کد خبر: 4060172
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۴

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس اصلی‌ترین شعار دولت را ساخت انبوه مسکن در قالب طرح نهضت ملی مسکن به میزان 4 میلیون واحد در چهار سال دانست.

نشست فعالان اقتصادی فارس با معاون عمرانی استانداری به گزارش ایکنا از فارس، محمود رضایی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس امروز، 7 خرداد در جلسه فعالان اقتصادی استان با انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه‌های فولادی ایران که در اتاق بازرگانی استان برگزار شد، با اشاره به ضرورت ورود مسئولانه و متعهدانه انجمن‌های صنفی از جمله انجمن سازه  در طرح نهضت ملی مسکن گفت: ورود و ایفای نقش سیستم‌های سازه‌ای مناسب می‌تواند به ارتقای کیفیت و افزایش سرعت اجرای این طرح کمک کند.

وی ادامه داد: رویکرد مناسب و عملکرد تخصصی این انجمن و به‌کارگیری اصولی سازه‌های فولادی می‌تواند در ارتقای تکنولوژی ساخت واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن نقش موثری ایفا کند.

رضایی با اشاره به اصلی‌ترین شعار دولت که همان ساخت انبوه مسکن به میزان ۴ میلیون واحد در چهار سال است، گفت: در بحث ساخت انبوه مسکن، تجارب و سوابق زیادی در گذشته داشته‌ایم که امروز باید از این تجربه‌ها درس گرفته و خطاها و‌ در این راستا اشتباهات احتمالی اجرای این طرح را به حداقل میزان ممکن کاهش دهیم.

وی تنها راه تحقق این طرح را استفاده از تکنولوژی‌های جدید و ارزان‌سازی ساخت دانست و تصریح کرد: دولت معتقد است که با روش‌های ساخت و ساز سنتی نمی‌توان اهداف اجرای این طرح را محقق ساخت؛ فرمول‌های ساخت، کیفیت و زمان ساخت و کنترل هزینه‌های ساخت از جمله موارد مهم و کلیدی در خصوص اجرای طرح تولید انبوه مسکن است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با بیان اینکه پس زمینه ذهن بسیاری از افراد از فرآیند اجرای این طرح، ساخت واحدهای مسکونی فاقد کیفیت است، افزود: امروز اراده دولت و مجلس برای ساخت واحدهای مسکونی انبوه و البته با کیفیت، اهمیت مسائل سازه را بسیار پررنگ می‌کند.

به گفته وی تحقق اصلی‌ترین شعار دولت در بحث تولید انبوه مسکن، با تأمین مجموعه‌ای از زیرساخت‌های اساسی از جمله تخصیص زمین، تامین اعتبار مالی، تامین مصالح ساختمانی با کیفیت در حد انبوه، به کارگیری پیمانکاران، مجریان و سازندگان ذی‌صلاح، مشارکت انجمن‌های صنفی و تولیدکنندگان و مجریان سازه و نیز استفاده از تولیدات و فناوری‌های نوین محقق خواهد شد.

رضایی بیان کرد: در بحث ایفای نقش سیستم‌های سازه‌ای، در استان فارس و‌ در کشور ظرفیت مطلوبی از تولید سازه‌های با کیفیت وجود دارد اما متاسفانه تا به امروز در چرخه ساخت و ساز از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده نشده و دلیل آن شاید این است که به این تولیدکنندگان فضای کافی برای ورود موثر به این چرخه داده نشده است.

وی با بیان اینکه در بحث تامین بنا در طرح نهضت ملی مسکن به جایگاه انجمن سازندگان سازه‌های فولادی اشاره شده است، گفت: سازه‌ها و فناوری‌های نوین ساختمانی، عامل ارتقای کیفیت و سرعت ساخت اجرای طرح نهضت ملی مسکن‌ می‌شوند.

رضایی با اشاره به ضرورت همکاری بین تمامی زنجیره‌های فعال در صنعت ساخت‌و‌ساز برای اجرای بهینه طرح نهضت ملی مسکن، اضافه کرد: کیفیت و سرعت دو ویژگی اجرای طرح مسکن دولت است؛ تضمین کیفیت واحدهای این طرح با همکاری‌های همه‌جانبه محقق می‌شود و در این باره باید در موارد مختلف از جمله انتخاب نوع سیستم سازه‌ای، نوع مصالح، شیوه حمل و نقل، شرایط انتخاب پیمانکاران و نظارت مستمر، منسجم و در هماهنگی، دقت نظر ویژه‌ای صورت گیرد.

وی با اشاره به قدرالسهم قابل توجه انجمن انبوه‌سازان در ساخت و ارائه مسکن‌های با کیفیت، ادامه داد: با وجود ظرفیت عظیم و مدیران تصمیم‌گیر در سازمان‌های نظام مهندسی و انجمن انبوه‌سازان تا به امروز میان مدیران این دستگاه‌ها هماهنگی لازم وجود نداشته و نگاه‌های جزیره‌ای آنان به نفع فرآیندهای ساخت و ساز نبوده است؛ علاوه بر آن نبود وجود قوانین جامع و یکپارچه نیز به این شکاف در حوزه کار حرفهای دامن زده است.

رضایی ورود مجلس برای اصلاح قانون نظام مهندسی و تمام ارکان ساخت و ساز را برای بهبود کیفیت ساخت و ایجاد یکپارچگی در این سیستم لازم و ضروری دانست.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: