ظرفیت‌ها را به معیشت گره بزنیم
کد خبر: 4220851
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۹

ظرفیت‌ها را به معیشت گره بزنیم

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به جایگاه فارس در حوزه صنایع دستی اشاره کرد و گفت: نباید تنها به توصیف ظرفیت‌های فارس بسنده کرد، باید ظرفیت‌‌ها را به معیشت گره بزنیم و زنجیره اقتصادی را بهبود ببخشیم.

بازدید معاون وزارت میراث فرهنگی از صنایع دستی آبادهبه گزارش ایکنا از فارس، مریم جلالی، معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی امروز، ۲۱ خردادماه در حاشیه بازدید از تیمچه صرافیان شهرستان آباده به جایگاه فارس در حوزه صنایع دستی اشاره کرد و گفت: این استان دارای دو شهر جهانی صنایع دستی و چند شهر و روستای ملی است، اما نباید تنها به توصیف ظرفیت‌های فارس بسنده کرد، باید ظرفیت‌‌ها را به معیشت گره بزنیم و زنجیره اقتصادی را بهبود ببخشیم.

وی با تاکید بر اینکه صنایع دستی خانواده‌محور است و جنسیت‌پذیر نیست، گفت: همواره تصور می‌شد قلم‌زنی هنری مردانه باشد اما امروز مشاهده می‌کنیم بسیاری از ظرافت‌های این حوزه مربوط به زنان است و منبت نیز همین‌گونه است.

جلالی با بیان اینکه جوشش و علاقه‌ای که برای خلق یک محصول در خانواده وجود دارد، زن و مرد نمی‌شناسد، افزود: با بررسی تاریخ، مشاهده می‌شود که پیشکسوتان عرصه صنایع دستی ما بیشتر مردان هستند اما امید است نسل جدید با شعار پیوند بین نسلی از بین زنان ‌هم این هنر کار را ادامه دهند، چون دنیای امروز، دنیای تلفیق است.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تصریح اینکه امروز محصولات جدیدی با منبت ساخته شده همچون دسته عینک که با منبت می‌سازند، گفت: خلاقیت هم در عرصه محصول، هم در عرصه نیاز مشتری، هم نوع ارائه و هم عرضه سازماندهی است.

وی تأکید کرد: باید اقتصاد هویت‌بنیان صنایع دستی به مدد دانشگاه‌ها و حوزه‌های مختلف ترکیب شود تا در هم حوزه دانش و توانش هنری شاهد نقش‌آفرینی باشیم.

انتهای پیام
captcha