کد خبر: 3928077
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۳
شنیدن نواهای «یا حسین(ع)» در روزی كه اربعین فراقش است، تمام دل‌های عاشق و سرگشته را می‌لرزاند و حسرت آن‌ها را از فراق و دوری یار دو چندان می‌كند. سال گذشته همین موقع‌ها بود كه عاشقان عالم بر گرد هم حرم و خاكش كه بوی بهشت می‌دهد، جمع می‌شدند و زیباترین صحنه‌های عشقبازی با حضرت عشق را خلق می‌كردند اما امسال از كربلا بازماندیم.

به گزارش ايكنا از فارس، شمارش لحظه‌های فراق از یار جان را می‌كاهد و دل را سرشار از غم و اندوه می‌كند. لحظاتی كه به یاد و خاطره آن‌ها هر دم اشك از گوشه چشم انسان عاشق جاری می‌شود و دل خود را راهی حرم ستر و عفاف و ملكوتی می‌كند كه نواهای عاشقانه و عارفانه آن را تنها خدا داند و دل آدم.

شنیدن نواهای «یا حسین(ع)» در روزی كه اربعین فراقش است، تمام دل‌های عاشق و سرگشته را می‌لرزاند و حسرت آن‌ها را از فراق و دوری یار دو چندان می‌كند. سال گذشته همین موقع‌ها بود كه عاشقان عالم بر گرد هم حرم و خاكش كه بوی بهشت می‌دهد، جمع می‌شدند و زیباترین صحنه‌های عشقبازی با حضرت عشق را خلق می‌كردند اما امسال از كربلا بازماندیم.

هركسی سعی می‌كند تا به نحوی به ساحت سلطان عشق ابراز ارادت كند. به‌همین دلیل عاشقان شیراز امسال بنای برپایی موكب‌های اربعینی خود را به جای جاده عشق نجف تا كربلا و نجف و كربلا، در بین‌الحرمینی كه از دیرباز مأمن و خاستگاه عاشقان این دیار بوده است، كردند و موكب‌های اربعین از صبح دیروز، 16 مهرماه كار خود را در محوطه بین‌ حرم سیدعلاءالدین حسین(ع) و حرم حضرت شاهچراغ(ع) آغاز كردند.

لحظات فراق به اوج رسید / غوغای عاشقان حسین(ع) در بین‌الحرمین شیراز

اینجا عجب غوغایی برپاست و با گام نهادن در جای جای بین‌الحرمین، دل عاشقان از هر لحظه دیگری بی‌تاب‌تر می‌شود چرا كه همه خدمات و نواها و شورها یاد و خاطره جاده عشق نجف تا كربلا را برای انسان تداعی می‌كند و همین لحظه است كه انسان دلش را راهی كربلا كرده و نجواهای عاشقانه خود را با حضرت عشق سر می‌دهد.

اوج این احساسات را عصر دیروز در اهتزاز پرچم عزای حسین(ع) در محوطه بین‌الحرمین شیراز مشاهده كردیم. هر كس كه نشان عاشقی بر دل داشت آمده بود. خادمان حرم‌های شیراز با همراهی سان نظامی نیروهای سپاه و ناجا پرچم سرخ حسین(ع) را حمل می‌كردند و نواهای سوگواری غریبانه حسینی دل‌ها را دانه دانه می‌شكست و بغض‌ها را از گلو جاری می‌ساخت. محشری به‌پا شده بود. عده‌ای هنگام اهتزاز پرچم حسینی، كبوترها را به نشانی آزادی و آزادگی راه عشق و بندگی آزاد كردند و عده‌ای دیگر در حال سینه‌زنی بودند.

آیت‌الله لطف‌الله دژكام،‌ نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس در این مراسم گفت: همان‌طور كه رهبر معظم انقلاب فرمودند امسال از فراق یار به درگاه خداوند شكوه می‌كنیم كه خدایا چه كرده بودیم كه از جوار حسین(ع) محروم شدیم. آیا وقت آن نرسیده است كه نظر عنایت بقیةالله‌الاعظم(عج) شامل حال ما شود و زیر پرچم عدالت‌گستر ایشان جمع شویم و از شر ظلم و فسادهایی كه مستكبران در عالم به راه انداخته‌اند، رهایی یابیم.

وی بیان كرد: عاشقان حسین(ع) امروز در بین‌الحرمین(ع) كه یك طرف آن چشم انسان به حرم شاهچراغ(ع) و طرف دیگر آن نیز به حرم حضرت سیدعلاءالدین حسین(ع) می‌افتد، جمع شده‌اند كه همه آن‌ها را به یاد بین‌الحرمین كربلا می‌اندازد.

تا ظهور دولت حق پای پرچم حسین(ع) ایستاده‌ایم

امام جمعه شیراز ادامه داد: امروز پرچم عزت و افتخار امام حسین(ع) برمی‌افرازیم و اعلام می‌كنیم تا ظهور دولت حق پای این پرچم ایستاده‌ایم و بر علیه هرچه ظلم و جور در عالم است، مقاومت می‌كنیم.

لحظات فراق به اوج رسید / غوغای عاشقان حسین(ع) در بین‌الحرمین شیراز

آیت‌الله دژكام از موكب‌های اربعینی نیز قدردانی كرد و گفت: فعالیت جوانان در این موكب‌ها نشان می‌دهد كه راه عزت و سربلندی و ولایت‌پذیری راه تمام نشدنی است و همه ایستاده‌اند تا مسیر عزت اسلامی را تا فتح آخرین پناهگاه‌های مستكبران به دست مسلمانان و مؤمنان ادامه دهند.

شب گذشته نیز مراسم لاله‌گردانی خادمان حرم‌های شاهچراغ(ع) و سیدعلاءالدین حسین(ع) در بین‌الحرمین شیراز با شكوه هرچه‌ تمام‌تر برگزار شد و دوباره امروز مراسم‌های سوگواری با رعایت پروتكل‌های بهداشتی نه تنها در بین‌الحرمین بلكه در جای جای شهر شیراز و استان فارس در حال برگزاری هستند.

قرائت دسته جمعی زیارت اربعین به‌خصوص با همراهی لایو اینستاگرامی رهبر معظم انقلاب اوج مراسم‌های اربعین امسال است. از تمام مساجد، حسینیه‌ها، بقاع متبركه و حرم‌ها موكب‌ها و تكایا نواهای زیارت اربعین به گوش می‌رسد و تك تك عاشقان ارادت خود را به سید و سالار شهیدان ابراز می‌كنند.

اقامه نماز جماعت ظهر و عصر در بین‌الحرمین شیراز نیز از دیگر برنامه‌های است كه بناست ظهر امروز با حضور گسترده عاشقان و دلدادگان با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی اجرا شود.

موكب‌های اربعینی شیراز بناست كه تا روز 27 ماه صفر یعنی پنج‌شنبه، 24 مهرماه در محوطه بین‌الحرمین برپا باشند و در این مدت نیز برنامه‌های مختلفی نظیر سخنرانی مذهبی، آموزش‌های مهدویت و پاسخ به شبهات دینی و غیره را داشته باشند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: