کد خبر: 4118473
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۸

برپایی اردوهای جهاد تربیتی برای دانشجو معلمان در فارس

رئیس دانشگاه فرهنگیان فارس از اجرای اردوهای جهاد تربیتی به منظور حضور معلمان در مناطق محروم برای تدریس به دانش‌آموزان این مناطق، اردوهای راهیان پیشرفت و راهیان مقاومت در این دانشگاه خبر داد.

نشست خبری رئیس دانشگاه فرهنگیان فارسبه گزارش ایکنا از فارس، کورش زارع شیبانی، رئیس دانشگاه فرهنگیان فارس امروز، 10 بهمن در جمع خبرنگاران با بیان اینکه خلأ گفتمان تربیت معلم برای آینده ایران و فرزندان این کشور وجود دارد، تصریح کرد: رویکرد مدارس ما آموزش محور است و وزارت ما نیز آموزش و پرورش است در حالی که باید رویکرد تربیتی و وزارت نیز تربیت و آموزش باشد.

وی با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته هزینه برای تربیت معلم را سرمایه‌‌گذاری می‌دانند که از آسیب‌های اجتماعی مختلف جلوگیری می‌کند، گفت: متأسفانه در کشور ما نگاه بسیاری به موضوع تربیت معلم درست نیست و این حوزه بسیاری از اوقات مورد غفلت واقع شده است.

زارع شیبانی تصریح کرد: غفلت در این زمینه به حدی بوده که رهبر انقلاب اسلامی به موضوع ورود کرده و از زمان تشکیل دانشگاه فرهنگیان تاکنون 34 بار این کلیدواژه را با تأکید بر گسترش فعالیت‌های دانشگاه فرهنگیان در دو بعد کمی و کیفی تکرار کرده‌اند.

وی در خصوص نتایج غفلت و بی توجهی به تربیت معلم و دانشگاه فرهنگیان گفت: نتیجه بی مهری‌ها این شده است که در کل کشور با کمبود معلم مواجه هستیم و در فارس نیز حدود 10 هزار معلم کمبود داریم که از طریق نیروهای شرکتی، معلمان بازنشسته و غیره باید تأمین شود و بیشترین کمبود معلم در دوره ابتدایی است.

زارع شیبانی دیگر مشکل دانشگاه فرهنگیان به ویژه در استان فارس را حوزه سخت‌افزاری و فضا اعلام کرد و گفت: بعد از گذر از ایامی که دانشگاه به علت بیماری کرونا به صورت مجازی در آمده بود، در مهرماه سال جاری، حدود دو هزار کلاس و خوابگاه برای شروع آموزش حضوری کمبود داشتیم که با همکاری و همت دستگاه‌های مختلفی همچون استانداری و دفتر نماینده ولی فقیه در استان فارس شرایط حضور دانشجویان فراهم شد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان فارس تأکید کرد: مشکل خوابگاه و کلاس درس در حال حاضر به‌طور موقت حل شده است اما باید اقدامات اساسی صورت گرفته و مشکل برای همیشه حل شود.

وی با بیان اینکه استان فارس در علوم پایه و علوم تربیتی یکی از قطب‌های کشور در دانشگاه فرهنگیان است، گفت: دانشگاه فرهنگیان استان فارس سالانه بین 1100 تا 1400 دانشجو معلم از یازده استان کشور پذیرش داشته و همین تعداد معلم تحویل آموزش و پرورش می‌دهد.

زارع شیبانی با تصریح اینکه فقر فضا باعث نگاه منفی به استان فارس شده و از نظر مرکز، فارس قرمز اعلام شده است، از تلاش برای استفاده از حضور خیران جهت فضاسازی و تامین مکان برای دانشگاه فرهنگیان خبر داد و گفت: در کازرون اولین مورد در حال انجام است .

این مقام مسئول گذری به ارزیابی‌های صورت گرفته دانشگاه فرهنگیان در سطح کشور کرد و افزود: در جدیدترین ارزیابی صورت گرفته دانشگاه‌های فرهنگیان در سطح کشور استان فارس صعودی 20 پله‌ای داشته و در حال حاضر در رتبه 8 است که امیدواریم در سال بعدی جزو سه دانشگاه فرهنگیان برتر کشور باشیم.

به گفته وی، اردوهای جهاد تربیتی به منظور حضور معلمان در مناطق محروم برای تدریس به دانش‌آموزان این مناطق، اردوهای راهیان پیشرفت و راهیان مقاومت در دانشگاه فرهنگیان استان فارس به صورت مداوم در حال انجام است.

عبدالخالق فلاحی، رئیس اداره نظارت و ارزیابی دانشگاه فرهنگیان فارس نیز در این نشست خبری در خصوص ارزیابی صورت گرفته از دانشگاه‌های فرهنگیان کشور گفت: ارزیابی صورت گرفته در حوزه‌های ریاست و روابط عمومی، اداری و مالی، دانشجویی، فرهنگی، پژوهش و فناوری، آموزش و نظارت و ارزیابی بوده که شاخص‌های 40 ماده‌ای آن از پردیس‌ بانوان و آقایان مورد ارزیابی قرار گرفته و استان فارس توانسته با صعودی 20 رتبه‌ای، به رتبه هشت کشور برسد.

وی با بیان اینکه دانشگاه فرهنگیان در کشور 19 رشته مختلف دارد، تصریح کرد: در استان فارس ۱۱ رشته در پردیس بانوان و ۱۲ رشته در پردیس آقایان ارائه می‌شود. همچنین در فارس در چهار رشته پذیرای دانشجومعلمان مقطع کارشناسی ارشد هستیم که ۲ رشته در پردیس بانوان و ۲ رشته در پردیس آقایان ارائه می‌شود.

فلاحی با تصریح اینکه کیفیت برای ما بسیار مهم است اما زیربنای کیفیت، کمیت است، افزود: در حال حاضر در استان فارس ۵۲۱۲ نفر دانشجو معلم داریم که ۳۰۸۲ نفر آن پسر و ۲۱۳۰ نفر دیگر دختر هستند.

به گفته وی دانشگاه فرهنگیان استان فارس دارای ۵۱ نفر عضو هیئت علمی است که ۳۱ نفر آن در پردیس آقایان و ۲۰ نفر در پردیس بانوان مشغول فعالیت هستند.

فلاحی با بیان اینکه دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه فرهنگیان از روز اول استخدام آزمایشی آموزش و پرورش و بعد از اتمام تحصیلات استخدام رسمی می‌شوند، گفت: یک هزار نفر دکتر معلم در سطح کشور طبق یک فرایند به‌عنوان نیروی هیئت علمی جذب خواهند شد که هنوز سهمیه استان‌ها مشخص نیست.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha