کد خبر: 4220635
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۴

رونق گردشگری تجربه‌محور با واگذاری عمارت‌های تاریخی به هنرمندان

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری معتقد است که واگذاری اتاق‌ها و عمارت‌های تاریخی به هنرمندان صنایع دستی زمینه گردشگری تجربه محور را فراهم می‌کند.

آیین واگذاری غرفه های ارگ کریم خانی به هنرمندان صنایع دستی، شیرازبه گزارش ایکنا از فارس، مریم جلالی،‌ معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز، 20 خردادماه در مراسم افتتاح واگذاری اتاق‌های ارگ کریم خانی به هنرمندان صنایع دستی فارس که به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی صنایع دستی در شیراز برگزار شد، به تاثیر واگذاری اتاق‌ها و عمارت‌های تاریخی به هنرمندان صنایع دستی اشاره کرد و گفت: بر اساس دستور صریح مقام عالی وزارت میراث فرهنگی و همراهی معاون این وزارتخانه، مقرر شد که خانه‌ها و ابنیه تاریخی در اختیار هنرمندان صنایع دستی قرار گیرد.
 
وی افزود: این مهم در ابتدا موجب حیثیت و حفظ کارایی بنا می‌شود و از آنجا که نفس هنرمندان خود نوعی مرمت محسوب می‌شود، روند تخریب بنا کندتر خواهد شد.
 
معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کرد: همچنین با اجرایی شدن این کار، بناهای تاریخی در پیوند با صنایع دستی جان دوباره‌ای می‌گیرند و این جان گرفتن موجب می‌شود هم شان هنرمندان حفظ و هم بنای تاریخی منتفع شود و در واقع یک رابطه برد ـ برد ایجاد خواهد شد.
 
به گفته جلالی، واگذاری اتاق‌ها و عمارت‌های تاریخی به هنرمندان صنایع دستی موجب فراهم شدن زمینه گردشگری تجربه محور برای گردشگران می‌شود.
 

زنگ هنر دبیرستان‌ها در اماکن هنری تاریخی اجرایی شود

 
وی در ادامه به مثبت ارزیابی کردن واگذاری اتاق‌های ارگ تاریخی کریم خانی شیراز به هنرمندان صنایع دستی خواستار ورود هنرستان‌ها و دبیرستان‌ها و دانشجویان به این اتاق‌ها شد و گفت: زنگ هنر دبیرستان‌ها در این اماکن اجرایی شود.
 
در این مراسم محمد ثابت اقلیدی، مدیرکل میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس نیز طی سخنانی گفت: واگذاری اتاق‌های ارگ کریم خانی به هنرمندان صنایع دستی در راستای حمایت، توسعه، ترویج و آموزش صنایع دستی  صورت گرفته است.
 
وی با اشاره به اینکه واگذاری این اتاق‌ها به هنرمندان و  اساتیدی که دارای نشان درجه یک صنایع دستی  هستند، صورت گرفته است، تأکید کرد: بی تردید صنایع دستی حمایت شود زمینه برای توسعه اقتصاد و اشتغال فراهم خواهد شد.
 
ثابت اقلیدی از مهم‌ترین اهداف چنین اقدامی را گردهمایی هنرمندان در یک مکان و معرفی تولیدات فاخر آن‌ها به بازدیدکنندگان و گردشگران عنوان کرد و گفت: ارگ کریم‌خانی یکی از جاذبه‌های پربازدید کننده‌ترین گردشگری شیراز است و به طور حتم حضور هنرمندان صنایع دستی در این مکان تاثیر بسزایی در معرفی و عرضه محصولات صنایع دستی فاخر استان دارد.
 
بنا بر این گزارش، امروز همزمان با روز جهانی صنایع دستی و با حضور معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی و هیئت همراه مراسم افتتاح واگذاری اتاق‌های ارگ کریم خانی به هنرمندان صنایع دستی استان فارس برگزار شد.
 
از امروز گردشگران و بازدیدکنندگان از ارک کریم‌خانی با حضور در این عمارت تاریخی و اتاق‌های واگذاری شده به هنرمندان با صنایع دستی چون خاتم، صنایع چوب، دست‌بافت‌های داری و قلم‌زنی به صورت کاملا تخصصی و کارگاهی آشنا می‌شوند.
انتهای پیام
captcha