کد خبر: 3887464
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۲
در شرایط شیوع كرونا انجام شد؛
رئیس اداره بازرسی کار اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس از اجرای طرح ضربتی صیانت از كارگران و سرمایه كارفرمایان استان در شرایط شیوع كرونا خبر داد.

به گزارش ایكنا از فارس، حمیدرضا شیرزاده، رئیس اداره بازرسی کار اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس عصر چهارشنبه، 6 فروردین در جمع خبرنگاران با بیان اینكه به دنبال شیوع ویروس کرونا تصمیماتی جدی در ادار‌ه‌كل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس اخذ شد، گفت: اجرای طرح ضربتی صیانت از کارگران و سرمایه کارفرمایان توسط رؤسای ادارات شهرستان‌ها و با همراهی خوب و با ارزش بازرسان کار در کنار کارشناسان بهداشت حرفه‌ای شهرستان‌ها از جمله اقدامات این اداره‌كل در شرایط كنونی است.

وی با اشاره به لزوم تلاش بیش از پیش در راستای کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا نیز گفت: این اداره‌کل با اعزام بازرسان کار و کارشناسان بهداشت حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی به كارگاه‌های مختلف و همچنین با انجام مکاتبات و ارسال بروشورهای اطلاع‌رسانی در زمینه کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اقدامات ارزنده‌ای انجام داده است.

 شیرزاده افزود: همچنین در خصوص تهیه اقلام بهداشتی و ضدعفونی‌کننده برای کارگاه‌ها نیز سازمان با همراهی اداره بازرسی كار یكسری اقداماتی انجام داده است.

 وی ضمن تقدیر از کارفرمایان و کارگران به‌عنوان سرمایه‌های اصلی و منابع انسانی و مادی استان گفت: از کارفرمایان و کارگران مجدداً درخواست می‌كنیم تا در شرایط شیوع كرونا، موارد ایمنی و بهداشت كار را هر چه بیشتر رعایت كنند تا بتوانیم با این اقداماتی مسئولانه، جامعه كار و تولید استان را از آسیب‌های این بیماری مصون نگه داشت.

رئیس اداره بازرسی کار اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح فعالیت‌های این اداره در سال گذشته پرداخت و گفت: در سال گذشته 3 هزار و 977 پرونده در قالب ۱۸هزار و‌ ۲۳۱عنوان شغلی برای بررسی بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور و یك هزار و 333 بازرسی (موضوع مواد ٣ و٦  قانون مشاغل سخت و زیان‌آور) جهت بهسازی محیط کار و صیانت از نیروی انسانی در استان انجام شد.

شیرزاده یادآور شد: همچنین در سال ۹۸ و در راستای ارتقای ایمنی و بهداشت کارگاه‌ها ۲۵هزار مورد بازرسی کارگاهی انجام شد و در همین خصوص نیز امسال 269 کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار در استان تشکیل شده است.

وی افزود: به این ترتیب جمعاً تاکنون یك هزار و 193 كمیته حفاظت فنی و بهداشت کار در سطح استان  داریم که به کارفرمایان، سرپرستان و کارگران مشاوره ایمنی و بهداشت کار ارائه می‌دهند و در همین رابطه یك هزار و 339 جلسه با این کمیته‌ها در زمینه حفاظت و بهداشت کار برگزار شد که منجر به 6 هزار و 928 بررسی موردی شد.

شیرزاده بیان كرد: اجرای 868 بازرسی نظارتی بر مقاوله نامه کار کودکان در استان، بررسی ۷۵۵ نقشه ساختمانی در اجرای ماده ۸۷ قانون کار، انجام 2 هزار و 268 بازرسی منع اشتغال اتباع خارجی بدون جواز، برگزاری 9 هزار و 846 نفر ساعت آموزش به کارگران و 2 هزار و 201 نفر ساعت آموزش کارفرمایان با موضوع ایمنی کار از دیگر فعالیت‌های مؤثر در زمینه نظارت بر پیاده‌سازی مقررات قانون کار در استان است.

به گفته وی، بررسی و نظارت بر اجرای ۳۵۵ طرح طبقه‌بندی مشاغل، صدور ۸۹۱ مجوز تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران و ۷۵۰ گواهی مسئول ایمنی در قالب طرح خود بازرسی از دیگر گام‌های ارزنده اداره‌کل تعاون، کار و رفاه استان در حوزه بازرسی کار بوده است .

 رئیس اداره بازرسی کار اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس یادآور شد: خوشبختانه علاوه بر موارد فوق با اجرای طرح‌هایی مانند آموزش و ایمن‌سازی دیگ‌های بخار، جرثقیل‌ها، بالابرهای کشاورزی، ماشین‌آلات، معادن، جایگاه‌های سوخت، اصناف، ساختمان و همچنین در زمینه نظارت بر ایمنی کارگاه‌ها در کشور جایگاه بسیار خوبی را داریم .

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: