کد خبر: 4104804
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۷

درخشش دانش‌آموزان استان فارس در جشنواره «دانایی و توانایی»

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس از درخشش دانش‌آموزان این استان در پنجمین جشنواره «دانایی و توانایی» خبر داد و گفت: همچنین بیشترین آمار شرکت‌کننده در این جشنواره مربوط به استان فارس بوده است.

علیرضا شادباش، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارسبه گزارش ایکنا از فارس، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل آموزش و پرورش فارس، علیرضا شادباش، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس امروز، 14 آذرماه گفت: امروزه کتاب و کتابخوانی و میزان گرایش به مطالعه، یکی از شاخص‌های رشد و توسعه به شمار می‌رود.

وی افزود: نقش والا و حساس مطالعه در تکامل فردی و اجتماعی که در نهایت به پرورش ابعاد کمال‌آفرین و آسمانی روح بشر منجر می‌شود و تصریحات موکد و مکرر مقام معظم رهبری در باب افزایش مطالعه و کتابخوانی همواره بیانگر اهمیت اساسی این ارزش فرهنگی در جامعه ما بوده و ضرورت توجه بیشتر به آن را نشان می‌دهد.

شادباش تصریح کرد: در راستای تحقق اهداف سند تحول بنیادین، گسترش فرهنگ مطالعه مفید و آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با کتاب‌های مناسب و خواندنی و با اهداف توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی، ارتقای سرانه کتاب، ایجاد عادت به مطالعه در بین دانش‌آموزان و غنی‌سازی اوقات فراغت آنان، پنجمین جشنواره دانایی و توانایی مسابقه کتابخوانی در استان فارس در سال تحصیلی  1401-1400برگزار شد.

وی اظهار کرد: این جشنواره در 4 مرحله آموزشگاهی، منطقه‌ای، استانی و کشوری برای تمامی دوره‌های تحصیلی در 5 سطح پایه‌های اول و دوم، سوم و چهارم، پنجم و ششم، متوسطه اول و متوسطه دوم برگزار شد.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه این جشنواره در دوره اول و دوم ابتدایی تا سطح استان و دوره‌های اول و دوم متوسطه تا سطح کشور برگزار می‌شود، افزود: آزمون دانش‌آموزان در مرحله آموزشگاهی در فروردین 1401 ، مرحله منطقه‌ای در تیرماه 1401 و مرحله استانی در روز  مهرماه 1401  به صورت آنلاین و در بستر  eform. Farsedu.irبرگزار شد که 15 نفر از دانش‌‍آموزان منتخب متوسطه اول و دوم به دبیرخانه کشوری معرفی خواهند شد.

وی ادامه داد: از مرحله آموزشگاهی تا استانی سه کتاب به تفکیک مرحله به دانش آموزان معرفی شده است که در مرحله اول و دوم آموزشگاهی و منطقه‌ای، دانش آموزان دوره اول و دوم ابتدایی به شکل قصه‌گویی ، خلاصه‌نویسی و نقاشی آزمون داده و از دانش‌آموزان دوره اول و دوم متوسطه نیز به صورت تستی و تشریحی آزمون برگزار شده است.

شادباش گفت: در مرحله استانی پایه اول و دوم ابتدایی از کتاب پدر بزرگ آخر آسمان کجاست؟ سوم و چهارم ابتدایی یکی از سه کتاب آسوده اش نگذارید: شهید مصطفی چمران، صدای نفس‌های دشمن: شهید ابراهیم همت، دامی برای صیاد: شهید رییس دلواری، پایه پنجم و ششم از کتاب پسرک کوهنورد، متوسطه اول از کتاب این وبلاگ واگذار می‌شود و متوسطه دوم از کتاب مسابقه دات کام، آزمون به صورت  تستی و تشریحی برگزار شده است.

وی با تصریح اینکه تعداد دانش‌آموزان شرکت‌کننده در مرحله آموزشگاهی 112 هزار و 386 نفر، مرحله منطقه‌ای 37 هزار و 462 نفر و مرحله استانی 8 هزار و 232 نفر برگزار شد، افزود: مرحله کشوری در هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

شادباش در تشریح اسامی برترین‌های این جشنواره گفت: دانش‌آموزان پایه هفتم امیر مهدی روستایی از خرم‌بید، عسل آشناور از ناحیه سه، پایه هشتم ستایش شبانی از ناحیه چهار، مهدی مهدی ایزدی از خرامه، محدثه سادات میر سلیمانی از ناحیه چهار، پایه نهم شیدا مصدقی از ناحیه یک، فاطمه برزین از ناحیه چهار، ریحانه سادات مرتضوی از خرم‌بید به عنوان برترین‌های این جشنواره انتخاب شدند.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس افزود: پایه دهم ملیکا مسعودی از کوار، فاطمه مسعودی از خرم‌بید، پایه یازدهم صدر محمدی از ناحیه چهار، نرجس زارع از کوار و حمیدرضا شبانی از نی‌ریز نیز به عنوان برترین‌های این جشنواره انتخاب شدند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha