ثبت ملی صنایع دستی از حالت فرمایشی خارج شود
کد خبر: 4220776
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۹
در بازدید از کارگاه‌های صنایع دستی اقلید مطرح شد

ثبت ملی صنایع دستی از حالت فرمایشی خارج شود

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: ثبت ملی صنایع دستی برای توسعه این محصولات است و باید از حالت فرمایشی خارج شود.

بازدید معاون وزارت میراث فرهنگی از کارگاه های صنایع دستی، اقلیدبه گزارش ایکنا از فارس، مریم جلالی، معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، امروز، 21 خردادماه در سفر به شهرستان اقلید و بازدید از کارگاه‌های صنایع دستی روستاهای امامزاده اسماعیل(ع) و حسن‌آباد این شهرستان با بیان اینکه ثبت صنایع دستی یک امتیاز نیست بلکه مسئولیت است، گفت: باید تعهد شهروندی، تعهد اهالی روستا و تعهد سیاستگذاران در کنار ثبت صنایع دستی ایجاد شود.

وی با تأکید بر اینکه شاخص‌‌‌های ملی و جهانی شدن شهرها و روستاها، شاخص‌های مشخصی است، گفت: ثبت صنایع دستی با ثبت میراثی متفاوت است.

جلالی ادامه داد: ثبت میراثی در راستای حفظ و نگهداری آثار  صورت می‌گیرد، اما ثبت صنایع دستی در راستای توسعه است و باید تعداد کارگاه‌ها، میزان اشتغال، میزان درآمدزایی و محل‌های فروش در زنجیره اقتصادی تعریف شود.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تأکید کرد: ثبت ملی باید از حالت فرمایشی خارج شود و یک عزم منطقه‌ای شکل بگیرد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که جوانان بتوانند فضایی ایجاد کنند تا یک جوشش درونی برای نسل نوجوان ایجاد شود.

بنا بر این گزارش، ترکه‌بافی و گلیم‌بافی دو هنر اصیل و قدیمی در روستای امامزاده اسماعیل(ع) است که همچنان اصالت و رونق خود را حفظ کرده به‌طوری که ۳۰۰ خانوار در این روستا در رشته ترکه‌بافی کار می‌کنند.

همچنین در روستای حسن‌آباد این شهرستان دست‌بافت‌های چون قالی و گلیم با نام اختصاصی این روستا بافت می‌شود و هم‌اکنون بخشی از  مستندنگاری قالی‌بافی روستا برای تهیه پرونده ثبت ملی این محصول صنایع دستی انجام شده است.

انتهای پیام
captcha