کد خبر: 4067823
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۷

دستگاه‌های مختلف در راستای ترویج سبک زندگی اسلامی گام بردارند

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با تأکید بر ضرورت ایفای نقش 46 دستگاه تعیین شده برای اجرای نقشه مهندسی فرهنگی در استان فارس، گفت: هر دستگاهی باید متناسب با وظیفه‌اش در راستای ترویج سبک زندگی اسلامی گام بردارد.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارسبه گزارش ایکنا از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی‌فقیه در استان فارس، امروز، 10 تیرماه در خطبه‌های نماز جمعه شیراز با بیان اینکه مراقبت اجتماعی باعث ارتقای معنویت در ابعاد فردی و اجتماعی می‌شود، گفت: شهری که شهر خدایی و معنوی و حرم سوم است باید جنبه‌های معنوی اجتماعی را هم داشته باشد.

وی افزود: اگر این معنویت‌ها را از دست دهیم مشکل خواهیم داشت و در این راستا خوب است توجه کنیم که چه کارهایی از نظر اجتماعی انجام دهیم تا حیا و عفاف در جامعه ما کم رنگ نشود. قاعدتاً یکسری اقدامات سلبی بسیار زود به ذهن می‌آید و انجام می‌شود که در جای خود نیاز است و قانون و شرع اسلام پیش‌بینی کرده است، اما یکسری اقداماتی است که جنبه ایجابی دارد که باید انجام شود.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه در اینجا دو نوع کار دستگاه‌های اجرایی و عموم مردم را یادآوری می‌کنیم که شهر ما بتواند جلوه حرم سوم داشته باشد، گفت: بخش اول مربوط به نقشه مهندسی فرهنگی استان فارس است که تدوین شده و جلوی روی هر کسی است که بخواهد کار کند. اکنون هیچ دستگاه اجرایی نمی‌تواند بگوید نمی‌دانیم. برای سال اول اجرای سند که امسال است ۴۶ دستگاه اجرایی وظیفه دارند یکسری اقداماتی را انجام دهند. مجموعه‌های مدیریت عالی استان این‌ها را در پایان سال ملاک ارزیابی مدیران قرار می‌دهند

امام‌جمعه شیراز با تصریح اینکه تاکنون از 46 دستگاه، 20 دستگاه برنامه‌های خود را در راستای این سند اعلام کرده‌اند و مابقی حتی به سراغ این مسئله نیامده‌اند در صورتی که وظیفه آن‌ها در این سند مشخص شده است، گفت: جادارد که از قرارگاه اعتلای فرهنگی یک نفر به عنوان سخنگو اعلام کند که چه کسانی چه اقداماتی انجام داده یا نداده‌اند.

وی با یادآوری اینکه از یکسال پیش طرح خانواده متعالی در استان فارس تعیین شده است و نمی‌توانیم بگوییم که معلوم نیست چه کار می‌خواهیم انجام دهیم، گفت: در این سند مشخص است که هرکسی چه می‌خواهد انجام دهد مگر اینکه برخی نخواهند کار کنند.

مدیران جهادی پای کار باشند

آیت‌الله دژکام خواستار ارائه گزارش این مسئله به مردم شد و افزود: هر دستگاهی باید متناسب با وظیفه‌اش در راستای ترویج سبک زندگی اسلامی گام بردارد و نمی‌تواند بگوید کاری به این مسائل ندارد. بحث اقتصاد مقاومتی و فرهنگ آن تعیین شده و واضح است. درخواست رئیس‌جمهور هم از مدیران مجموعه‌ها این است که جهادی پای کار باشند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اگر مسئولی در این راستا کوتاهی کرده است، مطمئن باشد که مردم و مسئولان ارشد با او برخورد خواهند کرد، گفت: نیازی به نامه‌نگاری ندارد؛ باید یک نفر بیاید و پیش از خطبه نماز جمعه برای مردم توضیح دهد بگوید چه اقداماتی انجام شده و چه اقداماتی باید انجام شود. در بحث‌های ایجابی کارهای خوبی انجام شده است و باید گزارش آن‌ها ارائه شود و کسانی که کار نمی‌کنند هم باید مشخص شوند.

وی با تأکید بر اینکه طی یکی دو هفته آینده باید جمع‌بندی مناسب و ارائه گزارشی در این راستا انجام شود، گفت: وقتی دولت می‌‍خواهد مردمی باشد، مردم باید بدانند که چه کاری می‌خواهد برای آن‌ها انجام شود.

آیت‌الله دژکام، مسئله دوم را مربوط به عموم مردم در راستای فرهنگ عفاف و حجاب اعلام کرد و افزود: مخالف مظاهر شکننده هنجارهای اجتماعی و مخالف فحشا و منکرات هستیم. می‌دانیم اکثریت قاطع مردم با ارزش‌های اخلاقی موافقند و این اشتباه پیش نیاید که با عکس و فیلم مثلاً در فضای مجازی طوری بخواهند نشان دهند که انگار کسی طرفدار این ارزش‌ها نیست؛ نخیر اتفاقاً برعکس است.

اکثریت مردم طرفدار ارزش‌ها هستند

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس ادامه داد: با نگاه علمی و نظرسنجی دقیق می‌گوییم که اکثریت قاطع مردم طرفدار ارزش‌ها هستند و از اجرای آن‌ها حمایت می‌کنند و این مسئله واضحی است اما سوای بخشی که به عنوان مطالبه‌گری وارد این عرصه می‌شویم و مردم از یک عده‌ای اقدامات لازم را مطالبه می‌کنند، ما نیز کارهایی می‌توانیم انجام دهیم.

وی به بیان برخی نکات در این راستا پرداخت و افزود: یکی بحث ازدواج آسان است؛ وقتی می‌گوییم فحشا نباشد پس ازدواج باید آسان باشد، نمی‌توان گفت از این طرف ازدواج سخت، از آن طرف فحشا نباشد. مراسم ازدواج یک چیز است اما هزینه‌های زندگی یک چیز دیگر است. شنیدیم اخیراً یکی از متدینین فوت شده و وضع خوبی داشته است و فرزندان خوبی داشته که هزینه سالگرد این فرد را صرف ۱۴ جهیزیه برای ۱۴ جوانی که می‌خواهند زندگی خود را شروع کنند قرار دادند. هر شب که در آن عالم می‌گذرد آن مرحوم مهمان یکی از اهل بیت(ع) است، البته لازم نیست که همه این اندازه ورود کنند هر کس متناسب با دارایی‌ خود وارد این میدان شود. چه اشکالی دارد در شیراز متمکمین به این موارد ورود کنند.

آیت‌الله دژکام از متمکنین خواست تا هر جوانی که می‌خواهد ازدواج کند، اما جهیزیه ندارد به آنان کمک کند و سپس افزود: بسیاری از اوقات دختر و پسری قصد ازدواج دارند اما شرایط فراهم نیست. بله اگر کسی خیلی سطح بالا باشد نگاهش ممکن است هیچ‌گاه جور نشود، اما جوانان عموماً در حد نیازهای ضروری قانع هستند. اینکه رهبر معظم انقلاب امسال سال تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرینی قرار دادند برای این است که جوانی می‌خواهد ازدواج کند، برای خرج ضروری زندگی کار کند. این اشتغال‌آفرینی کار بزرگی است اما عده‌ای از نهادهای دولتی آن‌طور که توقع می‌رود گاهی همکاری نمی‌کنند.

امام‌جمعه شیراز با بیان اینکه در شیراز یک مجموعه که می‌تواند یک هزار نفر را مشغول به کار کند و حقوق پرداخت کند، با 100 نفر کار می‌کند، گفت: برخی دولتی‌هایی که مسئول هستند باید پای کار بیایند و کم کاری نکنند. این نامردی است که می‌داند می‌تواند کاری انجام دهد ولی کوتاهی می‌کند.

 نذر حجاب

وی همچنین به طرح «نذر حجاب» اشاره کرد و افزود: بعضاً برای خانواده‌هایی با دو سه نفر دختر و مادر واقعاً تهیه چادر مشکل است، قشری از مردم گرفتارند چه اشکالی دارد که کسی که نیتی دارد، نذر چادر کند. اگر امکان تهیه‌اش باشد افراد بسیاری دوست دارند با چادر رفت و آمد کنند و برخی از مردم امکان ندارند باید کمکشان کنیم. نذر حجاب کار بسیار خوبی است تا بتواند بانوان حجاب مناسب را انتخاب کنند.

آیت‌الله دژکام در ادامه سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن ایام حج و ماه ذی‌الحجه گفت: بعد از یکی دو سال محدودیت‌های شدید جمعیت قابل توجهی از حجاج ایرانی امسال توفیق حضور در مناسک حج پیدا کرده‌اند و برای همه آن‌ها دعا می‌کنیم که توفیقاتشان زیاد باشد و با دست پر از این سفر معنوی برگردند و آن‌ها هم که دوست داشتند و موفق نشدند در کتاب‌های ادعیه اعمالی پیشنهاد شده است که در ثواب آن‌ها شریک شویم و این شب‌های ذی‌الحجه آن دو رکعت نماز مخصوص در طول ۹ روز اعمال و دعاهای ویژه‌ای که است تا روز عرفه توفیق پیدا کنند و انجام دهند.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس به در پیش رو بودن شهادت امام محمدباقر(ع) در هفته آینده اشاره کرد و گفت: مسلماً همه باید نسبت به تجلیل از این امامی که غریب است و بقعه و بارگاهش را در بقیع خراب کردند، عرض ادب داشته باشند. در حرم مطهر هم برنامه‌های ویژه پیش‌بینی شده است چون شب جمعه و پنجشنبه می‌شود و قاعدتاً شیرازی‌ها برای زیارت شب جمعه احمدبن موسی(ع) ویژه برنامه دارند به این مسئله اهمیت بیشتری دهیم.

جشن ویژه پیروان ولایت در حرم شاهچراغ(ع)

وی همچنین با یادآوری اینکه از عید قربان تا عید غدیر به نام دهه ولایت نامگذاری شده است، گفت: در روز عید غدیر هنگام نماز ظهر و زمانی که پیامبر(ص) دست امام علی(ع) را به ولایت بالا برد، جشن ویژه پیروان ولایت در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) پیش‌بینی شده است که از امروز برای حضور در این جلسه دعوت می‌کنم البته اطلاع‌رسانی مفصلی هم خواهد شد.

آیت‌الله دژکام در ادامه با بیان اینکه انجام کارهای خیر در این شهر بسیار است، گفت: یکی از کارهای خوبی که مؤمنین انجام داده‌اند و امسال هم انجام می‌دهند، آن است که صاحب‌خانه‌ها به مستأجران خود رحم کنند. عده‌ای با خدا معامله کردند و گفتند رحم می‌کنیم تا خدا هم به ما رحم کند. تمام این مسائل را نباید در قالب قانون ببریم زیرا قانون خشک است و ممکن است جایی، صاحب‌خانه‌ای گرفتار باشد ولی مستأجر می‌تواند یک جزیی کمک دهد و فرقی که نمی‌کند این است که همه با هم برادرانه همکاری کنند.

وی به برگزاری کنکور سراسری اشاره کرد و گفت: امروز عده قابل توجهی از جوانان در کنکور شرکت کردند که برای همه آنها دعا می‌کنیم. برخی می‌گویند قبول شدن در کنکور مقدمه‌ای برای تغییر در زندگی و پیدا کردن کار و زندگی است لذا دعا کنیم به گونه‌ای زندگیمان رقم خورد که خداوند خشنود باشد و از تلاشی که شده بهره مناسب برده شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :