کد خبر: 3841242
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۲
گروه اجتماعی ـ هر ساله در روز تاسوعا دسته‌های سینه‌زنی و عزاداری کازرون به گلزار شهدای این شهرستان که جمعی از شهدای روز تاسوعا در دوران دفاع مقدس در آن آرمیده‌اند، می‌روند و به عزاداری یکپارچه و متحد می‌پردازند.

به گزارش ایکنا از فارس، محرم سال 1359 یعنی کمتر از دوماه از آغاز جنگ تحمیلی، نیروهای کازرونی به فرماندهی سردار شهید علی‌اکبر پیرویان هویزه را برای دفاع از شهر سوسنگرد ترک کردند و در هنگام ورود به سوسنگرد در نبردی حماسی در کنار نیروهایی از سوسنگرد و اهواز و تبریز توانستند سوسنگرد را نگه دارند.

اوج این نبرد در روز تاسوعا بود که شهید علی اکبر پیرویان و یازده تن از دیگر دلاورمردان کازرون با حب سیدالشهدا(ع) و یاران باوفایش، شربت شهادت نوشیدند.

شهید علی اکبر پیرویان و برخی از آن شهدا در گلزار شهدای بهشت زهرا در جوار عارف بالله شیخ امین‌الدین بلیانی کازرونی به خاک سپرده شدند.

از آن سال تا کنون هر سال در روز تاسوعا مردم ولایتمدار و شهیدپرور کازرون برای تجدید پیمان با آرمان‌های این شهدا که بر دیوار مقبره شهید پیرویان از گفتار او نقل شده است که به راستی صراط مستقیم همانا خط امام است و بقیه باطل‌اند، گروه گروه و هیئت هیئت به این گلزار شهدا می‌آیند و پس از برگزاری آیین سوگواری در میدانگاه ورودی بر مزار این شهدا ادای احترام و تجدید پیمان می‌کنند.

امسال نیز همچون سالیان گذشته هیئات عزاداری کازرون امروز، 18 شهریورماه مصادف با تاسوعا در این گلزار شهدا در سوگ سید شهیدان بر سر و سینه زدند.

هرچند در این سالها تغییر گلزار شهدا از حالت سنتی، باعث شده است تا به دلیل کمبود فضای ایجاد شده در طراحی نوین، سوگواران حسینی با مشکلاتی روبه‌رو شوند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: