کد خبر: 3931362
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲
هفته نخست آبان هر سال به‌عنوان «هفته ملی پیشگیری از مسمومیت‌ها» نامگذاری شده است. به‌همین منظور نكاتی درباره پیشگیری از مسمومیت دارویی به نقل از معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی شیراز در این مطلب می‌خوانیم.

داروها در کنار تأثیر معجزه‌آسای خود در تأمین سلامت انسان یکی از خطرناک‌ترین عوامل بروز مسمومیت در خانواده‌ها محسوب می‌شوند، عدم توجه به میزان مصرف، موارد مصرف و نحوه مصرف داروها در سال‌های اخیر موجب شده است تا تمام بیمارستان‌های کشور از جمله بیمارستان‌های استان فارس با موج قابل توجهی از مراجعه‌کنندگان با مسمومیت‌های مختلف دارویی رو‌به رو باشند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشتر از ۵۶ درصد از مسمومیت‌های به وجود آمده، مسمومیت دارویی هستند و از این تعداد ۷۰ تا ۸۰ درصد مسمومیت‌ها عمدی بوده است که به‌علت دسترسی به انواع و اقسام داروها در منازل و مصرف خودسرانه داروها به وجود می‌آید.

از بین داروهای موجود، بیشترین تعداد مسمومیت‌ها با داروهای خواب‌آور، مسکن‌ها و در فصل‌های خاص، قرص برنج و در نهایت داروهایی مانند «متادون» است که خانواده‌ها نه تنها از مصرف غیرمنطقی و خودسرانه هرگونه دارو باید اجتناب كنند، بلکه از انبار کردن داروها نیز باید خودداری شود.

هفته نخست آبان هر سال به‌عنوان «هفته ملی پیشگیری از مسمومیت‌ها» نامگذاری شده و در این هفته تلاش می‌شود با اطلاع‌رسانی دقیق و به موقع به وسیله همکاران اینجانب تا سرحد امکان از بروز مسمومیت‌ها، به ویژه مسمومیت‌های دارویی پیشگیری گردد.

هم‌استانی‌های محترم می‌توانند برای دریافت پاسخ هرگونه پرسش در مورد مسمومیت‌های دارویی، موارد مصرف دارو، عوارض جانبی و یا پرسش‌هایی از این دست با شماره تلفن‌های ۱۹۰ و ۳۲۳۳۱۰۱۷ مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز تماس حاصل فرمایند.

محمدرضا حیدری، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: