کد خبر: 4221446
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۴

رئیس جمهور باید توان تحقق برنامه‌ هفتم توسعه را داشته باشد

امام جمعه شیراز با اشاره به در پیش‌رو بودن انتخابات ریاست جمهور تأکید کرد: رئیس جمهور منتخب باید آگاه و پرتوان باشد و در راستای تحقق برنامه هفتم توسعه تلاش کند.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارسبه گزارش ایکنا از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس امروز، 25 خردادماه در خطبه‌های نماز جمعه شیراز به وصیت‌های امیرالمومنین (ع) اشاره کرد و گفت: وظیفه مسلم همه ما است که به یکدیگر یادآور شویم شیطان شبانه‌روز در کمین است که ما را فریب دهد. ما در معرض دشمنی هستیم که به چشم ظاهر او را نمی‌بینیم اما دائم درصدد فریب ما است پس  باید به صورت مستمر یاد خود بیاوریم که خدا را در نظر بگیریم. امیدواریم روز قیامت به برکت تقوا چیزی از بدی‌ها و سیاهی‌ها در نامه اعمال ما نباشد.

وی در ادامه با استفاده از جمله دیگری از حضرت علی(ع)، به مبحث انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: جامعه بدون رئیس نمی‌شود. رئیس جمهور ما شهید شد و در قانون اساسی نوشته شده که تا ۵۰ روز انتخابات انجام شود. اکنون می‌خواهیم رئیس جمهور انتخاب کنیم و باید ببینیم امروز کدام یک از این ۶ کاندیدا بیشتر از مستحق ریاست جمهوری است.

امام جمعه شیراز به بیان دو ویژگی منتخب مردم از دیدگاه امام اول شیعیان پرداخت و گفت: بعد از مسئله ایمان به خدای متعال که مسلما غیر از مومن انتخاب نمی‌کنیم، باید ببینیم بین مومنین چه کسی را باید انتخاب کنیم. حضرت علی(ع) فرموده‌اند: «کسی که وقتی مسئولیت بگیرد، قدرت این را داشته باشد که کار را جلو ببرد و مدیریت کند.» کشور را دست کسی ندهیم که نمی‌تواند. باید قوی‌ترین فرد برای اجرای منویات ملت که برخاسته از دین و اسلام است، انتخاب شود. امیرالمومنین(ع) در ادامه فرمود: « از همه آگاه‌تر را انتخاب کنیم.» آگاه‌تر نسبت به اینکه در کار حکومت باید چه‌کار کند.

آیت‌الله دژکام افزود:برنامه هفتم توسعه جمهوری اسلامی نوشته شده که 5 سال دوره اجرایی شدن این برنامه است و رئیس جمهوری که انتخاب می‌کنیم به دوره ۴ ساله این برنامه می‌خورد. بنابراین او باید بداند که این برنامه چیست و آیا توان اجرایی کردن آن را دارد یا خیر. در کشور ما برخی اوقات می‌گویند برنامه به چه درد می‌خورد؟ برنامه نوشته می‌شود که رئیس جمهور به عنوان رئیس اجرایی کشور پای آن بایستد و در پایان ۵ سال بتوان گفت اگر صد درصد آن اجرا نشد، لااقل تا ۹۰ درصد آم اجرایی شده است و این توقع ما از رئیس جمهور است.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور باید دغدغه اجرای برنامه‌ها را داشته باشد، گفت: ممکن است درباره برنامه خوب صحبت کنیم اما برای عملیاتی کردن آن توانایی نداشته باشیم. این کار بر روی دوش مردم است که هم باید برای انتخاب در صحنه حضور داشته باشیم و هم باید چنین آدمی را انتخاب کنیم تا در این ۴ سال پیش رو، کشور بیش از پیش رو به جلو حرکت کند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس به ۳ مورد مهم در برنامه هفتم توسعه اشاره کرد و گفت: اولین چیزی که در برنامه هفتم مشخص شده، رشد اقتصادی ۸ درصدی است. اگر این رشد اقتصادی محقق شود، یعنی دیگر بیکار نخواهیم داشت. دومین نکته این برنامه، نرخ تورم تک رقمی است. سوم هم در باب مسکن است که دغدغه بسیار زیادی برای مردم شده است. در این خصوص باید در طول برنامه، سالی یک میلیون مسکن جدید ساخته شود. کاندیداها مدنظر داشته باشند اگر نمی‌توانند چنین کارهایی انجام دهند، کنار بایستند و به فردی که توانایی دارد، کمک کنند.

آیت‌الله دژکام با تاکید بر اینکه وظیفه مردم این است که نسبت به این برنامه، هم مطلع و هم مطالبه‌گر باشند، یادآور شد: در پایان یک دوره ریاست جمهوری برای تشخیص اینکه او موفق بوده یا خیر، یک شاخص می‌خواهد و این برنامه شاخص به ملت می‌دهد. در این راستا روحانیت معظم خیلی خوب می‌توانند اقدام کنند. روحانیون طبق قانون روی منبر می‌توانند مطالبه کنند و این قانونی است که نوشته شده و مجلس رای داده است. مردم می‌گویند چرا روحانیون درد ما را نمی‌گویند؟ روحانیت که همیشه چراغ مردم برای پیشرفت بوده و هستند، می‌گویند طبق برنامه مطالبه می‌کنیم. آن چیزی که باید انجام دهیم و رئیس جمهور باید برای ما انجام دهد، واضح است و اینجا می‌توان صحبت کرد.

وی در خطبه دوم نیز به در پیش‌رو بودن روز عرفه و عید قربان اشاره کرد و گفت: در این ایام حجاج به صحرای عرفات می‌روند و خدا می‌داند در مکه چه خبر است. صحنه عرفات و مشعر و منا، صحنه‌هایی است که هر که مشرف شده، باز یک عطش فراوانی دارد برای اینکه دوباره برود و آن فضا را درک کند.

حج امسال رنگ و بوی برائت از صهیونیست داشته باشد

آیت‌الله دژکام در ادامه به جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی اشاره و اظهار کرد: بیش از ۳۸ هزار انسان فلسطینی به واسطه خودخواهی، تکبر و استکبار چند صهیونیست از خدا بی‌خبر در طول این چند ماه تکه تکه شدند. بنابراین حج امسال باید رنگ و بوی برائت بیشتری داشته باشد. خدا و پیامبر(ص) بَری از مشرکین هستند و ما امت اسلامی هم بری از مشرکین هستیم و ابراز انزجار خودمان را از رژیم سفاک و خونخوار صهیونیستی با صدای بلند به همه عالم اعلام می‌کنیم. البته باید تاسف بخوریم برای سران کشورهای اسلامی که خود را به خواب غفلت زده‌اند و می‌بینند که جلوی چشمانشان این‌گونه کودکان فلسطینی می‌سوزند و زیر بمب‌های فسفری جزغاله می‌شوند، اما باز آن‌ها در خیال آن هستند که عادی‌سازی روابط با رژیم غاصب داشته باشند.

امام جمعه شیراز تصریح کرد: تمام صهیونیست‌هایی که در اسرائیل غاصب جمع هستند بیش از ۵_۶ میلیون نفر نیستند. چه کسی گفته است آن‌ها حق دارند این ۲ میلیون نفر فلسطینی را آواره کنند؟ تمام ‌جمعیت یهود در دنیا بر اساس کتاب‌ها ۱۳ یا ۱۴ میلیون بیشتر نیست که بسیاری از آن‌ها هم مخالف صهیونیست‌ها هستند. حتی خاخام‌های یهود جمع شدند و گفتند مخالف این حکومت و صهیونیست هستند. رهبر معظم انقلاب فرمود لااقل نگذارید از کشور شما کمک برای صهیونیست‌ها برود. متاسفانه برای برائت هم موانع و محدودیت‌های ایجاد شد تا این اعلام برائت در صحنه حج کمرنگ باشد.

جلوه‌گر شکوه غدیر در شیراز باشیم

وی در ادامه اشاره‌ای هم به در پیش‌رو بودن عید غدیر داشت و گفت: روز عید غدیر همه مهمان حضرت احمد ‌بن ‌موسی(ع) باشیم. باید یک شکوه و عظمت ولایی که در شیراز است در روز عید غدیر جلوه‌گر شود.

آیت‌الله دژکام همچنین با اشاره به فرا رسیدن سالروز شهادت امام‌ باقر(ع) گفت: امروز، روز عزا و دلشکستگی برای شیعه است.امروز زیر سقف نشسته‌ایم برای امامی سوگواری می‌کنیم که مزار مطهر ایشان سایبان ندارد. در بقیع، سایه سر مزار مطهر امام باقر(ع) را خراب کردند و این داغ را به دل شیعه گذاشته‌اند که امیدواریم روزی برسد تا آن‌گنبد و بارگاه را تجدید بنا کنیم.

امام جمعه شیراز در بخش پایانی صحبت‌های خود با بیان اینکه جهاد کشاورزی خدمات بسیار شایانی از زمان تاسیس توسط امام راحل به مردم ارائه کرده است، گفت: هفته آینده سالروز تاسیس و هفته جهاد کشاورزی را داریم. قدردان همه خادمان این عرصه هستیم و در برنامه هفتم توسعه نیز بسیاری از کارها به دوش وزارت جهاد است.

انتهای پیام
captcha