کد خبر: 3954731
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۲
فعالیت كارشناسان بهداشت محیط و فعالیت‌‌های آنان در این عرصه نقش بسیار مؤثری در پیشگیری از شیوع كرونا دارد به‌طوری كه این فعالیت‌ها موجب شده نه تنها بستر مناسبی را برای رونق چرخه اقتصاد کشور میسر کرده است، بلکه از بار جانی و مالی و فشار مضاعف بر کادر درمان و بیمارستان‌های کشور نیز کاسته است.

به گزارش ایكنا از فارس، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شیراز، عبدالرسول همتی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی شیراز امروز، 29 بهمن‌ماه با بیان اینكه کارشناسان بهداشت محیط در کنترل پاندمی کرونا و مقابله با کووید-۱۹ نقش پر رنگ و مؤثری داشته‌اند، گفت: در این پاندمی، کارشناسان بهداشت محیط و بازرسان این حوزه با تلاش شبانه‌‌روزی و با هدف تأمین، حفظ و ارتقای سلامت مردم‌ در عرصه‌های مختلف زندگی، نقش بسیار چشم‌گیری ایفا کرده‌اند.

وی افزود: تلاش شبانه‌روزی و خستگی‌ناپذیر بازرسان بهداشت محیط برای مقابله با موج‌های بیماری که با تشدید نظارت‌ها و اقدامات قانونی برای بازگشایی تدریجی اماکن و مراکز تجاری، بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، نظارت بر برگزاری آزمون‌های کنکور سراسری، نظارت بر مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) و بسیاری موارد دیگر همراه بوده است، خدمت بسیار موثری را برای کنترل شیوع کووید-۱۹ فراهم کرده و نه تنها بستر مناسبی را برای رونق چرخه اقتصاد کشور میسر کرده است، بلکه از بار جانی و مالی و فشار مضاعف بر کادر درمان و بیمارستان‌های کشور نیز کاسته است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی شیراز ادامه داد: از اقدامات مؤثر گروه سلامت محیط در دوره یک ساله پاندمی کووید ۱۹، می‌توان به انجام بیش از ۵۱۳ هزار و ۹۴۸ مورد بازرسی از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی اشاره کرد که منجر به تعطیلی هزار و ۷۷۱ واحد صنفی متخلف در این مدت شد.

همتی گفت: علاوه بر بازرسی و تشدید نظارت، نظارت بر دفن بهداشتی اجساد مشکوک و مبتلا به کووید ۱۹ به عهده همکاران بهداشت محیط بوده و تاکنون تمامی متوفیان ناشی از ابتلا به این بیماری با نظارت مستقیم بازرسان بهداشت محیط دفن شده‌اند.

وی بیان كرد: از دیگر اقدامات این گروه، حضور فعال در هزار و ۶۴۴ ماموریت تیم واکنش سریع، توزیع و نصب پوسترهای آموزشی در سطح عرضه، آموزش رعایت بهداشت فردی به گروه‌های هدف، نظارت بر نام نویسی اصناف در سامانه سلامت و دریافت کد QR است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی شیراز ادامه داد: محافظت از سلامت کارکنان درمانی شامل پزشکان و پرستاران با انجام اقدامات پیشگیرانه از انتشار آلودگی در مراکز درمانی از دیگر خدمات گروه بهداشت محیط دانشگاه بوده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: