دفتر بیستمین جشنواره تئاتر زندان‌های کشور در شیراز بسته شد
کد خبر: 4143333
تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۸

دفتر بیستمین جشنواره تئاتر زندان‌های کشور در شیراز بسته شد

مراسم اختتامیه و معرفی و تجلیل از برگزیدگان بیستمین جشنواره تئاتر زندان‌های کشور عصر امروز در شیراز برگزار شد.

اختتامیه بیستمین جشنواره تئاتر زندان‌های کشور، شیرازبه گزارش ایکنا از فارس، به نقل از روابط عمومی دادگستری فارس، بیستمین دوره از جشنواره تئاتر زندان‌های کشور عصر امروز، 3 خردادماه با حضور رئیس سازمان زندان‌ها، هنرمندان و معرفی مددجویان برگزیده این رویداد در استان فارس برگزار شد.

در ابتدای این مراسم اسحاق ابراهیمی، مدیرکل زندان‌های استان فارس با قدردانی از بانیان این جشنواره تأکید کرد: در سال جاری یکی از اولویت‌های جاری پرداخت به هنر تئاتر است که به شکل جدی‌تری دنبال خواهد شد. هدف ما برگزاری جشنواره به بهرین نحو بود برهمین اساس هم بهترین سالن‌ها را در اختیار گرفتیم و بهترین آثار را میزبانی کردیم.

همچنین عزیزیان، مدیرکل دفتر فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‎ها ضمن ارائه گزارشی درباره این جشنواره گفت: در سال گذشته 81 اثر به مرحله مقدماتی جشنواره تئاتر زندانیان کشور راه یافت اما امسال 227 تولید و ارائه شد که رشد بیش از 100 درصدی را داشتیم. در مرحله نهایی نیز 24 اثر در اشکال مختلف به رقابت پرداختند که بالتبع شاهد افزایش کیفیت رقابت بین آثار بودیم.

وی ادامه داد: دو رویکرد را برای گسترش تئاتر مدنظر داشتیم که یکی پردازش هنر دینی و ارزش‌های انسانی در آثار و دیگری کشف و پروش هنر زندانیان است تا مسیر بازسازگاری آنان فراهم شود. حتی خانه‌های فرهنگی احداث کنیم که به شکل مردمی اداره شود و زندانیان پس از خروج در این کار هنری دورهم جمع گردند.

کاکاسلطانی، از داوران جشنواره نیز در این مراسم با تقدیر از این آثار و تمجید از رئیس سازمان زندان‌ها بعنوان حامی تئاتر زندانیان گفت: باید به شما و یارانتان تبریک گفت که با این اقدام فرهنگی، مخاطب را وادار و قانع می‌کنید که کارهای فرهنگی باید تولید شوند.

وی افزود: بسیاری از شما مسیر متعالی شدن را روی صحنه آموزش می‌دهید. این افراد می‌توانند حتی در دانشگاه‌ها به اجرا بروند چون توانایی‌اش را دارند. برهمین اساس است که باید گفت برگزاری این جشنواره جای تقدیر دارد.

در بخش اصلی اختتامیه نیز محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها در سخنانی بر اهمیت تئاتر در امر اصلاح و تئاتر مددجویان تأکید کرد و گفت: تمام تلاش ما باید منتج به بازسازگاری شدن زندانیان باشد و اگر این تلاش‌ها منجر به تعالی فکری یا روحی زندانیان گردد به هدف خود رسیده‌ایم. زندان شبیه شهری است که مددجویان آن نیز قابلیت‌های متفاوتی دارند و باید این استعدادها را کشف و شکوفا کنیم. پس مکلفیم درراستای رسالت اصلاحی‌وتربیتی سازمان زندان‌ها از روش‌های کارآمد مثل هنر بهره‌مند شویم.

تئاتر را در تربیت دینی زندانیان به‌کار‌ گیریم

وی با تأکید بر اینکه باید تئاتر را در تربیت دینی و معنوی زندانیان به‌کار گیریم، گفت: هنر را می‌توان در خدمت بهداشت و روان افراد و برای بالندگی فکری مددجویان استفاده حداکثری داشت. تئاتر ابزار درمانی و اثربخش است که نقش جدی در توانمندسازی و اصلاح و تربیت زندانیان دارد.

محمدی تصریح کرد:‌ تئاتر می‌تواند معنویت و انسانیت را ترویج دهد که در زندان‌ها کاربرد موثری هم خواهد داشت. هدف جشنواره تمرین برای زندگی بهتر است یعنی فرصت و بستری برای تعامل و تبادل تجربیات خواهد بود.

یادآور می‌شود، در مراسم پایانی جشنواره تئاتر زندان‌های کشور از رئیس سازمان زندان‌ها با رونمایی از تابلوی یادبودی منقش به تصویر  غلامعلی محمدی از وی به عنوان «حامی تئاتر زندانیان کشور» تقدیر و قدردانی شد. اهدای جوایز به برترین‌های این جشنواره پایان‌بخش این رویداد هنری بود.

انتهای پیام
captcha