کد خبر: 3968997
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۴
عضو كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه تلاش مجلس، حمایت از معیشت مردم، کاهش تبعیض و عدالت و شفافیت انضباط مالی است، گفت: در همین راستا سلامت خانواده، لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملی از جمله کار مجلس یازدهم بوده است.

به گزارش ایكنا از فارس، ابراهیم عزیزی، نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس امروز، 13 اردیبهشت‌ماه در نشست جمعی از گروه‌های جهادی استان فارس گفت: مجموعه نیروهای انقلاب در ارائه گزارش ضعیف هستند؛ موضوع حاشیه‌نشینی، کسب و کار، بیکاری و.... مجلس شورای اسلامی قوانینی در دست کار و بررسی دارد که اگر این‌ها مصوب شود، حرکت مجلس به این سمت سوق می‌گیرد.

وی افزود: تلاش مجلس، حمایت از معیشت مردم، کاهش تبعیض و عدالت و شفافیت انضباط مالی است؛ در همین راستا در ساختار بودجه سلامت خانواده، لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملی در دستور کار قرار گرفت.

عزیزی با بیان اینکه الزام دولت به پرداخت یارانه‌ها از دیگر کارهای این دوره از مجلس است، تصریح کرد: 7 میلیون نفر از سهام عدالت محروم شده بودند و مجلس یازدهم مصوب کرد تا ثبت نام کنند.

تخصیص 13 هزار میلیارد جهت اشتغال سرپرستان خانوار، رایگان شدن برق و گاز  و آب محرومان، اختصاص 150 هزار میلیارد تومان برای کارگران و گروه‌های مختلف اجتماعی که حقوقشان متزلزل و آسیب دیده بودند، اختصاص 2 هزار میلیارد تومان برای انتقال گاز به مناطق محروم، کاهش 30 درصدی سقف حقوق مدیران، مالیات بر خودروهای لوکس، ویلاهای بالای 10 میلیارد، لغو معافیت مالیاتی سلربیتی‌ها، کاهش 20 درصدی سهم مالیاتی تولیدی‌ها؛ تقویت بیمه محصولات کشاورزی، قیر رایگان برای راه‌های روستایی از محل تبصره 16، 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات کم سود برای راه‌اندازی تولیدی، 35نعقاد تفاهم‌نامه با یك‌هزار میلیارد تومان برای اشتغال بین بسیج سازندگی، ستاد اجرایی، کمیته امداد و بنیاد مستضعفان، از جمله مصوبات مجالس یازدهم است که عزیزی به آن‌ها اشاره کرد.

وی با بیان اینکه حاشیه‌نشینی در شهرها و روستاها هیچ متولی ندارد و باعث مشکلاتی برای شهرها و حتی روستاهای حاشیه شهرهای بزرگ شده‌اند، گفت: باید مشکلات روستاها و اشتغال روستا را حل کنیم تا بتوانیم مهاجرت را کم کنیم و حاشیه‌نشینی کمتر شود.

جایگاه بسیج در انقلاب و بین مردم

در ادامه حجت‌الله فیروزی، نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی گفت: جایگاهی که بسیج در انقلاب و بین مردم ما دارد، جایگاهی بسیار بالا است و طبیعی است که ما می‌خواهیم این جایگاه بماند؛ در این راه، بخشی به قوانین و اقداماتی است که انجام شده و باید انجام شود تا باعث تقویت بسیج شود، و بخشی به عملکرد مجموعه و خود دوستان برمی‌گردد که خودشان را چگونه تعریف کنند.

وی با بیان اینکه اگر مشکلی که برای ما پیش بیاید، به سپاه وصل می شویم؛ تصریح کرد: اگر ساختار گروه‌های جهادی در دل سپاه و بسیج تعریف نشود، همین مشکلات وجود دارد و ادامه خواهد داشت و چه بسار بیشتر هم بشود.

به گفته فیروزی، قرارگاه خاتم مجوزی دارد که در شعاع 70 کیلومتری پروژه‌ها، خدمات محرومیت‌زدایی ارائه بدهد و با این موضوع، می‌توان یک تفاهم‌نامه در سپاه، بین قرارگاه خاتم و بسیج سازندگی امضا شود و این مأموریت‌ها به گروه‌های جهادی داده شود.

روح‌الله نجابت، دیگر نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی هم در ادامه جهادگران را کف میدان کار و مطالبه‌گر دانست و گفت: از مجموع صحبت‌های مطرح شده، من این‌گونه برداشت می‌کنم که جهادگران دارند کار خودشان را وسط میدان انجام می‌دهند.

توانمندسازی اقتصادی گروه‌های جهادی

عقیل فیاضی، مسئول گروه جهادی حرکت‌المحرومین گفت: توانمندسازی اقتصادی گروه‌های جهادی و هدایت تسهیلات و حمایت‌های مالی به سمت این گروه لازم است.

وی با بیان اینکه در شیراز 25 گروه وجود دارد که به‌صورت پایلوت فعالیت خود را شروع کرده‌اند، پس با رویکرد خوب به این گروه‌ها کمک کنیم و به سمت حرکت جدید در استان رویم، مشکل اقتصادی را مشکل اساسی این گروه‌ها دانست و افزود: قبل از شروع کسب و کار، مجوز گرفتن‌ها باعث شده بچه‌های جهادی دچار دردسر بشوند و قوانین، باعث شده بحث مجوز، سخت و نشدنی باشد. گرفتن مجوز حدود 40 روز طول می‌کشد؛ ما نیاز داریم که مجلس در حوزه مجوزها قوانین را تسهیل کند و فعالیت ستاد جهش تولید و اتفاقات باید در میدان هم دیده شود.

فیاضی تأکید کرد: شفاف‌سازی نحوه دسترسی به تسهیلات به گروه‌های جهادی از دیگر خواسته‌های ماست و همه دستگاه‌ها باید از برکت تا بنیاد مستضعفان و.... باید وقتی به گروه‌های جهادی کمک می‌کنند، از معافیت‌های مالیاتی برخوردار شوند و نیز در بیمه هم یک کمکی به خدمت آن‌ها بشود.

مردم گله‌مند هستند

نجمه اشرفی، نماینده گروه جهادی نادیان هم گفت: مردم از شنیده نشدن و دیده نشدن در بین مسئولان ناراضی هستند. مردم گله‌مند هستند، اما گلایه نمی‌کنند و به خاطر یک تصمیم نادرست و یا تاخیر ناراضی‌اند، اما همین مردم، راهکار هم دارند.

به گفته اشرفی، قانون کاهش مجازات مواد مخدر که در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و این اثر کاهش مجازات را در محلات و حاشیه شهر می‌توان دید و ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌گوید ما ظرفیت آن را نداریم که جمع کنیم.

وی ادامه داد: عضوگیری قاچاقچیان خرد و درشت در بین افراد با سن‌های پایین و بالا با چشم مسلح قابل دیدن است. امروز به جای اردوگاه ماده 16 به اردوگاه ماده 44 هم قانون حمایت زن سرپرست خانوار و کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست و خلأهای قانونی که نهادها انجام نمی‌دهند، باید مورد بررسی قرار گیرد و بچه‌های جهادی آمادگی پژوهش در این حوزه‌ها را دارند.

استفاده از ظرفیت گروه‌های جهادی

حجت‌الاسلام ایمنی، از گروه جهادی شهید مسرور هم در ادامه گفت: گروه‌های جهادی تا الان اگر مفید بودند که بودند؛ شما ایران را در کرونا بدون جهادی تصور کنید، هر کجا مشکلی ایجاد شد، وارد شدند و اگر مؤثر بودند، پس در سطح کلان کشور و در سطح وزارت، باید خیلی بیشتر از این از ظرفیت گروه‌های جهادی استفاده شود تا شاهد تأثیرات بلندمدت آن‌ هم باشیم.

به گفته ایمنی، اداره‌های اجرایی استان فارس و کشور، کف میدان گروه‌های جهادی را می‌خواهند؛ چون کم خرج و پرخروج هستند؛ ولی در تصمیم مدیریتی، این گروه‌‌ها هیچ جایگاهی ندارند و کف میدان‌ترین گروه‌ها هستند و از مهارت‌ها و مشکلات، بیشتر از همه باخبر هستند.

مظفر حیدری، نماینده گروه جهادی راه سرخ هم گفت: دید عملگی نسبت به گروه‌های جهادی وجود دارد، واگرچه یک ید اجرایی برای ستاد مدیریت بحران کشور هستند. ما می‌رویم کار می‌کنیم و بر می‌گردیم پس در ستاد مدیریت بحران باید بسیج سازندگی جایگاه داشته باشد.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در سال 94 که فرمودند خرمشهر ها در پیش است، تصریح کرد: گروه‌های جهادی در تمام مشکلات به صورت جهادی ورود کردند اما به نظرم مدیریت آنچنانی بر گروه‌ها وجود ندارد. یک نهاد حکومتی باید بیاید و این گروه‌ها را حمایت کند.

ضرورت بیمه گروه‌های جهادی

طاهری، از گروه جهادی امام حسین(ع) هم در ادامه این جلسه گفت: گروه‌های جهادی و بسیج همواره در سفرهای سخت در راستای محرومیت‌زدایی هستند و این موضوع، بیمه را برای گروه‌های جهادی ضروری کرده‌ است.

به گفته وی، اشتغال‌زایی در راستای مسائل عمرانی و صنایع دستی گروه‌های جهادی وارد شده است که مجلس شورای اسلامی باید در راستای حمایت از این گروه‌ها، مصوبات و قوانینی تصویب کند.

حجت‌الاسلام درستکار، نماینده گروه جهادی جهادگران انقلابی فسا و دبیر مجمع جهادی استان فارس هم در ادامه این صحبت‌ها گفت: زمانی که برخی مسئولین از کرونا فرار می‌کردند، گروه‌های جهادی در بین مردم و برای مقابله با مبارزه با کرونا بودند.

وی تصریح كرد: استفاده از ظرفیت جهادگران با توان علمی و نخبه، در کادر اداری جمهوری اسلامی، شناسنامه حقوقی شهدا و جانبازان جهادگر به قانون تبدیل شود.

واگذاری پروژه‌های محرومیت‌زدایی به گروه‌های جهادی محرومیت‌زدا، و واگذاری املاک تملیکی قاچاق به گروه‌های جهادی جهت محرومیت‌زدایی استان، از دیگر خواسته‌های نماینده گروه جهادی جهادگران انقلابی فسا بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: