تعداد تأیید صلاحیت‌شدگان استان فارس به 881 نفر رسید
کد خبر: 4199444
تاریخ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۷

تعداد تأیید صلاحیت‌شدگان استان فارس به 881 نفر رسید

رئیس ستاد انتخابات فارس از افزوده شدن 214 نفر به لیست تأیید صلاحیت‌شدگان انتخابات اسفندماه امسال خبر داد و گفت: تعداد تأیید صلاحیت شده‌های استان در انتخابات پیش‌ رو به ۸۸۱ نفر رسید.

اسماعیل قزلسفلی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارسبه گزارش ایکنا از فارس، اسماعیل قزلسفلی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس و رئیس ستاد انتخابات استان، امروز، 23 بهمن‌ماه در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز ابتدا با تقدیر از حماسه‌سازی مردم ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: با توجه به بررسی‌های انجام شده، مشارکت مردم در راهپیمایی با افزایش بالای ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته همراه بوده است و در کل کشور هم ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش مشارکت را شاهد بودیم.

وی افزود: همین آمارها یک پیام برای خارجی‌ها و دشمنان ما دارد که مردم با وجود فشارها و کمبودها، همچنان به اصل نظام معقتد و همراه با انقلابشان هستند. همچنین پیام واضحی برای مسئولان کشور داشت و وظیفه آن‌ها را سنگین‌تر از قبل کرد.

قزلسفلی در ادامه با ذکر این‌ نکته که ۱۸ روز به انتخابات باقی‌ مانده است، به بیان برخی اعداد و ارقام در خصوص این رویداد پرداخت و گفت: در ادامه بررسی‌ صلاحیت‌ها، دو نفر دیگر به جمع نامزدهای تأیید صلاحیت‌ شده برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری در استان فارس اضافه شدند تا جمع نفرات به شش نفر برسد.

وی با بیان اینکه مجموعاً ۲۰ نفر در این بخش ثبت‌نام کرده بوده‌اند، گفت: همچنان احتمال تغییر حوزه انتخابی نامزدها وجود دارد و ممکن است تعداد نفرات نهایی تغییر کند.

معاون استانداری فارس در خصوص انتخابات مجلس نیز اظهار کرد: هم‌اکنون در حال طی فرآیند اعلام زمان‌بندی امکانات و تسهیلات عمومی و شهرداری‌ها هستیم. سالن‌های اجتماعات و تابلوها احصای نهایی و فرآیند به فرمانداری‌ها اعلام شده است. فهرست امکانات در اختیار نامزدها قرار می‌گیرد، ثبت‌نام می‌شود و از طریق قرعه‌کشی و بر حسب عدالت از ظرفیت فراهم شده استفاده خواهند کرد.

قزلسفلی ادامه داد: به غیر از آن، دهیاری‌ها، بخشداری‌ها و شهرداری‌ها مکلف هستند که محل‌هایی را در روستا، بخش یا شهر خود که نامزدها می‌توانند تبلیغات انتخاباتی خودشان را آنجا نصب کنند، به آن‌ها معرفی کنند و انجام تبلیغ در جاهای دیگر ممنوع است.

رئیس ستاد انتخابات استان فارس آخرین فرصت انصراف نامزدها را ۲۵ بهمن اعلام کرد و گفت: برابر قانون، هر نامزد ۱۵ روز قبل از انتخابات برای یک‌بار می‌توانند حوزه انتخابی خود را تغییر دهد.

وی با بیان اینکه 19 بهمن‌ماه، لیست جدید شورای نگهبان اعلام شده است که با آمار قبلی تفاوت دارد، افزود: تعداد تأیید صلاحیت شده‌های استان فارس به ۸۸۱ نفر رسید. ۷۸ نفر عدم احراز صلاحیت، ۲۶۰ نفر عدم تأیید مدارک و شرایط، ۸۷ نفر عدم بررسی به علت انصراف، ۷۵ نفر عدم شرایط ثبت‌نامی و ۱۱۴ نفر نیز پس از اینکه در هیئت‌های اجرایی تأیید نشدند، شکایتی نکردند. بنابراین، مجموع ثبت‌نام‌کنندگان نهایی یک‌ هزار و ۴۹۵ نفر بوده است.

به گفته معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس در حوزه انتخابی شیراز و زرقان مجموعا ۳۰۲ نفر تأیید صلاحیت شده‌اند. کسانی هم که تأیید صلاحیت نشده بودند، تا سه روز مهلت شکایت داشتند که این مهلت، دیروز به پایان رسید. مهلت بررسی اعتراضات نیز تا یکم اسفندماه ادامه دارد و در همین روز، فهرست نهایی اعلام خواهد شد.

قزلسفلی تعداد بانوان تأیید صلاحیت شده در فارس را ۱۰۰ نفر اعلام کرد که از این تعداد، ۴۳ نفر در حوزه انتخابی شیراز و زرقان حضور خواهند داشت. در مجموع ۱۲ درصد نامزدهای تأیید صلاحیت شده در استان فارس را بانوان تشکیل می‌دهند.

رئیس ستاد انتخابات فارس کمترین نفرات تأیید صلاحیت شده در استان فارس را مربوط به حوزه انتخابی لارستان، خنج، اوز، گراش و جویم عنوان کرد و گفت: در این حوزه ۴۴ نفر ثبت‌نام نهایی کرده بودند که ۲۹ نفر آنها تأیید شدند.

وی درصد تأیید صلاحیت را در استان فارس ۶۸ درصد و در کل کشور ۷۳ درصد اعلام کرد و با بیان اینکه در استان فارس ۷۰ حزب شناسنامه‌دار وجود دارد، از حضور ۲۶ حزب در انتخابات پیش‌ رو خبر داد.

قزلسفلی مهلت معرفی نماینده نامزدها برای شعب‌های اخذ رای را یکم تا ششم اسفندماه سال جاری اعلام کرد و گفت: هر کاندیدا می‌تواند ستاد فیزیکی و فضای مجازی داشته باشد و باید آدرس هر یک از آن‌ها را در اختیار ستاد برگزاری انتخابات قرار دهد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس فرصت انصراف داوطلبان را ساعت هشت صبح روز هشتم اسفندماه اعلام کرد و افزود: این انصراف باید به‌صورت کتبی اعلام شود. ضمن اینکه تا همان روز هم امکان رد صلاحیت افراد وجود دارد.

قزلسفلی با بیان اینکه در استان فارس به‌طور میانگین برای هر کرسی ۴۳ نفر رقابت خواهند کرد، در پاسخ به این سؤال که آیا لیست افراد رد صلاحیت شده در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد یا خیر، گفت: در این خصوص منع قانونی داریم، اما شاید از راه‌های غیررسمی این آمار به بیرون درز کند، اما برای تأیید شده‌ها، منعی نداریم.

وی با تأکید بر اینکه ستاد برگزاری انتخابات، مرجع رسیدگی به تخلفات انتخابات نیست، اظهار کرد: کمیسیون پیشگیری از تخلفات و جرایم انتخاباتی که در معاونت پیشگیری قوه قضائیه شکل گرفته است، وظیفه صیانت از انتخابات را برعهده دارد. هر تخلفی که فرمانداری‌های ما در فضای حقیقی و مجازی ببینند، به این کمیسیون ارجاع می‌دهند و آنها بلافاصله اقدام خواهند کرد، اما ما نیز موظف به پیگیری گزارشات تخلفات هستیم.

رئیس ستاد انتخابات استان فارس در خصوص افکارسنجی صورت گرفته درباره تمایل حضور مردم فارس در انتخابات نیز گفت: طی نظرسنجی که در مردادماه انجام شده بود، میزان تمایل مردم برای حضور پای صندوق‌های رأی کمتر از ۲۵ درصد بود، اما این رقم در نظرسنجی دی‌ماه به بیش از ۳۶ درصد رسیده است. ضمن اینکه در شیراز نیز نظرسنجی مردادما عدد ۱۵.۵ را نشان می‌داد اما حالا به ۱۸ درصد رسیده است.

یادآور می‌شود، دوازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری به‌طور همزمان روز جمعه، ۱۱ اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.

انتهای پیام
captcha