فعالیت اوقاف بر اساس نص صریح وقف‌نامه‌هاست
کد خبر: 4220625
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۹

فعالیت اوقاف بر اساس نص صریح وقف‌نامه‌هاست

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس در خصوص عملکرد این اداره‌کل گفت: فعالیت و عملکرد ادارات اوقاف بر اساس نص صریح وقف‌نامه‌هاست.

نشست مجمع مطالبه گران فارس با مدیرکل اوقاف، شیرازبه گزارش ایکنا از فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعباس موسوی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس امروز، 20 خردادماه در نشست با مجمع مطالبه‌گران استان فارس گفت: رسیدگی به امور موقوفات، اداره موقوفات، حفاظت و حراست از موقوفات از وظایف ادارات اوقاف و امور خیریه است.

وی افزود: علاوه بر اجرای امینانه نیات واقفین خیراندیش از عواید موقوفات در راستای اقتصاد مقاومتی سرمایه‌گذاری، تولید و توسعه و بهره‌وری موقوفات استفاده می‌شود.

موسوی با بیان اینکه در بحث امور خیریه به ویژه در حوزه‌های درمانی و سلامت سالانه خدمات بسیار زیادی به مردم ارائه می‌شود، برگزاری ویژه برنامه‌های مانور سلامت با همکاری بسیج جامعه پزشکان فارس و با هدف ویزیت، دارو و درمان رایگان را  از جمله فعالیت‌های خیریه این سازمان در فارس عنوان کرد.

مدیرکل اوقاف فارس بیان کرد: همچنین احداث مجموعه بزرگ پرورشگاهی موقوفه حاج خلیل زالی در شهر صدرا که طی دو سال گذشته آغاز شده است و با زیر بنای 5 هکتار و دارای بخش‌های مختلف اقامتی، آموزشی، سالن چند منظوره، سالن‌های ورزشی و سینما و... است، از دیگر اقدامات اوقاف فارس است.

کاظم روستا، رئیس کارگروه‌های تخصصی مجمع مطالبه‌گران استان فارس هم در این نشست گفت: مجمع مطالبه‌گران مجموعه بسیار گسترده از سطح ملی تا سطح شهرستان و محلات هستند. بنابراین گروه‌های مطالبه‌گر می‌توانند دغدغه‌ها و حتی در موارد خلأهای قانونی نقش موثری در کشور داشته باشند چرا که حلقه واسط و میانی مردم و سازمان‌ها و نهادها هستند.

حسین کشتکار، دبیر مجمع مطالبه‌گران استان فارس هم در این نشست با یادآوری اینکه این مجمع بر اساس منویات مقام معظم رهبری در سال 98 شکل گرفته است،‌ افزود: تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر ورود و حضور مردم در میدان و مطالبه صریح از دستگاه‌های اجرایی است.

وی با بیان اینکه از سال 99 تا 1402 همه استان‌های کشور به تدریج دارای مجموعه مطالبه‌گران شده‌اند، افزود: مجمع مطالبه‌گران استان فارس نیز در سال 1400 راه‌اندازی شده است و هم‌اکنون دارای 12 کارگروه تخصصی است که تعداد 1800 مطالبه‌گر در استان فارس شناسایی شده است.

دبیر مجمع مطالبه‌گران فارس اظهار کرد: تاکنون موفق شده‌ایم 34 مجمع در شهرستان های مختلف فارس برگزار کنیم و مطالبات مردم از ادارات و دستگاه‌های اجرائی را مطرح و بیان کنیم.

وی با بیان اینکه مشکل بسیاری از مطالبات این است که مردم از وظایف اصلی سازمان‌ها اطلاع ندارند و اصلا با وظایف سازمان‌ها آشنایی ندارند، افزود: برگزاری جلسات مطالبه‌گری می‌تواند به شناخت بیشتر مردم از دستگاه‌ها و وظایفشان منجر شود و در نتیجه مطالبه‌گران خواسته‌های مردمی را بهتر پیگیری و دنبال کنند.

یادآور می‌شود، در ادامه این جلسه نمایندگان و مطالبه‌گرانی از شهرستان‌های شیراز، صدرا، لارستان، گراش  مطالبه‌های مردمی در حوزه موقوفات را مطرح و به بحث و گفت‌وگو با مدیرکل و معاونان اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان فارس پرداختند.

انتهای پیام
captcha