کد خبر: 3975105
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۸

استاد دانشکده الهیات دانشگاه شیراز، یکی از دغدغه‌های جدی فعالان قرآنی به‌ویژه در بخش مردم‌نهاد را تأمین بودجه دانست و گفت: به نظر می‌رسد حلقه مفقوده در تأمین بودجه‌های فعالیت‌های خودجوش و مردمی قرآنی، قیمومیت و تولیت نهاد مشخص در مسیر فرهنگ‌سازی باشد.

حمید ایماندار، عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز، در گفت‌وگو با ایکنا از فارس، با اشاره به اهمیت توجه به فرهنگ وقف قرآنی در جامعه گفت: بی‌تردید یکی از دغدغه‌های جدی فعالان قرآنی به ویژه در بخش‌های مردم‌نهاد تأمین بودجه فعالیت‌های قرآنی است و در این راستا سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط تلاش‌های شایسته‌ای در این حوزه ترتیب داده و نتایجی هرچند ناکافی حاصل شده است.

وی افزود: به نظر می‌رسد حلقه مفقوده در تأمین بودجه‌های فعالیت‌های خودجوش و مردمی قرآنی، قیمومیت و تولیت یک نهاد مشخص در مسیر فرهنگ‌سازی باشد. رایزنی‌های فعالان قرآنی با خیرین قرآن‌دوست معمولاً پاره‌ای از هزینه‌های فعالیت‌های قرآنی را پوشش می‌دهد اما این میزان کافی، هدفمند و مستمر نیست.


بیشتر بخوانید:


ایماندار با بیان اینکه تولیت یک سازمان در ساماندهی خیرین قرآنی اعم از واقفان و دیگر خیرین یک نیاز جدی است، گفت: این نهاد می‌تواند با هماهنگی و عقد تفاهم‌نامه‌های میان سازمانی با دیگر نهادهای فرهنگی مانند خیرین مدرسه‌ساز و خیرین فعال در حوزه‌های آموزش و فرهنگ ظرفیت‌های اجرایی و استراتژی‌های جذب سرمایه این نهادها را به کار بسته و از سویی دیگر فعالان فرهنگی در  حوزه‌های مختلف را شناسایی کرده و به سمت وقف قرآنی ترغیب کند.

وی به فعالیت‌های خیرین فرهنگ‌ساز در شیراز اشاره و اضافه کرد: به عنوان مثال تعامل سازنده و منسجم نهادها و فعالان قرآنی با  نهاد خیرین فرهنگ‌ساز در شهر شیراز می‌تواند نقطه طلاقی و عزیمت این سیر مبارک  قرار گیرد.

ایماندار نکته پایانی را در خصوص سازمان اوقاف و امور خیریه برشمرد که می‌تواند در سوق دادن خیرین حوزه ترویج و تبلیغ دین اثرگذار باشد و افزود: ارشادات و تبلیغات هدفمند و نظام‌مند این سازمان  به خیران حوزه دین قطعاً وقف‌های بسیاری را در اختیار فعالان و مروجان فرهنگ قرآنی قرار خواهد داد.

این داور مسابقات قرآن ابراز امیدواری کرد: با عنایت به اولویت مردمی بودن فعالیت‌های قرآنی و با ورود جدی و دغدغه‌مندانه نهادهای قرآنی از ظرفیت عظیم خیران و واقفان حوزه فرهنگ و دین در توسعه فرهنگ قرآنی بهره‌برداری شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: