کد خبر: 4225421
تاریخ انتشار : ۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۳

سوگواره «بصیرت عاشورایی» در 450 بقعه متبرکه فارس اجرا می‌شود

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس از برگزاری سوگواره «بصیرت عاشورایی» به مناسبت ایام محرم و صفر در 450 بقعه متبرکه شاخص این استان خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعباس موسوی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارسبه گزارش ایکنا از فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعباس موسوی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس امروز ۱۷ تیرماه در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز در خصوص ویژه برنامه‌های اوقاف فارس در ماه محرم و نحوه اجرای نیات موقوفات برای این ایام، گفت: یکی از برنامه‌های بسیار خوبی که هر ساله در شروع ماه محرم از محل موقوفات اجرا می‌شود، برنامه سوگواره «بصیرت عاشورایی» و تکریم اهل بیت(ع) است که امسال از ۱۷ تیرماه جاری تا پایان ماه صفر یعنی 14 شهریور در ۴۵۰ بقعه متبرکه استان فارس اجرا می‌شود.

وی از اجرای طرح «شمیم حسینی» با هدف حمایت و مساعدت از هیئت‌های مذهبی خبر داد و افزود: در راستای اجرای این طرح در سال جاری حمایت از یک هزار هیئت مذهبی فارس از محل موقوفات با نیات مرتبط در دستور کار داریم.

مدیرکل اوقاف فارس بیان کرد: در قالب اجرای طرح مذکور به هیئات مذهبی دارای مجوز که در سامانه بیرق ثبت‌نام کرده‌اند، از محل نیات موقوفات مرتبط، 14 کیسه برنج و یک حلب روغن 17 کیلویی اهدا می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین در راستای اجرای سوگواره بصیرت عاشورایی، ۱۵۰ مبلغ دینی از قم و 400 مبلغ بومی به نقاط مختلف استان فارس برای برگزاری مراسم شب‌های دهه اول محرم تا سه شب بعد از عاشورا اعزام می‌شوند.

موسوی همچنین به تقارن طرح تابستانه نشاط معنوی بقاع متبرکه استان با ماه محرم اشاره کرد و افزود: با توجه به تقارن این ایام با طرح تابستانه نشاط معنوی اقداماتی نظیر راه‌اندازی هیئت‌های نوجوانان عاشورایی، برگزاری مراسم چهارپایه‌خوانی در صحن بقاع متبرکه و برگزاری هیئت نوجوانان حسینی «احلی من العسل» در پنجم ماه محرم در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل اوقاف امور خیریه استان فارس همچنین از  برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی در اولین جمعه ماه محرم خبر داد و گفت: این همایش جمعه، 22 تیرماه مصادف با ششم محرم برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه نماز ظهر عاشورا به صورت جماعت در کلیه بقاع متبرکه استان فارس اقامه خواهد شد، افزود:  همایش «رهروان زینبی»، برنامه‌ای است که در روز چهارشنبه، ۲۷ تیر مصادف با ۱۱ محرم در یکی از بقاع متبرکه برگزار می‌شود.

موسوی در ادامه از راه‌اندازی پویش رسانه‌ای «هر منزل، یک بیرق؛ هر خانه، یک حسینیه» همزمان با ماه محرم و صفر در استان خبر داد و گفت: این پویش به منظور سیاه‌پوش کردن کوچه‌ها و برگزاری روضه‌های خانگی در استان فارس و شیراز برگزار می‌شود.

مدیرکل اوقاف فارس همچنین گفت: جلسه آموزشی و توجیهی هیئت امنا و خدام بقاع متبرکه با موضوعات ایمنی و انتظامی به مناسبت ماه محرم و صفر هم‌اکنون در شیراز در حال برگزاری است.

موسوی در بخش دیگری از سخنان خود درباره تعداد موقوفات استان فارس گفت: بیش از ۱۴ هزار موقوفه در استان فارس با  ۲۰۰ هزار رقبه موقوفه به ثبت رسیده است که نیات بیش از 80 درصد آن‌ها مرتبط با تعزیه‌داری سیدالشهدا(ع) است البته به این معنا نیست که همه این‌ها درآمدزا هستند.

مدیرکل اوقاف فارس در پایان گفت: تلاش داریم نیات موقوفات جدید را به سمت و سوی کمک به دانش‌آموزان، دانشجویان، طلاب نخبه،‌ دارو و درمان، کمک به زوج‌های جوان و نیازهای دیگر جامعه هدایت سوق دهیم.

انتهای پیام
captcha