کد خبر: 3890071
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵
در بخشی از پیام امام جمعه شیراز به‌مناسبت آغاز هفته هنر انقلاب اسلامی آمده است: «شهید آوینی جدای از آنکه هنرمند بود، نوآوری‌هایی در عرصه هنر، سینما و اجتهاد جدید او در باب هدف سینما و فلسفه سینما و رسانه مهم بود، یعنی اگر هنرمندی را، یک کمال بدانیم که این‌گونه نیز است، فیلسوف هنر بودن نیز یک کمال است و شهید آوینی فیلسوف هنر انقلاب اسلامی بود».

به گزارش ایكنا از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژكام، نماینده ولی فقیه در استان فارس امروز، 20 فروردین ماه به‌مناسبت آغاز هفته هنر انقلاب اسلامی پیامی صادر كرد.

در این پیام آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

درود می‌فرستیم به روح پاک و مطهر سید شهیدان اهل قلم، شهید سیدمرتضی آوینی که سالروز شهادت آن بزرگ مرد و هفته هنر انقلاب اسلامی را در این ایام گرامی می‌داریم.

مسلماً شهید آوینی برای اینکه عرصه هنر انقلاب اسلامی را به نمایش بگذارد، نوآوری‌هایی داشت، که من ضمن عرض ادب به همه هنرمندان عزیز کشورمان به ویژه هنرمندان استان هنر خیز فارس، می‌خواهم از محضر آنان خواهشی داشته باشم و آن این است؛ شهید آوینی جدای از آنکه هنرمند بود، نوآوری‌هایی در عرصه هنر، سینما و اجتهاد جدید او در باب هدف سینما و فلسفه سینما و رسانه مهم بود، یعنی اگر هنرمندی را، یک کمال بدانیم که این‌گونه نیز است، فیلسوف هنر بودن نیز یک کمال است و شهید آوینی فیلسوف هنر انقلاب اسلامی بود.

می‌خواهیم در نگاه فلسفی هنرهای متداول در بین خود را بازنگری و بازشناسی کنیم، گاهی انسان افرادی را می‌بیند که از نظر ذوق هنری قابل تجلیل و تقدیر هستند اما چون فلسفه هنر خود را نمی‌شناسند، هنر آنان جلوه نمی‌کند و نمی‌تواند رسالت هنر خود را در سطح ملی و بین‌المللی به دوش بکشد، خواهش من از عزیزان هنرمند استان فارس این است که در زمینه فلسفه فعالیت‌ها را بیش از آنچه که است انجام دهند و میدان‌دار باشند و سخن بگویند و همچنین دیگران را نیز به سخن گفتن دعوت کنند، این موضوعی است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

همان‌طور که در گذشته ادبیات خود، سبک‌های خراسانی، عراقی و هندی داشته‌ایم که بسیاری از آنان نیز در بین شاعران فارس به اوج رسیده است، می‌خواهیم پس از این، سبک‌ها و روش‌هایی در زمینه‌های مختلف هنر در فارس و شیراز که مرکز هنر بوده را شاهد باشیم.

نکته دیگری که عرض می‌کنم این است که ما در روزگاری قرار داریم که هنر باید در رسانه و در ارتباط با رسانه بیشتر قرار بگیرد، خود کار در رسانه و تولید محتواهای رسانه‌ای هم یک کار هنری است که باید بر روی آن تلاش شود.

مقام معظم رهبری امسال نیز فرمودند قوت در فضای مجازی را ملاک قدرتمندی کشور می‌دانیم، اگر این‌گونه است هنرمندان مانند رزمندگان و گروه‌های پزشکی که اکنون در میدان هستند، باید عرصه نبرد خود را به خوبی بشناسند، در این دوره قرنطینه‌ای که پیش آمده و محدودیت اجتماعی وجود دارد، عزیزان هنرمند تلاش کنند حضور در فضای مجازی را تقویت کنند و تجربه کنند، چراکه بسیاری از هنرمندان یک جهانی هستند اما در گوشه‌ای نشسته‌اند، این‌ها باید خود را در عرصه فضای مجازی عرضه کنند و میدان‌داری کنند، عزیزانی که در این زمینه تخصصی دارند تلاش کنند.

باید در این فضایی که اکنون محدودیت اجتماعی داریم از کانال دوربین و رسانه برای دیگران محتوا پخش کنیم و قوت کشور را در زمینه تولید محتواهای چند رسانه‌ای و مربوط به فضای مجازی افزایش دهیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: