کد خبر: 3872944
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۴
گروه اجتماعی ـ نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس با بیان اینكه روش همه عقلا سؤال از اهل علم است، گفت: سؤال از اهل ذکر را باید ترویج دهیم تا در رابطه با مسایل دین و فرهنگ، مردم نگاهشان به جای دیگری جز اهل دین نباشد.

به گزارش ایكنا از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس امروز، 30 دی‌ماه در همایش منطقه‌ای ائمه جمعه اهل سنت جنوب كشور كه در شیراز برگزار شد، به تبیین نقش ائمه جمعه در تبیین دستاوردهای ۴۰ ساله نظام با نگاه ویژه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی پرداخت.
وی با اشاره به آیاتی از سوره مباره نحل بیان کرد: روش همه عقلا باید در جامعه ما که همان سئوال از اهل علم است، استمرار داشته باشد.
آیت‌الله دژكام افزود: سؤال از اهل ذکر را باید ترویج دهیم تا در رابطه با مسائل دین و فرهنگ، مردم نگاهشان به جای دیگری جز اهل دین نباشد.
امام جمعه شیراز بیان كرد: امروز نظام سلطه‌گر بین‌المللی به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کند تا مردم ما به جای مراجعه به اهل علم، نگاهشان به جای دیگری باشد.
وی با بیان اینکه آن‌ها مرجعیت برای خود درست کرده‌اند و از آن سوی آب‌ها در تلاشند تا فکر و اندیشه تزریق کنند، گفت: امروز در دانشگاه‌های آمریکا و اروپایی کرسی‌های شناخت دین اسلام می‌گذارند و دکتری می‌دهند و این به معنای حمله به مرجعیت اهل علم خودمان است، لذا نیاز است هر هم شیعه و هم سنی در درون کشور مرجعیت علمی پیدا کنند.
آیت‌الله دژكام با بیان اینکه امام خمینی خداشناسی را احیا کرد و ترویج داد و ما امروز در این بعد هم بدهکار امام(ره) هستیم، گفت: در شرایط حساسی به لحاظ تاریخی قرار گرفته‌ایم و امروز باید روی مشترکات مذاهب اسلامی برای عزت اسلام برنامه داشته باشیم.
وی با تاکید بر حفظ اتحاد و انسجام بین شیعه و سنی، گفت: باید این تمدن که با محوریت علما است را پیش ببریم و قواعدی تعریف کنیم تا در چارچوب آن‌ها با نگاه علمی نسبت به متون کتاب و سنت، مسائل را بین خودمان حل کنیم تا بیگانه بین ما جایی نداشته باشد.
نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس با تاکید بر اینکه باید بیشتر از قبل به ابزار علم و دانش مسلح شویم، گفت: بدون این دو حتی نمی‌توانیم ذهن افراد جامعه خود را هم پوشش دهیم.

نگاه به دانش طرفین اعمال شود
وی همچنین با بیان اینکه در ارتباط بین مذاهب باید نگاه به دانش طرفین اعمال شود، گفت: علمای ما نسبت به نظریات هم آشنایی عمیقی داشته‌اند و امروز هم نمی‌توانیم جهات علمی خود را نادیده بگیریم، چرا که جواب باید قانع کننده باشد.
آیت‌الله دژكام با تصریح اینکه الگوی تصمیم‌گیری اخلاقی در آمریکا تأثیر پذیرفته از مکتب حنفی است، گفت: اگر می‌خواهیم در تمدن‌سازی اسلامی کار کنیم، این مهم را باید مدنظر قرار دهیم.
وی با تاکید براینکه باید اطلاعات خوبی نسبت به تمدن‌های دیگر داشته باشیم و برای خود محدودیت قائل نشویم، اضافه کرد: متاسفانه بسیاری اوقات مشاهده شده با وجود اینکه مردم دل بسته دین هستند اما آگاهی کمی نسبت به مکتب اسلام دارند و این آگاهی به اندازه‌ای نیست که بتوان به آن افتخار کرد، در حالی که باید در رقابت با تمدن‌های رقیب اسلام، به دین خود افتخار کنیم.
امام جمعه شیراز ادامه داد: پس از افزایش آگاهی مردم نسبت به امور دینی، رشد جامعه با تفکر آغاز می‌شود و توقعمان این است که تفکر منجر به نوسازی اسلامی شود.

نوسازی اسلامی؛ نقطه قوت تمدن امروز
آیت‌الله دژکام تاکید کرد: نقطه قوت ما در رقابت با تمدن اروپایی، نوسازی اسلامی است، چرا که اروپا می‌خواهد تفکر را تعطیل کند و تمام تلاش آن‌ها در طول چهار و پنج قرن این بود که این مهم را تعطیل کنند، چون اگر تفکر کنند می‌دانند که دینشان باطل است، در حالی که در طول تاریخ و با گذشت زمان بر عکس آنها ما به حقانیت دینمان پی برده‌ایم.
نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس بیان کرد: مسلمانان در موضع قدرت قرار دارند و باید با اقتدار این موضع را نگهداری کنند و بگویند که حرف برای گفتن داریم.
وی گفت: ضمن احترام به همه تلاش‌هایی که تاکنون انجام شده اما آن را کافی نمی‌دانم و باید کسانی که دنیا را به کفر کشانده‌اند، به چالش بکشیم و میدان داری کنیم.
آیت‌الله دژکام در پایان سخنان خود به برگزاری این همایش اشاره و امیدواری کرد که این همایش خروجی خوبی برای امت اسلامی، کشور و منطقه داشته باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: