کد خبر: 4116797
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۲
محبی‌پور:

حذف رسانه‌ها از ارکان دموکراسی جامعه را دچار مشکل می‌کند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس با اشاره به نقش حلقه میانی رسانه‌ها گفت: اگر رسانه‌ها از ارکان دموکراسی حذف شود، مطمئناً بخش بسیاری از ارتباطات در جامعه دچار مشکل و موجب سوءاستفاده دشمنان می‌شود.

اسماعیل محبی‌پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس

به گزارش ایکنا از فارس، اسماعیل محبی‌پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس شب گذشته، 3 بهمن در دومین گردهمایی ماهانه اصحاب رسانه فارس با موضوع «رسانه و امنیت» گفت: رسانه همواره ارتباط معناداری میان حکومت‌ها و ملت‌ها تعیین کرده است.

وی با بیان اینکه برای ایجاد امنیت پایدار در جامعه، حاکمان نیاز به رابطه با مردم دارند، نخستین وظیفه حکومت آباد را امنیت دانست و افزود: این مسئله میسر نمی‌شود مگر اینکه رابطه منطقی و معقولی میان مردم و حاکمان ایجاد شود و اگر این مسئله رعایت نشود، مطمئناً حاکمیت در موضوعات امنیتی دچار چالش شود و ممکن است وقایعی در جامعه رخ دهد که حاکمیت از آن بی‌خبر باشد و این تبدیل به یک چالش شود.

رئیس شورای اطلاع‌رسانی استان فارس ادامه داد: از طرفی دیگر حاکمان فرصت پاسخگویی به تمام افراد ندارند، لذا این فضا را می‌توان با استفاده از رسانه ترمیم کرد پس ارتباط مردم با حاکمیت در فضای رسانه قابل تعریف است.

رسانه رکن چهارم دموکراسی است

محبی‌پور با بیان اینکه رسانه رکن چهارم دموکراسی است، گفت: اگر این رکن از ارکان دموکراسی حذف شود، مطمئناً بخش زیادی از ارتباطات در جامعه دچار مسئله خواهد شد و مسیر حاکمیت و کشور را مجهول می‌کند و همیشه فضای تاریک و عدم آگاهی وجود دارد و عدم آگاهی هم موجب سوءاستفاده دشمنان خواهد شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس با تصریح اینکه در این معاونت دو مأموریت درباره رسانه‌ها داریم یکی اجتماعی و دیگری سیاسی، گفت: در بخش اجتماعی تلاش برای تقویت جریان رسانه‌ای داریم و در مباحث امنیتی هم تعامل خوب است به عنوان مثال در حادثه حرم شاهچراغ(ع) همکاری خوبی در این زمینه با رسانه صورت گرفت و در این فضا ارتباط ما با مردم توسط رسانه‌ها به خوبی تنظیم شد به طوری که طبق ارزیابی‌های انجام شده به دلیل اقدامات مؤثر رسانه‌های فارس در روایتگری اولیه حادثه، فرصت سوءاستفاده دشمنان برای تحریف آن گرفته شد و این جزو محدود اتفاقاتی بود که کمتر مورد سوءاستفاده دشمن قرار گرفت.

وی بیان کرد: زمانی فضای امنیتی از قبل قابل پیش‌بینی داریم که در این فضا از اول باید ساز و کارها تعریف شود اما برخی موضوعات امنیتی، اتفاقی است و در چنین مواقعی حتی ممکن است ناهماهنگی میان دستگاه‌ها ایجاد شود که یک بخش آن ناشی از عدم خبری مردم و مسئولان در مواجهه با مسائل امنیتی است به عنوان مثال مردم ما علاقه‌مند هستند که در مسائل امنیتی تماشاچی باشند و آن را از نزدیک مشاهده کنند.

حضور خبرنگاران در صحنه‌های امنیتی

محبی‌پور با بیان اینکه در شورای اطلاع‌رسانی و شورای تأمین استان مباحثی در خصوص حضور خبرنگاران در حوادث و بحران‌ها مطرح شده است، گفت: پیشنهاد نخست این بوده است که برای رفع مشکل اطلاع‌رسانی سریع، به موقع و صحیح بحران‌ها یک تیم متشکل از خبرنگاران را نزدیک خود داشته باشیم و اگر اتفاقی رخ داد اطلاع‌رسانی شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس ادامه داد: موضوع دوم مطرح شده در جلسات شورای تأمین حضور خبرنگاران در صحنه‌های امنیتی است که البته یکسری خطرات هم به آنان وارد می‌شود اما مسئله اینجاست که چنین حضوری برای خبرنگاران در مواقع بحران تعریف نشده است؛ لذا باید ساز و کارهای آن را مشخص کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه رسانه‌های ما توان مقابله با جنگ رسانه‌ای دارند، گفت: در این زمینه باید به دو موضوع انسجام رسانه‌ای و اعتماد رسانه‌ای توجه ویژه‌ای کرد.

محبی‌پور همچنین رسانه‌ها را حلقه میانی ارتباط بین مردم و حاکمیت توصیف کرد و افزود: در دولت سیزدهم در بحث حلقه‌های میانی اقدامات متعددی انجام می‌شود و مباحث تئوریکی خوبی برای آن در حال انجام است.

معاون استاندار فارس در ادامه در خصوص انتخاب باغ جنت شیراز برای برپایی تجمعات قانونی گفت: طبق قانون اساسی باید مکانی برای تجمعات قانونی مردم انتخاب شود و اجرای آن الزامی است لذا از سال گذشته این مسئله را مطرح کردیم و از بهار امسال هم مسئولان را به این نتیجه رسانده بودیم که باید مکانی برای تجمعات قانونی تعریف شود و حتی برای آن 6 مکان را در نظر گرفته بودیم تا در نهایت با نظر فرمانداری شیراز باغ جنت برای این کار انتخاب شد اما چون فرمانداری مباحث خود را در این زمینه با شورای شهر در میان نگذاشته بود، باعث عکس‌العمل رئیس شورای شهر شد.

وی در خصوص حضور نیروی انتظامی در تجمعات قانونی نیز گفت: وظیفه نیروی انتظامی تأمین امنیت تجمع‌کنندگان قانونی است به همین دلیل هماهنگی لازم برای این کار باید انجام شود و حتی این تجمعات قابلیت پوشش رسانه‌ای نیز دارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha