کد خبر: 4225800
تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۹

اجرای 23 طرح حفاظتی و مرمتی در تخت جمشید

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان فارس از اجرای ۲۳ طرح حفاظت، مرمت و زیرساخت‌ها در مجموعه جهانی تخت جمشید خبر داد و گفت: این طرح‌های شاخص با اعتباری بالغ‌ بر یک‌ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال انجام می‌شود.

تخت جمشیدبه گزارش ایکنا از فارس، محمد ثابت‌اقلیدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان فارس امروز، 19 تیرماه در نشست این سازمان از اجرای ۲۳ طرح حفاظت، مرمت و زیرساخت‌ها در مجموعه جهانی تخت جمشید خبر داد و گفت: این طرح‌های شاخص با اعتباری بالغ‌ بر یک‌ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال انجام می‌شود.

وی گفت: در آیینی که با حضور ضرغامی، وزير میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی برگزار شد این طرح‌ها رونمایی شد و هم‌اکنون به مرحله اجرا رسیده است.

ثابت‌اقلیدی در خصوص این طرح‌ها گفت: طرح توسعه و راه‌اندازی موزه تخت جمشید، طرح جامع حفاظت الکترونیک، روشنایی و نورپردازی تخت جمشید، بهسازی و نوسازی سرویس‌های بهداشتی، ساماندهی مجموعه برزن جنوبی تا آرامگاه داریوش سوم، مطالعات و بررسی فرونشست‌های نقش رستم، زه‌کشی و شیب‌بندی، ایجاد بولوار در مسیر محور تخت جمشید، احیای چاه جنگل از جمله این طرح‌های شاخص است.

وی ادامه داد: همچنین ساماندهی ساختمان خدمات نقش رستم، ساماندهی مسیر و محوطه ورودی نقش رستم، طرح ایجاد ساختمان خدمات پارسه، ساماندهی محورهای ورودی حدفاصل گیت ورودی تا پلکان اصلی و میدان ملل تا میدان ثبت جهانی، طراحی و مناسب‌سازی مسیر بازدید معلولان، ساماندهی مسیر دسترسی به محوطه دروازه شهر پارسه، ساماندهی و بهسازی کف‌پوش‌های چوبی مجموعه تخت جمشید، ساماندهی کاخ‌های تخت جمشید، نقش رستم، نقش رجب و شهر پارسه ازجمله این طرح‌هاست.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان فارس، ساماندهی محور ورودی تخت جمشید، حفاظت و مرمت دیوار شمالی تختگاه، برنامه حفاظت اضطراری در تخت جمشید، حفاظت و مرمت دروازه شمال غربی کاخ صد ستون و ته‌ستون‌های کاخ آپادانا، حفاظت و مرمت بلوک سنگی سقف و ساماندهی سنگ‌های کف آبراهه‌ ایوان شرقی کاخ آپادانا و طراحی و اجرای آزمونه زیرستون شیر واقع در ایوان شرقی کاخ آپادانا را از دیگر طرح‌هایی برشمرد که در این مجموعه جهانی اجرا خواهد شد.

انتهای پیام
captcha