معیشت عزت‌آفرین برای هنرمندان صنایع دستی ایجاد شود
کد خبر: 4220663
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۴۳

معیشت عزت‌آفرین برای هنرمندان صنایع دستی ایجاد شود

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی با بیان اینکه پیوند نسلی در حوزه صنایع دستی اتفاق افتاده است، خواستار ایجاد معیشت عزت‌آفرین برای هنرمندان این عرصه شد.

مریم جلالی، معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگیبه گزارش ایکنا از فارس، همایش بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی، گرامیداشت شصتمین سال تاسیس شورای جهانی صنایع دستی امروز، ۲٠ خرداد در مجتمع رفاهی دانشگاه شیراز برگزار شد.

مریم جلالی، معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مراسم در صحبتی کوتاه اظهار کرد: ما خانواده بزرگی هستیم و لذت کنار هنرمندان صنایع دستی بسیار لذت‌بخش است.

وی با بیان اینکه جهانی بودن ویژگی‌های خاصی را می‌طلبد، گفت: اینکه شیراز و فارس جهانی شده‌اند نشان دهنده هنر اصیل این خطه از کشور عزیزمان است.

جلالی با تصریح اینکه نام خانواده صنایع دستی در تاریخ ثبت خواهد شد، گفت: ما یک تعلق به گذشته و یک تعهد به آینده داریم و وقتی فرزندان کوچکمان را می‌بینیم که در کنار پیشکسوتان در حال آموزش این هنرهای اصیل هستند، باید این پیوند نسلی را به معیشت عزت‌آفرین تبدیل کنیم.

محمدحسن اسدی، شهردار شیراز  نیز در این مراسم با اشاره به اینکه این شهر به‌عنوان شهر جهانی صنایع دستی، می‌تواند دستاوردهای بسیار خوبی را به همراه داشته باشد، گفت: راه برای رشد و پیشرفت جوانان باز است.

وی افزود: در کشور ما امکانات و ظرفیت بی‌شماری وجود دارد و کسانی که به عنوان هنرمند و صنعتگر تلاش می‌کنند، با همه مشقت‌ها دست از کار نمی‌کشند و جلو می‌روند.

اسدی با بیان اینکه شهر شیراز با ۲ ملیون نفر جمعیت، هم در عرصه داخلی هم در عرصه بین‌المللی صاحب نام و نشان است، گفت: از این میراث ۶ هزار و ۵٠٠ ساله که ۴ دوره پایتخت سیاسی کشور بوده، امروز یادگارهای زیادی به دست ما رسیده است و باید در حفظ و نگه‌داری آن‌ها بکوشیم.

وی از احداث بازارچه صنایع دستی شیراز در بافت تاریخی خبر داد و گفت: این مکان تحت عنوان بازارچه هنر با بیش از ۶٠ غرفه در شرف عملیاتی شدن است و تاثیر زیادی در گسترش این صنعت خواهد داشت.

شهردار شیراز در پایان گفت: تسهیلات کفاف کار هنرمندان را نمی‌دهد و باید از کسانی که نمی‌توانند هزینه رهن و اجاره مکان را بپردازند حمایت کنیم و با ایجاد فضا زمینه سودآوری این صنعت را فراهم کنیم.

یادآور می‌شود، در این مراسم به ۶ هنرمند عرصه صنایع دستی، نشان عالی هنر اهدا شد.  همچنین از بیمه صنتعگران صنایع دستی و کتاب کاشی هفت رنگ شیراز، اثر استاد علی تعبدی رونمایی شد.

انتهای پیام
captcha