کد خبر: 3963092
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۷
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی شیراز با اشاره به وضعیت قرمز دو سوم شهرستان‌های استان فارس، اسامی این شهرستان‌ها را اعلام كرد.

به گزارش ایكنا از فارس، عبدالرسول همتی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی شیراز امروز، 18 فروردین‌ماه در استودیو سلامت فارس، گفت: هم‌اكنون شهرستان‌های شیراز، زرقان، بیضا، سپیدان، کازرون، کوهچنار، ممسنی، داراب، ارسنجان، آباده، اقلید، خرمبید، مرودشت، کوار، جهرم، خَفر، فراشبند، اِوَز، گِراش، لارستان، زرین دشت، فیروزآباد و فسا در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند.

وی با بیان اینكه سایر شهرستان‌های فارس نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند، افزود: در حال حاضر شهرستانی با وضعیت زرد در استان نداریم و تعداد شهرستان‌های با وضعیت قرمز به سرعت در حال افزایش است.

همتی بیان كرد: از ابتدای شیوع بیماری کووید ۱۹ تاکنون، ۷۱۹ هزار و ۷۷۰ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۱۹۷ هزار و ۲۴۳ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است؛ همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون، ۷۴ هزار و ۴۶۵ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد هشت هزار و ۳۴۶ بیمار مثبت شناسایی شده و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۲۰۵ هزار و ۵۸۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی شیراز با اعلام جان‌باختن ۲۰ هم‌استانی دیگر در اثر این بیماری طی دو روز گذشته تاکنون، اضافه کرد: مجموع جان‌باختگان ناشی از کووید ۱۹ در فارس از ابتدای شیوع بیماری تاکنون سه هزار و ۴۵۰ نفر است. 

وی همچنین از بهبودی ۱۸۴ هزار و ۴۷۲ نفر از ابتدا تاکنون خبر داد که از بیمارستان ‌ا ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده‌اند.

همتی در ادامه سخنان خود گفت: تنها در 24 ساعت گذشته ۳۰۷ بیمار در بخش‌های کرونا بیمارستان‌های فارس بستری شده‌اند و این آمار بالایی است و در طول بحران کروناویروس تاکنون چنین رقم بستری در یک روز ثبت نشده است.

وی مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم‌اکنون در بیمارستان‌های استان بستری هستند را ۱۵۰۷ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۱۷۴ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

همتی با ابراز نگرانی از وضعیت کرونا در استان، از ارائه پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای تمامی فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و خدماتی از سوی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز به ستاد استانی مدیریت کرونا خبر داد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی شیراز گفت: شیوع کرونا جهش یافته موسوم به کرونا انگلیسی که قابلیت سرایت شدیدتری دارد در کشور و استان غالب است؛ مراجعه سرپایی روزانه حدود سه هزار نفر به مراکز درمانی و بستری روزانه حدود ۳۰۰ بیمار در بیمارستان‌ها، نشان دهنده وضعیت کنونی بیماری کووید ۱۹ در استان است، بنابراین ضروری است هم‌استانی‌ها با استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، بیشتر از گذشته با مجموعه سلامت همکاری کنند تا بتوانیم از این وضعیت به سلامت عبور کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: