تحقق وعده رئیس جمهور شهید به هنرمندان صنایع دستی
کد خبر: 4220798
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۶

تحقق وعده رئیس جمهور شهید به هنرمندان صنایع دستی

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث فرهنگی استان فارس ضمن بیان برنامه‌های هفته صنایع دستی در استان فارس، از تحقق برقراری بیمه هنرمندان صنایع دستی به عنوان وعده مهم رئیس جمهور شهید یاد کرد.

بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی، شیرازبهزاد احمدی فارسانی، معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری فارس در  گفت‌وگو با ایکنا از فارس، در خصوص برنامه‌های هفته صنایع دستی در استان فارس اظهار کرد: نخستین برنامه ما برگزاری اولین گردهمایی شهرداران و دبیران شهرها و روستاهای جهانی به میزبانی شهرداری شیراز بود که مصادف با روز جهانی صنایع دستی انجام شد.

وی افزود: همچنین کلنگ‌زنی بزرگترین مجتمع صنایع دستی استان فارس شامل غرفه‌های فروش، غرفه‌های تولید، موزه و گالری،افتتاح خانه صنایع دستی شهید جمهور در بافت تاریخی، افتتاح و واگذاری ۵ حجره از ارگ کریم‌خان زند به ۱۶ هنرمند پیشکسوت، افتتاح غرفه‌های فروش صنایع دستی تخت جمشید، جشن بزرگ روز صنایع دستی و تجلیل از هنرمندان شهر آباده، افتتاح چهار غرفه فروش و تولید در بلوار سیبویه، افتتاح مجتمع تولیدی و فروشگاه‌های صنایع دستی بخش خصوصی، از جمله اقداماتی است که طی روزهای یکشنبه و دوشنبه در استان فارس انجام شد.

احمدی فارسانی همچنین از ساخت و رونمایی از سردیس هنرمندان خبر داد و گفت: سال گذشته سردیس ۵ تن از اساتید در باغ جهان نما رونمایی شد و امسال نیز  سردیس‌های «احمد شیشه گر» استاد برجسته کاشی هفت رنگ شیراز و «رضا جانعلی‌پور» استاد مقرنس کار شاخص شیرازی در باغ عفیف آباد با حضور معاون وزارت میراث فرهنگی رونمایی شدند.

معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی استان فارس ادامه داد: این هفته از مجوز اولین مرکز ترویج و توسعه «دست‌بافته‌های داری» نیز رونمایی شد و روز چهارشنبه، ۲۳ خرداد نیز در شهرستان فیروزآباد به‌عنوان شهر ملی دستبافته‌های داری، همایش تجلیل از هنرمندان این عرصه برگزار می‌شود. روز ۲۵ خرداد نیز خانه صنایع دستی شهرستان فسا افتتاح خواهد شد.

وی همچنین از رونمایی از اولین مرکز «هنر درمانی» در استان فارس خبر داد و گفت:  در این مرکز، بیماران حاد افسردگی می‌توانند به یادگیری قلم زنی، نقاشی و برخی رشته‌هایی که به درمان روح آنها کمک می‌کند، خواهند پرداخت.

تجلیل از بهترین موزه گالری صنایع دستی و بهترین بومگردی در حوزه صنایع دستی نیز از دیگر برنامه‌هایی بود که توسط معاون صنایع دستی میراث فرهنگی فارس عنوان شد.

احمدی فارسانی از رونمایی و اهدای کارت منزلت و بیمه هنرمندان صنایع دستی به عنوان بزرگترین اقدامات در این عرصه یاد کرد و گفت: بیمه تامین اجتماعی وعده‌ای بود که شهید جمهور، آیت‌الله رئیسی به هنرمندان عرصه صنایع دستی داده بود. وعده‌ای که حدود یک ماه پیش محقق شد و روز یکشنبه در همایش تجلیل از هنرمندان، رونمایی شد. ضمن اینکه حدود ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات چهاردرصد به هنرمندان فارس داده شد که این هم اقدامی بی سابقه بود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث فرهنگی فارس در پایان با بیان اینکه استان فارس در اسفندماه سال ۱۴۰۲ در جشنواره «سرو سیمین فجر» با کسب بالاترین آثار برگزیده، رتبه برتر کشور را از آن خود کرد، گفت: هرآن چیزی که در خصوص اجرای برنامه‌ها در ۴۰ سال اخیر کم داشتیم، با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان، شهرداری شیراز و وزارتخانه به انجام رسید.

انتهای پیام
captcha