از فضای مجازی برای ادامه کار استفاده کردیم.

به گفته وی، این طرح، یک کار کاملا برنامه‌ریزی شده است و برای این ایامی که مردم اجباراً خانه‌نشین شده‌اند و نیز میل مردم به اهداف تربیتی به‌خصوص با توجه به نهج‌البلاغه، قطعا استقبال مردمی را به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: