کد خبر: 4005269
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۸
نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه منابع درآمدی اماکن میراثی فارس باید به همین استان برگردد، گفت: اینکه درآمد و عواید حاصل از اماکن گردشگری فارس در استان‌های دیگر هزینه شود، قابل قبول نیست.

به گزارش ایکنا از فارس، ابراهیم عزیزی، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، امروز، 24 مهرماه دیدار با برخی از فعالان، صاحب‌نظران و پیشکسوتان عرصه گردشگری که در جوار آرامگاه حفاظ برگزار شد، پس از شنیدن سخنان و دغدغه‌های فعالان عرصه گردشگری گفت: نوع نگاه ما به موضوع گردشگری و میراث فرهنگی نگاه ناقصی است و نباید به این حوزه تهدید محور نگریست.

وی با تأکید بر نگاه فرصت‌محور به گردشگری و استفاده از تجربیات کشورها در این عرصه بیان کرد: بسیاری از کشورها با استفاده از ظرفیت‌های اندک خود درآمدهای سرشاری را از راه گردشگری جذب می‌کنند درحالی‌که کشور ما دارای ظرفیت‌های بسیاری در این حوزه است. نباید این گونه فکر کنیم که همه مشکلات گردشگری را باید دولت حل کند درحالی‌که خودمان باید دست به کار شده و با طرح‌های خلاقانه و مردمی و استفاده از ظرفیت‌های بومی و محلی این صنعت را فعال کرد.

عزیزی با تأکید بر خلق قانون‌های کاربردی با مشارکت فعالان عرصه گردشگری گفت: قانون گردشگری از آسمان به زمین نمی‌آید بلکه انسان‌ها قانون می‌نویسند لذا باید طرح‌ها و نظرات کارشناسی را تبدیل به قانون مناسب کرد.

وی با انتقاد از نگاه ضعیف به بحث سرمایه‌گذاری، ادامه داد: تا زمانی که نگاهمان را به سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذار تغییر ندهیم، مشکلات گردشگری قابل حل نخواهد بود ضمن اینکه از پراکندگی و موازی کاری نیز باید پرهیز کرد.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی بر حمایت بانک‌ها از گردشگری تأکید کرد و گفت: با قوانین و مدیران کارآمد می‌توان تا حد زیادی مشکلات عرصه گردشگری را حل کرد که یک قسمت آن در حوزه اختیارات مجلس و دولت است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین به بحث اداره اماکن در خارج از استان اشاره و با ناصحیح خواندن این نوع مدیریت گفت: هیئت امنای اماکن میراثی استان فارس در تهران تصمیم‌گیری می‌کنند که از نظر ما این وضعیت هیچ توجیهی ندارد لذا اصرار ما این است که هیئت امنا در داخل استان باید شکل بگیرد. منابع درآمدی اماکن میراثی فارس نیز باید به همین استان برگردد و اینکه درآمد و عواید حاصل از اماکن گردشگری فارس به استان‌های دیگر برود و هزینه شود، قابل قبول نیست که این موضوع را با وزیر سابق در میان گذاشتیم.

عزیزی با بیان اینکه نگاه دگم و بسته در حوزه گردشگری جواب نمی‌دهد، اشاره‌ای نیز به بافت تاریخی  شیراز کرد و گفت: اماکن میراثی ما در بافت تاریخی به عنوان یک سرمایه باید حفظ شود و در این شکی نیست اما این را هم باید قبول کرد همه بافت و ابنیه موجود در آن را نمی‌توان میراثی دانست، چراکه حتی مردم ساکن در این بافت‌ها خودشان نسبت به مشکلات و آسیب‌های موجود، معترض هستند و خواستار تعیین تکلیف کارشناسی این امر بوده‌اند.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با تأکید مجدد بر حفظ اماکن ارزشمند میراثی افزود: باید با نگاه واقع‌بینانه و هوشمندانه به توسعه بافت تاریخی بپردازیم لذا نباید تصمیمات غیر کارشناسی و عجولانه در این عرصه اتخاذ کرد.

نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی در پایان خواستار ارائه پیشنهادات، طرح‌ها و بسته‌های کارشناسی کارساز از سوی فعالان عرصه گردشگری شد و گفت: در قالب طرح و لایحه، دولت و مجلس می‌توانند در این حوزه اثرگذار باشند ضمن اینکه مسائل داخل استان را نیز باید با استفاده از ظرفیت دستگاه‌ها و شورای شهر و بخش خصوصی حل و فصل کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: