کد خبر: 4225608
تاریخ انتشار : ۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۳
عضو جامعه اساتید حوزه‌های علمیه فارس:

نهضت امام حسین(ع) جامعه اسلامی را به جلو سوق می‌دهد

حجت‌الاسلام والمسلمین امین رصاف قیام امام حسین(ع) را یک حرکت سیاسی دانست و گفت: نهضت امام حسین(ع) جامعه اسلامی را به جلو سوق می‌دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین امین رصاف، عضو جامعه اساتید حوزه‌های علمیه فارسحجت‌الاسلام والمسلمین امین رصاف، عضو جامعه اساتید حوزه‌های علمیه فارس در گفت‌وگو با ایکنا از فارس، با اشاره به فلسفه قیام امام حسین(ع) گفت: اساسا حرکت سیدالشهدا(ع) یک حرکت و قیام در راه خدا و برای مبارزه با ظلم، فساد و بی‌عدالتی بود.

وی با تأکید بر اینکه قیام امام حسین(ع) یک حرکت سیاسی بود، افزود: اینکه عده‌ای می‌گویند امام حسین(ع) و عاشورا را سیاسی نکنید، نشان‌دهنده این است که آن حضرت را نشناختند و متوجه نیستند قیام امام حسین(ع) برای چه بود.

رصاف افزود: روز دوم محرم، حر با اصحابش پشت سر امام حسین(ع) نماز خواند، دشمنان در نماز با امام مشکلی نداشتند مشکل اصلی سیاست بود. با سیدالشهدای غیرسیاسی کسی کاری ندارد.

وی با بیان اینکه دشمن می‌خواهد امام حسین(ع) را از ما بگیرد که نتوانیم از حرکت سیاسی ایشان درس بگیریم، گفت: همه عظمت اسلام این است که نهضت امام حسین(ع) جامعه را به سمت سعادت و پیشرفت می‌راند.

رصاف به تأثیر توجه به مسئله ظهور هم اشاره کرد و افزود: مسئله ظهور و فرج امام زمان(عج)، انسان را به آینده امیدوار می‌کند، بنابراین دشمنان سعی دارند این موارد یعنی هم نهضت امام حسین(ع) و هم توجه به مسئله ظهور را از ملت ما دور کنند.

رئیس اسبق نهاد نمایندگی ولی فقیه در استان فارس در رابطه با آداب و رسوم‌ مختلف در ماه محرم گفت: بعضی آداب و رسوم ماه محرم زیباست همانند اطعامی که برای سوگواری سیدالشهدا(ع) داده می‌شود یا حرکت دسته‌های عزاداری که هیئت‌های مذهبی دنبال می‌کنند.

مدرس سطوح عالی حوزه علمیه قم بیان کرد: برخی برنامه‌های زیبا و ماندگار از گذشته به جا مانده است و برخی رسوم مثل قمه‌زنی خرافات است و نباید حفظ شوند. امروزه برنامه‌های هیئت‌ها به‌صورت نشسته رونق گرفته است، اما نباید برنامه دسته‌روی هیئت‌های مذهبی متوقف و کم‌رونق شود. نباید در این مورد کوتاهی کرد، مسئله عاشورا باید با سر و صدا باشد.

انتهای پیام
captcha