کد خبر: 3998881
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۵
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه حداقل ۸۳ درصد از مردم باید به سرعت واکسینه شوند، از دریافت واکسیناسیون افراد ۶۵ تا ۷۰ سال در استان فارس به ۹/۸۹ درصد خبر داد.

به گزارش ایکنا از فارس، سیدروح‌الله حسینی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز امروز، 29 شهریورماه در استودیو سلامت فارس از دریافت واکسیناسیون افراد ۶۵ تا ۷۰ سال در استان فارس به ۹/۸۹ درصد خبر داد.

وی با بیان اینکه تا کنون، یک میلیون و ۹۹۸ هزار و ۲۴۸ دوز نوبت اول و ۸۱۴ هزار و ۱۰۱ دوز نوبت دوم واکسن علیه کروناویروس در مراکز واکسیناسیون به مردم استان فارس تزریق شده است، افزود: مجموع تعداد دوز تزریق شده واکسن کرونا تا کنون در فارس به دو میلیون و ۸۱۲ هزار و ۳۴۹ دوز رسید.

حسینی اظهار کرد: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، در مجموع بیش از یک میلیون و ۴۹۴ هزار و ۸۹۶ مورد تست تشخیصی شامل تست مولکولی یا PCR و تست سریع در فارس انجام شده که از این تعداد یک میلیون و ۳۱۶ هزار و ۱۱۰ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده و با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۳۹۶ هزار و ۱۲ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد: همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۱۷۸ هزار و ۷۸۶ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۳۹ هزار و ۳۹۲ بیمار مثبت شناسایی شده و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۴۳۵ هزار و ۴۰۴ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

وی در ادامه از بهبودی ۳۸۲ هزار و ۸۴۶ نفر از ابتدای شیوع بیماری تاکنون خبر داد که از بیمارستان‌ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده‌اند.

حسینی با ابراز تأسف از جان‌باختن هفت هم‌استانی دیگر طی شبانه‌روز گذشته در اثر بیماری کووید ۱۹، مجموع جان‌باختگان ناشی از این بیماری از ابتدای شیوع تاکنون را ۶ هزار و ۵۴۸ نفر عنوان کرد و افزود: پس از چند ماه شاهد کاهش میزان مرگ و میر ناشی از کروناویروس بودیم که این امر نشانگر تاثیر واکسیناسیون علیه کروناویروس بوده است.

وی با اعلام بستری ۲۸۷ بیمار جدید مبتلا یا مشکوک به علائم کروناویروس در بیمارستان‌های استان در شبانه‌روز گذشته، مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم کروناویروس که در بیمارستان‌های استان بستری هستند را 2 هزار و 445 نفر اعلام کرد که از این تعداد ۲۷۲ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: طبق محاسبات متخصصان اپیدمیولوژی، برای کاهش زنجیره انتقال بیماری کووید۱۹ و ایمن‌سازی جامعه در برابر این بیماری، باید حداقل ۸۳ درصد از جامعه علیه این ویروس واکسینه شوند که این هدف در برخی از گروه‌های سنی در استان فارس محقق شده است، اما در بسیاری از گروه‌های سنی هنوز تا رسیدن به این هدف فاصله داریم که ضرورت دارد افراد نوبت واکسن خود را به تعویق نیاندازند.

وی بیان کرد: در گروه سنی افراد بالای ۸۵ سال در استان، ۹/۶۵ درصد از افراد علیه کرونا ویروس واکسینه شده‌اند که این درصد در افراد گروه سنی بین ۸۰ تا ۸۵ سال به ۵/۷۹ درصد؛ افراد ۷۵ تا ۸۰ سال به ۶/۸۴ درصد؛ افراد ۷۰ تا ۷۵ سال به ۷/۸۸ درصد؛ افراد ۶۵ تا ۷۰ سال به ۹/۸۹ درصد؛ افراد ۶۰ تا ۶۵ سال به ۸۸ درصد؛ افراد ۵۵ تا ۶۰سال به ۵/۸۳ درصد؛ افراد ۵۰ تا ۵۵ سال به ۱/۷۴ درصد؛ افراد ۴۵ تا ۵۰ سال به ۳/۶۴درصد؛ افراد ۴۰ تا ۴۵ سال به ۶/۵۶ درصد؛ افراد ۳۵ تا ۴۰ سال به ۷/۵۱ درصد؛ افراد ۳۰ تا ۳۵ سال به ۷/۴۶ درصد؛ افراد ۲۵ تا ۳۰ سال به ۱/۴۴درصد؛ افراد ۲۰ تا ۲۵ سال به ۸/۴۷ درصد و افراد ۱۸ تا ۱۹ سال ۶/۴۱ درصد رسیده است.

حسینی از مردم استان خواست تا واکسیناسیون خود را به تاخیر نیندازند و با کمک به کادر درمان، به سرعت انجام واکسیناسیون تا رسیدن به درصد مورد نیاز برای ایجاد ایمنی جمعی بیافزایند.

وی با اشاره به اینکه درصدهای ذکر شده مربوط به دوز اول واکسیناسیون است و همه افرادی که واکسن دوز اول را دریافت کرده‌اند، باید برای دریافت واکسن دوز دوم نیز اقدام کنند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز توصیه کرد: شهروندان به جای در نظر گرفتن نوع خاصی از واکسن، برای ایمنی خود در برابر این بیماری اقدام کرده؛ چرا که اولویت مهم برای کشور، واکسیناسیون سریع و عمومی و پیروزی بر علیه این ویروس منحوس است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: