کد خبر: 4005486
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۲
رئیس مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با اشاره به آثار کرونا در بیماران قلبی گفت: تجربیات کشورهای مختلف دنیا نیز این موضوع را ثابت کرد، با این وجود یافته‌ها نشان می‌دهد آمار بستری و مرگ و میر بر اثر کووید۱۹ در افراد دارای زمینه بیماری‌های قلبی عروقی یا فاکتورهای خطرزای بیماری‌های قلبی عروقی بیشتر است.

به گزارش ایکنا از فارس، محمدجواد زیبایی‌نژاد، رئیس مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز امروز، 24 مهرماه در جمع خبرنگاران با اشاره به آثار کرونا در بیماران قلبی گفت: در موج‌های اول و دوم بیماری کووید۱۹ تصور بر این بود که این بیماری تنها افراد مسن یا افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، فشارخون بالا، چربی خون، چاقی، بی‌تحرکی و مصرف‌کنندگان سیگار را درگیر می‌کند، اما با پیشرفت کرونا مشخص شد که تعداد زیادی از موارد بستری در بیمارستان‌ها و مرگ و میر بر اثر کرونا در گروه سنی جوان جامعه هستند.

وی افزود: تجربیات کشورهای مختلف دنیا نیز این موضوع را ثابت کرد، با این وجود یافته‌ها نشان می‌دهد آمار بستری و مرگ و میر بر اثر کووید۱۹ در افراد دارای زمینه بیماری‌های قلبی عروقی یا فاکتورهای خطرزای بیماری‌های قلبی عروقی بیشتر است.

رئیس مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر افزایش تمرکز بر پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی و پیشگیری از فاکتورهای خطرزای بیماری با هدف کاهش مرگ و میر و طول مدت بستری بیماران تأکید کرد.

زیبایی‌نژاد تصریح کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که پلاک‌های تصلب شرایین که در عروق کرونر وجود دارد، در اثر عفونت‌ها از جمله عفونت ناشی از کووید۱۹ دچار پارگی می‌شود و تجمع این پلاک‌ها، زمینه‌ساز سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود، به همین دلیل افراد مبتلا به تصلب شرایین در معرض مرگ و میر بیشتری قرار دارند؛ تشکیل پلاک‌ها سال‌ها طول می‌کشد، بنابراین اگر بتوانیم در زمان مناسب میزان این پلاک‌ها را کاهش دهیم، می‌توانیم مانع از گرفتگی عروق شویم.

وی در ادامه سخنان خود از آغاز به کار سیزدهمین کنگره بیماری‌های قلب و عروق خاورمیانه و ششمین کنگره مداخلات پیچیده قلبی به صورت همزمان از بیست و نهم مهر تا دوم آبان ۱۴۰۰ به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد و گفت: در این کنگره چهار روزه که به همت مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار می‌شود، ۹۰ سخنران از شیراز و سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به عنوان برجسته‌ترین اساتید و سخنرانان این حوزه حضور دارند.

زیبایی‌نژاد با اشاره به ارسال ۵۰ خلاصه مقاله برای شرکت به این کنگره که به صورت پوستر ارائه می‌شود؛ هر ساله به پوسترهای برتر جوایزی اهدا می‌شود که در کنگره امسال سعی شده به مطالعاتی که در زمینه پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی پرداخته شده، توجه بیشتری شود.

رئیس کنگره بیماری های قلب و عروق و مداخلات پیچیده قلبی ادامه داد: دوره یکم تا یازدهم این کنگره هر ساله با حضور اساتید، متخصصان و محققان برجسته داخلی و خارجی برگزاری شده است، اما در دو سال گذشته با توجه به شیوع ویروس کرونا، این تهدید به فرصتی برای برگزاری کنگره به صورت مجازی و غیرحضوری تبدیل شد که ضمن حضور حداکثری متخصصان و افراد علاقه‌مند به صورت مجازی در این رویداد علمی، صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ها را نیز در پی داشت که در همین راستا تلاش می‌کنیم این روند در برگزاری دوره‌های بعد نیز دنبال شود.

وی از مشارکت مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی سراسر کشور در این کنگره خبر داد و اضافه کرد: امسال مهمانانی از کشورهایی مانند آلمان، ایتالیا و ترکیه در کنگره حضور دارند اما بیشترین توجه به سخنرانان و محققان داخل کشور اختصاص دارد و اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد، تبریز، اهواز، کرمان، یزد، سه دانشگاه معتبر از تهران و دانشگاه علوم پزشکی ایران، همچنین بسیاری از مراکز بیمارستانی معتبر فعال در حوزه بیماری‌های قلب و عروق از جمله مرکز شهید رجایی و مرکز قلب تهران از مشارکت کنندگان در برگزاری این کنگره علمی هستند.

رئیس کنگره بیماری های قلب و عروق و مداخلات پیچیده قلبی با اشاره به اینکه کنگره امسال با عنوان «از پیشگیری تا اقدام تهاجمی» نامگذاری شده است، افزود: توجه به موضوع پیشگیری از بیماری‌های قلبی در شرایط کنونی که با همه‌گیری کرونا مواجه هستیم، اهمیت بسیاری داشته و در همین راستا تجربیات دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مختلف در این زمینه مطرح می‌شود.

زیبایی‌نژاد با اشاره به انجام مطالعاتی با عنوان طرح کوهورت در مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه با مشارکت هفت هزار و پانصد نفر از مردم مناطق مختلف شیراز و همچنین یک‌هزار و سیصد نفر از کارکنان دانشگاه شیراز، صدا و سیما و تعدادی از بانک‌ها در این مطالعات علمی با هدف بررسی وضعیت سلامت این افراد در زمینه‌های مختلف جسمی، روحی، روانی و اجتماعی گفت: مطالعات کوهورت مطالعاتی درازمدت است که ممکن است بین ۱۵ تا ۲۰ سال طول بکشد و مرکز قلب و عروق شیراز نخستین مرکزی است که این مطالعات را در زمینه بیماری‌های قلبی عروقی بررسی می‌کند.

 رئیس مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: تا پیش از شیوع ویروس کرونا، حدود ۳۰ درصد موارد مرگ و میر در شیراز بر اثر بیماری‌های قلبی عروقی بوده است که با اضافه شدن موارد بیماری‌های مغزی، این رقم به حدود نیمی از مرگ و میرها در جمعیت شهری شیراز می‌رسد و در مطالعات مرکز کوهورت سعی داریم این مقدار را کاهش دهیم.

وی با تأکید بر اهمیت آموزش به مردم و بالا بردن سطح آگاهی عمومی از بیماری‌های قلبی عروقی، نقش نهادها، سازمان‌ها و رسانه‌ها در این راستا را مهم عنوان کرد و گفت: بالا بردن سطح آگاهی و آموزش در جامعه سبب کاهش موارد ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و در نتیجه کاهش هزینه‌های بیمارستانی می‌شود.

یادآور می‌شود، سیزدهمین کنگره بیماری‌های قلب و عروق خاورمیانه و ششمین کنگره مداخلات پیچیده قلبی، بیست و نهم مهر تا دوم آبان در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز برگزار می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: