خرید دارو در فضای مجازی غیر مجاز است
کد خبر: 4138419
تاریخ انتشار : ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۵

خرید دارو در فضای مجازی غیر مجاز است

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نسبت به تهیه دارو از مبادی غیر مجاز، مانند شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌‌های تلفن همراه هشدار داد. 

محمد جواد راعی، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیرازبه گزارش ایکنا از فارس، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، محمد جواد راعی، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز امروز، 13 اردیبهشت‌ماه گفت: ارائه هر نوع دارو در کانال‌های فضای مجازی و سایت‌‌های فروش کالا به جز داروخانه‌ها غیرقانونی است و تخلف محسوب می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه داروخانه‌‌ها تنها محل عرضه دارو هستند، افزود: دارو تنها باید از مسیر رسمی زنجیره تأمین دارو به دست مصرف‌ کننده و بیمار برسد و فروش دارو هر جایی غیر از داروخانه، غیر قانونی بوده و غیرمجاز محسوب می‌‌شود و به هیچ عنوان مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به تبلیغات وسیع برخی دارو‌ها با عناوینی مانند «دارو‌های موثر هندی و پاکستانی» که از سوی سایت‌‌ها تبلیغ و در شبکه‌‌های اجتماعی منتشر می‌‌شود، گفت: مردم و بیماران باید توجه داشته باشند، دارو‌هایی که از طریق مبادی غیرمجاز عرضه می‌‌شوند، ممکن است تقلبی بوده و اصلا دارو نباشد و یا فاقد ماده مؤثره باشد.

راعی با بیان اینکه تولید و تأمین دارو مسیر مشخصی دارد، ادامه داد: تأمین ماده اولیه و بررسی فرمولاسیون آن در فرآیند تولید و تامین دارو زیر نظر سازمان غذا و دارو انجام می‌شود و پس از آن مجوز توزیع و عرضه به شرکت‌ های پخش دارویی داده می‌شود و اصالت دارو و مجاز بودن آن، زمانی تضمین می‌شود که پس از طی این مسیر مشخص و تعیین شده، بیمار داروهایش را از داروخانه دریافت کند.

وی تأکید کرد: بیمارانی که دارو‌ را از طریق فضای مجازی، سایت‌ها و سایر مبادی غیرمجاز تهیه می‌کنند، معمولا بدون نسخه پزشک و مشاوره‌های دارویی اقدام به مصرف داروها می‌کنند که این معضل باعث خلل در نظام سلامت است و عوارض متعددی برای مصرف‌کنندگان به وجود می‌آورد و تضمین‌‌کننده اینکه بیمار داروی ایمن و بدون عوارض جانبی غیرمعمول مصرف کند، این است که بیمار دارو را تنها از داروخانه تهیه کند.

انتهای پیام
captcha