نسخ خطی تذهیب موزه‌های ملی ایران و سعدآباد در شیراز رونمایی شدند
کد خبر: 4220638
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۴

نسخ خطی تذهیب موزه‌های ملی ایران و سعدآباد در شیراز رونمایی شدند

همزمان با فرا رسیدن روز جهانی صنایع دستی، طی مراسمی از آثار نسخ خطی تذهیب موزه ملی ایران و موزه سعدآباد در موزه پارس (عمارت کلاه فرنگی) شیراز رونمایی شد.

رونمایی از نسخ خطی تذهیب موزه‌های ملی ایران و سعدآباد، شیرازبه گزارش ایکنا از فارس، همزمان با فرا رسیدن روز جهانی صنایع دستی، مراسم رونمایی از آثار نسخ خطی تذهیب مورده ملی ایران و موزه سعدآباد امروز، 20 خردادماه در موزه پارس (عمارت کلاه فرنگی) شیراز برگزار شد.

مریم جلالی، معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مراسم گفت:‌ آنچه که میراث فرهنگی امروز ما محسوب می‌شود و اکنون در موزه‌ها قرار دارد، صنایع دستی دیروز ما تلقی می‌شود، بنابراین صنایع دستی امروز ما میراث فرهنگی فردایی است که ما به آن تعهد داریم.

وی تصریح کرد: نمایش این آثار برای الهام گیری هنرمندان کمک‌کننده است که ببینند در یک دوره‌ای چه رنگ، طرح و زاویه‌ای شکل گرفته و بتوانند با تداعی معانی، آن‌ها را منتقل کنند.

جلالی بیان کرد: جوشش تاریخی تذهیب با کوشش دانش امروز می‌تواند تبدیل به یک جریان فرهنگی شود و قصد ما از جریان‌سازی فرهنگی همین است که در حوزه محصول، مخاطب و هنر و هم سازماندهی برای گردشگران، تولید روایت شود.

معاون وزارت میراث فرهنگی افزود: امروز خیرین میراث فرهنگی نشان دادند که صنایع دستی همیشه دست‌مایه‌ای برای خیر مطلقی است که با فروش و آموزش و نمایش محقق می‌شود.

یادآور می‌شود، ۱۲ اثر تذهیب از موزه ملی ایران و ۱۱ اثر تذهیب از کاخ موزه سعدآباد به شیراز منتقل شده و هم‌اکنون در موزه پارس در معرض دید عموم علاقه‌مندان قرار گرفته است.

انتهای پیام
captcha