کد خبر: 4076291
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۳

دانایی و توانایی؛ دو مؤلفه مهم در جهاد تبیین

رئیس سازمان بسیج سازندگی فارس با اشاره به جنگ ترکیبی و لزوم جهاد تبیین برای مقابله با آن گفت: برای مقابله با راهبردهای دشمن در جنگ ترکیبی و جهاد تبیین باید دو مؤلفه مهم دانایی و توانایی را در ذهن داشته باشیم.

اسماعیل قزلسفلی، رئیس سازمان بسیج سازندگی فارسبه گزارش ایکنا از فارس، اسماعیل قزلسفلی، رئیس سازمان بسیج سازندگی فارس امروز، 15 مردادماه در ویژه برنامه «روایت خدمت» ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام و شهدا، ۱۵ هزار شهید ولایتمدار استان فارس و خصوصاً شهید عبدالله اسکندری گفت: حضور و نقش‌آفرینی ما در جبهه جهاد تبیین لازم و ضروری است و باید بدانیم کجای تاریخ ایستاده‌ایم.

وی افزود: امروزه در این جبهه تقابل و نبرد حق علیه باطل، باید ببینیم کجای این جبهه ایستاده‌ایم؟ دشمن به دنبال هویت‌زدایی، ایجاد شک و شبهه و فاصله بین تاریخ پرشکوه انقلاب و جوانان، شکاف بین امامت و امت، بیان روایت‌های جعلی به منظور کاهش شکوه انقلاب است.

قزلسفلی ادامه داد: امروز راهبرد دشمن حمله به فضای فکری جوانان و تسخیر قلب و ذهن آن‌هاست؛ چراکه دشمن در عرصه فیزیکی کاملاً شکست خورده است. دشمن با این کار، قصد مختل کردن فکر جوان و سردرگمی او را دارد و می‌خواهد فضایل اخلاقی را قبح‌زدایی کند و رفاه‌طلبی را جایگزین شهادت‌طلبی کند. حال در این میدان، نقش ما چیست و چه باید کرد؟ اول اینکه باید بدانیم فضای مجازی سرزمین جنگ جدید است و مسیر را تشخیص دهیم. شناخت دشمن و جبهه‌های ایجاد شده را خوب بشناسیم.

راهبردهای مقابله با تهاجم دشمن

رئیس سازمان بسیج سازندگی فارس با بیان اینکه امروز دشمن با انتشار اطلاعات جعلی و غلط در فضای مجازی به دنبال ناامید کردن، دلسرد کردن و افسرده کردن جوانان ماست، گفت: برای مقابله با این راهبردهای دشمن باید دو مؤلفه مهم دانایی و توانایی را در ذهن داشته باشیم.

وی با تصریح اینکه دانایی یعنی شناخت کاملی از مسیر داشته باشیم و عرصه، دشمن و توانمندی‌های خودمان را خوب بشناسیم. توانایی نیز یعنی مهارت پیدا کنیم و کار با ابزار را یاد بگیریم، افزود: امروز باید متناسب با سرزمین جنگ جدید و چیزی که دشمن طراحی کرده، باید آرایش بگیریم.

قزلسفلی با تأکید بر اینکه امروز جهادگران ما باید آرایش جنگی بگیرند و اگر اختلافی وجود دارد، آن را کنار بگذارند، گفت: به دوستان انقلاب اضافه کنیم و سلیقه‌های مختلف را در کنار یکدیگر جمع کنیم. لشگرآرایی کنیم و به کمیت مدافعان انقلاب، در عین داشتن کیفیت اضافه کنیم؛ به گونه‌ای که بتونیم به جای پدافند، آفند کنیم؛ آفند به تاکتیک‌ها و فکر دشمن، به گونه‌ای که نگذاریم آرامش داشته باشند.

این مقام مسئول تصریح کرد: در صورتی می‌توانیم نقش خود در جهاد تبیین خوب ایفا کنیم که به چارچوب‌های فکری دشمن حمله کنیم، چارچوب‌های فکری دشمن سست و به مثابه خانه‌های عنکبوت در مقابل چهارچوب‌های فکری ما که برگرفته از حقانیت اسلام و قرآن است که کاملاً محکم است. امروز جریان جهادی پر از خبرهای خوب است و باید به این خبرهای خوب، خوب بپردازیم.

وی خطاب به جهادگران اظهار کرد: شما در صحنه‌های مختلف دفاع از انقلاب، پرچمدار و پیشگام بودید؛ کمک‌های مؤمنانه شما و حضور میدانی جهادگران در لبیک به فرمان امام خامنه ای عزیز، فضا را به گونه‌ای پیش برد که آلام مردم، در این شرایط سخت کرونایی را کاهش داد.

قزلسفلی یادآور شد: امروز در صحنه کمک به مردم در حوادث و بلایای طبیعی، گروه‌های جهادی پیش از همه گروه‌ها در صحنه حاضر شدند و حضور جهادگران در سیل‌های اخیر نیز به همین صورت بوده است. همچنین امروز جهادگران، پرچمدار مسائل تخصصی مانند جهاد آبرسانی به روستاهای استان فارس بوده‌اند و جهادگران در عرصه‌های اقتصادی و اشتغالزایی در صحنه تلاش می‌کنند با ایجاد فرصت‌های شغلی کوچک و محلی، به گونه‌ای عمل کنند که مردم در روستاها و در مناطق کم‌برخوردار بتوانند روی پای خودشان بایستند و توانند شوندکه بتوانند معیشت خود را بهبود ببخشند.

زمان‌شناس باشیم

رئیس سازمان بسیج سازندگی فارس یادآور شد: حضور گروه‌های جهادی در عرصه سلامت، مقابله با آسیب‌های اجتماعی، مبارزه با اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی و توانمندی مردم نیز از سایر اقدامات صورت گرفته است؛ چراکه باور ما بر این است که تولیدکننده، تعمیق دهنده و توسعه‌دهنده امنیت، خود مردم‌اند. ما امروز بیش از گذشته باید در کنار مردم باشیم؛ مردمی که امروز در عصر اطلاعات به تمام ظرفیت‌های خبری دسترسی دارند. باید بخشی از فکر و ذهن مردم را ما با اخبار و روایت‌هایی خوب پر کنیم، منتها باید زمان‌شناس باشیم.

وی با بیان اینکه در جنگ روایت‌ها، فردی برنده است که بتواند اولین ضربه را بزند، گفت: امروز باید خودمان را به سلاح ایمان، اخلاص، علم و تفکر مجهز کنیم. نباید در برابر شعله‌های دشمن بی‌تفاوت باشیم؛ دشمن در حال هویت‌زدایی از جوانان ماست و ما باید شبهات و پاسخ آن‌ها را پیدا کنیم و خوب انتشار دهیم. امروز جهادگران در حوزه احداث مسکن ولی نعمتان انقلاب و افراد نیازمند و کم‌برخوردار، در جای‌جای استان فارس وارد صحنه شدند.

قزلسفلی افزود: حضور میدانی و مؤثر مجموعه‌های امدادی و حتی مسئولین و جهادگران انقلابی، فرصت را از دشمن گرفت ما هم ید خودمان را آماده کنیم و رصدی قوی از وضعیت کشور داشته باشیم و تلاش کنیم در جهاد حرف زدن با مردم، از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وی تأکید کرد: امروز اگر در حوزه علم و تولید علم، رتبه کمتر از ۱۵ در منطقه را داریم، اگر کشور ما در حوزه هسته‌ای جزو ۸ کشور هسته‌ای دنیا است و جزو ۱۱ کشور دارای علم فضایی در جهان است، سرعت پیشرفت علم در ایران ۱۱ برابر دنیا است، اگر ما رتبه دوازدهم را در طراحی و ساخت ماهواره داریم و تمام پیشرفت‌های کشور در تمام حوزه‌ها را باید خوب ببینیم. در کتاب صعود چهل ساله نیز آمار و اطلاعات فراوانی را می‌توانیم پیدا کنیم که از زبان دیگران برای پیشرفت‌های ایران گفته شده است. ما امروز رتبه سوم در زمینه پیوند سلول‌های بنیادی، رتبه دوم توانمندی‌های فناوری‌های پهپاد برای رادارگریزی، رتبه ششم تولیدکننده زیردریایی، رتبه چهارم در تولید داروهای بیولوژیک، رتبه دهم در فناوری زر را داریم و اگر بخواهیم با سایر کشورها مقایسه کوتاهی انجام دهیم، متوجه فاصله بین این پیشرفت‌ها می‌شویم.

نیاز به روایت‌های آوینی‌وار داریم

رئیس سازمان بسیج سازندگی استان فارس با استناد به ورود جوانان به عرصه‌های مختلف و نقش‌آفرینی آنان در این عرصه‌ها اضافه کرد: ضمن شناخت صحیح و درست صحنه، باید به موقع عمل کنید و خبر خوب را باید به موقع روایت کنید؛ ما هنوز به روایت‌های آوینی‌وار نیاز داریم و نباید به آنچه گفته می‌شود، اکتفا کنیم، بلکه باید آن را تکرار کنیم؛ خبرهای خوب را باید مکرراً انتشار دهیم.

قزلسفلی با تأکید بر اینکه باید تلاش کنیم وارد مسائلی شویم که نیاز مردم است و کارهای خوب این حوزه را خوب روایت کنیم، گفت:  ما به تربیت عناصر رسانه‌ای در دل گروه‌های جهادی نیاز داریم. دانایی در توانایی در جهاد تبیین و جنگ روایت‌ها می‌تواند ما را موفق کند. دشمن کارش دشمنی است و هیچ وقت تمامی ندارد. چیزی که دشمن از آن می‌ترسد، قدرت علم و ایمان جوانان ماست بنابراین تلاش کنیم برای دفاع از انقلاب هر جایی که هستیم و به هر کاری که می‌پردازیم، به اندازه خودمان از انقلاب اسلامی دفاع کنیم.

وی با بیان اینکه امروز یکی از مشکلات مهم این است که دشمن به قدری صحنه‌ها را درگیر کرده که بعضاً فرصتی برای شنیدن سخن حق فراهم نمی‌شود، افزود: امروز بهترین میدان حرف زدن با مردم، خدمت به مردم است، وقتی خدمت به مردم انجام می‌شود، مردم نیز راحت حرف ما را گوش می‌دهند، بنابراین باید خودمان را تکثیر کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha