کد خبر: 4055148
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۷

به یاد امام‌جمعه‌ای که شماره تلفن همراهش همگانی بود

مرحوم آیت‌الله ایمانی همواره مردم‌دار بود به طوری که شماره تلفن همراهش را اکثریت مردم، نخبگان و اصحاب رسانه داشتند و در مواقع ضروری افراد مختلف مستقیم تماس حاصل کرده و از ایشان مدد می‌جستند.

آیت الله ایمانیامروز، 17 اردیبهشت‌ماه مصادف با چهارمین سالگرد ارتحال عالم اخلاق‌مدار و مردمی استان فارس، مرحوم آیت‌الله اسدالله ایمانی، نماینده سابق ولی‌فقیه در استان فارس و امام‌جمعه فقید شیراز است. در چنین روزی در سال 1397 آن عالم ربانی بعد از گذشت یک دوره طولانی بیماری دار فانی را وداع گفتند و پیکرشان هم در حرم حضرت معصومه(س) در قم آرام گرفت. آیت‌الله ایمانی در خانواده‌ای و مذهبی و ولایی در شهرستان کازرون استان فارس دیده به جهان گشود و در طی عمر پربرکتش ضمن کسب فیض از محضر علمای بزرگی چون آیات عظام سیدمحمد محقق داماد، میرزا هاشم آملی، مکارم شیرازی، سبحانی، محمدفاضل لنکرانی، جوادی آملی و غیره به تفسیر قرآن کریم و خدمت به نظام اسلامی اهتمام ویژه‌ای داشت.

آن مرحوم در کارنامه خدمات درخشانش، سابقه فعالیت‌های چون مبارزه با رژیم ستم‌شاهی قبل از انقلاب، امامت جمعه کازرون، بوشهر و شیراز بعد از انقلاب اسلامی را داشت. ایشان همچنین اهتمام ویژه‌ای در بحث احیای حوزه‌های علمیه داشت و در این زمینه هم از مدارس علمیه حمایت ویژه می‌کرد و هم در راه‌اندازی آنان اقدامات خوبی انجام می‌داد.

آن عالم ربانی اولین امام‌جمعه و نماینده ولی‌فقیهی بود که به تأسی از رهبر معظم انقلاب به عضویت افتخاری خبرگزاری ایکنا به عنوان تنها رسانه قرآنی جهان اسلام درآمد و بعد از ایشان به ترتیب نمایندگان ولی‌فقیه و ائمه جمعه سایر شهرها و استان‌های کشورمان به عضویت افتخاری ایکنا درآمدند. ایشان در طول مدت فعالیتش، همواره به این خبرگزاری عنایت ویژه‌ای داشت.

ایشان همواره مردم‌دار بود به طوری که شماره تلفن همراهش را اکثریت مردم، نخبگان و اصحاب رسانه داشتند و در مواقع ضروری افراد مختلف مستقیماً به ایشان تماس حاصل کرده و از ایشان مدد می‌جستند و ایشان هم همیشه در زمینه‌های مختلف همراهی لازم را انجام می‌داد و همیشه بر راه‌اندازی امور مردم تأکید داشت. به طوری که خودش تعریف می‌کرد نزدیکانم بارها به دلیل کسالت از من می‌خواستند که شماره همراهم را تغییر دهم اما هیچ‌گاه رضایت به این کار ندادم چراکه با این تماس مستقیم بسیاری از گره‌ها را باز کردم و می‌خواهم این روند ادامه داشته باشد. 

نگرانی نسبت به مشکلات و معیشت مردم

به مناسبت فرا رسیدن سالگرد ارتحال آن عالم ربانی به سراغ حجت‌الاسلام والمسلمین امین رصاف که مدتی به عنوان ریاست نهاد نماینده ولی‌فقیه در استان فارس در محضر آیت‌الله ایمانی که به عنوان نماینده ولی‌فقیه در استان مشغول به فعالیت بودند، حضور داشت. ضمن اینکه رصاف از اهالی مردم خونگرم کازرون و همشهری آن عالم ربانی است که از کودکی با ایشان آشنایی داشته است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا فارس، ضمن تکریم یاد مرحوم آیت‌الله ایمانی گفت: از ویژگی‌های ممتاز آیت‌الله ایمانی می‌توان به علاقه، دغدغه و دردمندی نسبت به نظام جمهوری اسلامی اشاره کرد. آنچنان ایشان نسبت به نظام دردمند بود به طوری که کوچکترین انحراف از نظام را بزرگ می‌دانست و بسیار بر روی زاویه گرفتن از نظام حساس بود.

رصاف تصریح کرد: نکته دیگر این است که ایشان به شدت نسبت به مشکلات و معیشت مردم نگران بود و همیشه سعی می‌کرد حتی کارهای کوچک مردم را دنبال کند.

وی با بیان اینکه آیت‌الله ایمانی به شدت بر حوزه‌های علمیه حساسیت داشتند، گفت: ایشان بسیار علاقه‌مند، پیگیر و دلسوز نسبت به حوزه‌های علمیه بود و در جایی که ایشان زمینه خدمت پیدا می‌کرد در آنجا حوزه‌های علمیه رونق می‌گرفت و در شیراز هم ایشان یکی از برنامه‌های اصلی خود را رونق دادن به حوزه‌ها و تأسیس و اداره‌ حوزه‌های علمیه قرار داد.

مدرس سطوح عالی حوزه علمیه قم اظهار کرد: از ویژگی‌های دیگر ایشان بلندنظری بود و همیشه افق‌های دوردست را رصد می‌کرد و نسبت به آینده غافل نبود و آنچه که در آینده بنا بود رخ دهد، امروز می‌دید و برایش تدبیر می‌کرد.

رصاف با بیان اینکه آیت‌الله ایمانی از شخصیت‌هایی بود که مدیریت را می‌فهمید و درک می‌کرد، گفت: مدیرانی که در زمان ایشان در استان حضور داشتند نمی‌توانستند به سادگی توقعات ایشان را برآورده کنند زیرا ایشان انتظارات زیاد و مهمی از مسئولان داشتند و به کار کم قانع نمی‌شدند لذا باید افراد تلاش زیادی می‌کردند تا بتوانند نظر ایشان را تأمین کنند.

عضو جامعه اساتید حوزه‌های علمیه فارس در پایان گفت: آیت‌الله ایمانی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی صاحب نظر بود و مسائل را در این حوزه‌ها به خوبی پیگیری می‌کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha