کد خبر: 4088464
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۳

مردمی بودن؛ راز ماندگاری هنر تعزیه

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، با بیان اینکه هنر تعزیه هیچ گاه در طول تاریخ تحت لوای حکومت‌ها نبوده است، گفت: راز ماندگاری هنر تعزیه و شبیه‌خوانی، مردمی بودن آن است.

اسماعیل محبی‌پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارسبه گزارش ایکنا از فارس، به نقل از روابط عمومی استانداری فارس، اسماعیل محبی‌پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس امروز، 6 مهرماه در حاشیه دومین سوگواره شبیه‌خوانی در شیراز گفت: این هنر و آئین همواره از بطن مردم برخاسته است و به همین دلیل ماندگار مانده است.

وی افزود: تعزیه و شبیه‌خوانی مهم‌ترین و اصلی‌ترین هنر نمایش آیینی ملی و مذهبی ایرانیان است که با تغییرات مختلف زمانی به سبکی که امروز شاهد برگزاری و اجرای آن هستیم در آمده است.

محبی‌پور، سوگواره شبیه‌خوانی را روایتی شاعرانه و منظوم به واقعه عاشورا و اتفاقات کربلا دانست و گفت: نکته کانونی تعزیه و شبیه‌خوانی حول محور شهادت امام حسین(ع) می‌چرخد که از دیرباز در ایام سوگواری آن امام بزرگوار یا ماه صفر بر پا بوده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس تصریح کرد: استقبال زیاد از این سوگواره نشان می‌دهد که علاقه به این هنر در خون تک تک ایرانیان وجود دارد.

وی، تلفیق موسیقی با اجرا را از جمله دلایل اقبال به هنر تعزیه و شبیه‌خوانی دانست و افزود: این هنر از دیرباز جز هنرهای پر مخاطب بوده و همیشه رونق بسیار داشته و هنوز هم در بسیاری مناطق برگزار و با استقبال پرشمار هم مواجه می‌شود.

اسلامی با اشاره به نقش بسیار مهم رسانه‌ها در دوران جدید در معرفی و انتقال نمایش آیینی تعزیه اضافه کرد: وظیفه ما و متولیان فرهنگي است که این هنر را ارتقا داده و بر دایره مخاطبانش بیافزاییم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha