کد خبر: 4225477
تاریخ انتشار : ۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۹

زبان گویای مکتب حسینی در سطح بین‌المللی باشیم

نماینده ولی فقیه در استان فارس، پرنفوذترین پیام شیعی را نهضت امام حسین(ع) دانست و از طلاب حوزه‌های علمیه خواست تا با فراگیری زبان‌های مختلف، زبان گویای مکتب حسینی در سطح بین‌الملل باشند.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارسبه گزارش ایکنا از فارس،‌ آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس امروز، 17 تیرماه در مراسم افتتاحیه اولین مدرسه رسمی زبان و مهارت‌های بین‌المللی حوزه علمیه فارس گفت: حرکت رو به جلوی ملت و کشور اسلامی ما در جهات مختلف به صورت مستمر ادامه دارد و امروز شاهد راه‌اندازی مدرسه زبان و مهارت‌های بین‌المللی حوزه علمیه فارس هستیم.

وی افزود: در شیراز مدرسه‌ای با تاریخ بیش از ۷۰۰ سال داریم و در شهرهای استان فارس نیز همین‌گونه است و مدرسه سعیدیه ارسنجان یا مدرسه زمانیه جهرم با تاریخ بیش از ۴۰۰ سال وجود دارند اما به یاد داریم روزی که مدرسه‌های عموم شهرهای ما از جمله شیراز تعطیل بودند.

امام جمعه شیراز ادامه داد: در سال ۵۷ همه مدارس علمیه تعطیل شده بود و کسی به عنوان حوزه و طلبه وجود نداشت و الحمدالله تحولات خوب پس از انقلاب اسلامی کار ما را به اینجا رسانده است که یک جمع بانشاط جوان حوزوی در مدرسه خاتم هستند و مدرسه بین‌المللی خود را افتتاح کردند و قدم در راه تبلیغ در سطح بین‌الملل گذاشتند.

وی با بیان اینکه اگر مهارت انتقال پیام‌های تأثیرگذار در فرهنگ و معارف اسلامی را پیدا کنیم، دنیا استقبال خوبی از این پیام‌ها خواهد کرد، افزود: همان‌طور که در احادیث اهل بیت(ع) داریم که فرمودند حرف ما را به مردم برسانید که اگر مردم بدانند حرف اهل بیت(ع) چیست، همراهی و تبعیت می‌کنند، اما در این جهت ضعیف بودیم و نظام جمهوری اسلامی این زمینه‌ها را فراهم می‌کند.

آیت‌الله دژکام اظهار کرد: گاهی جوان‌ترهایی که تقید دینی آن‌ها مایه امیدواری است یک صحنه می‌بینند که خلافی رخ داده است و مطمئنا باید جلوی آن گرفته شود اما طوری صحبت می‌کنند که گویی هیچ کاری انجام نشده است. در صورتی که پس از انقلاب کار بزرگی در کشور انجام شده و شیطان ضربه خورده است و تلاش می‌کند تا مردم و کشور ما را درگیر کند تا ناامید شویم.

وی تأکید کرد: مسلما ایرانی‌ها این مسیری را که شروع کرده‌ایم به حسب وعده الهی و وعده پیامبر گرامی(ص) ادامه می‌دهند و به مقصد می‌رسانند و این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان فارس فرا رسیدن ایام سوگواری اهل بیت(ع) را یادآور شد و افزود: در این ایام عزای امام حسین(ع) که شاید پرنفوذترین پیام شیعی هم بحث نهضت امام حسین(ع) است، توسلات خود را به حضرت داشته باشیم تا کمک‌رسانمان باشد. باید زبان گویایی در سطح بین‌الملل مکتب امام حسین(ع) باشیم.

آیت‌الله دژکام از طلاب مدرسه رسمی زبان و مهارت‌های بین‌المللی حوزه علمیه فارس خواست که زبانشان در اوج باشد و سپس افزود: اگر امروز روی فارسی‌سرایی و فارسی‌گویی کار نکنید خیانت است. امروز در مدارس و دانشگاه‌های هند زبان فارسی به عنوان زبان دوم قابل انتخاب است یا در لبنان کتاب به زبان فارسی می‌نویسند و نام آن را شیراز می‌گذارند.  

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: گفتار سعدی تراز سخن فارسی است و از نظر محتوا هم گنجینه قرآن و احادیث را به همراه داریم؛ گرچه در یک دوره 300 ساله ما را زمین‌گیر کردند اما باید تلاش کنیم تا سخنان اهل بیت(ع) و آموزه‌های آنان را به گوش جهانیان برسانیم.

وی با یادآوری منویات رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب اظهار کرد: به فرموده معظم‌له باید جهان را آماده طلوع خورشید وجود امام زمان(عج) کنیم و این کار سربازان امام زمان(عج) است. اگر می‌گوییم درس بخوانید و زبان فرابگیرید و تهذیب داشته باشید برای همین است.

آیت‌الله دژکام با تصریح اینکه شیراز در سال حدود ۲۰۰ هزار نفر گردشگر غیر ایرانی دارد، از طلاب خواست تا زبان خارجی خود را تقویت کرده و با این گردشگران رابطه دوستی برای تبیین آموزه‌های اهل بیت(ع) برقرار کنند.

انتهای پیام
captcha